Spor o SAV

Poslanci napriek protestom vedcov prelomili prezidentovo veto, transformácia ústavov SAV sa začne nanovo.

Minúta po minúte

Prezident nepodpísal novelu zákona o vysokých školách, ktorej súčasťou je aj novela zákona o Slovenskej akadémii vied. Platiť bude aj bez jeho podpisu. Inštitúcie SAV tak zostanú v stave, v akom boli pred transformáciou. (tasr)

Peter Kažimír o chaose pri SAV: „Zákon prešiel, teraz si sadnú asi všetci právnici na Slovensku, aby zistili, čo to znamená.“ (tasr)

Prezident Kiska sa o 11:30 stretne s vedcami zo Slovenskej akadémie vied. Budú medzi nimi aj tí, ktorí dnes vyzvali ministerku školstva Martinu Lubyovú, aby odstúpila.

Naživo: Tlačová beseda Slovenskej akadémie vied k chystaným protestom po celom Slovensku. Generálna prokuratúra pri preskúmaní postupu ministerstva školstva zistila prieťahy v registráciách organizácií SAV. Prokuratúra z dôvodu nečinnosti ministerstva podala upozornenie prokurátora.

Približne 300 ľudí protestuje na bratislavskom Námestí slobody proti súčasnému stavu Slovenskej akadémie vied, ktorú ministerka školstva Martina Lubyová (SNS) stále nezapísala do registra verejných výskumných inštitúcií.

Foto N

Ministerka školstva Lubyová k protestu o SAV: „Nikto nechce robiť Slovenskej akadémii zle. Ale nálada je tam teraz taká, že chcú protestovať. Nekomunikuje sa vecne, sme podozrievaní z najhorších úmyslov, politizuje sa to.“ Protest je plánovaný na dnes o 16:30 na Námestí slobody v Bratislave.

Pellegrini požiadal Rašiho, aby zvolal mimoriadne zasadnutie Rady vlády pre vedu, výskum a inovácie, ktorého cieľom bude téma transformácie SAV. Raši je ako podpredseda vlády pre investície a informatizáciu aj predsedom rady.