Denník N

Stimuly na vedu a výskum

Články

Minúta po Minúte

Ministerka školstva Lubyová po tom, čo ju opozícia neodvolala: „Budem pokračovať v reformách, ktoré sme začali.“ To, že ju v pléne obhajoval len jeden poslanec za Smer (Ľubomír Petrák) a že sa jej nezastal v rozprave ani jeden poslanec SNS, považuje za stratégiu.

Na hlasovanie o odvolaní ministerky školstva Martiny Lubyovej prišiel aj bývalý premiér Robert Fico. Počas celej rozpravy v sále nebol.

Veronika Remišová má v parlamente záverečné slovo k odvolávaniu ministerky školstva Lubyovej. Remišová si nemyslí, že opozícia dokáže ministerku odvolať, ale je podľa nej dôležité, aby sa o školstve diskutovalo.

V rozprave v parlamente vystúpil posledný prihlásený poslanec. Po ôsmich hodinách rokovania by o chvíľu mali poslanci hlasovať o tom, či ministerka Lubyová ostane na svojom poste.

Parlament už šesť hodín odvoláva ministerku školstva Martinu Lubyovú. Ministerka už v sále nesedí a nepočúva kritiku opozičných poslancov. V sále nie je ani jeden minister, nesedí tu ani Andrej Danko, predseda SNS, ktorá Lubyovú nominovala. V sále je zhruba 20 poslancov.

Ľubomír Petrák zo Smeru sa v parlamente zastáva ministerky Lubyovej. Jej odvolávanie podľa neho nemá žiaden relevantný význam. Petrák je za štyri a pol hodiny jediným koaličným poslancom, ktorý vystúpil na obranu Lubyovej. V sále je zhruba 20 poslancov, nesedí tam ani jeden minister.

Remišová počas odvolávania Lubyovej: „Ak je systém zhnitý, tak ani najlepší hodnotitelia ho nedokážu opraviť,“ hovorí o tom, ako sa hodnotili žiadosti o získanie stimulov. Remišová, ktorá predkladá návrh na odvolanie ministerky školstva, hovorí, že neškandalizujú vedcov, ale prekáža im, ak sa na vede a výskume priživujú firmy, ktoré tieto peniaze nikdy dostať nemali a vedu a výskum nikdy nerobili.

Martin Poliačik kritizuje ministerku Lubyovú. „SNS na ministerstve školstva je najväčšou škodnou vo vzdelávaní tohto štátu,“ povedal pri odvolávaní ministerky školstva. „Neotočili ste kormidlo opačným smerom, ale idete v rovnakých šľapajach.“