
Výpovede sestier
Minúta po Minúte

Ak by sme mali viac sestier, skrátili by sme čakanie na onkologické operácie, hovorí medicínsky riaditeľ Národného onkologického ústavu Juraj Pechan. „Nedostatok sestier je kardinálny problém. Je to najkľúčovejší problém slovenského zdravotníctva. Aj reformy a ostatné veci, ktoré treba urobiť, môžu byť realizované len s aspoň relatívnym dostatkom sestier. Bez sestier sa nezaobídeme,“ hovorí.
Minister zdravotníctva by mohol byť odvážnejší a púšťať sa aj do iných než kozmetických úprav. „V tomto roku neprišiel s dlhoočakávanými kľúčovými opatreniami, ktoré by systémovo riešili slovenské zdravotníctvo, napríklad akútny nedostatok sestier,“ povedala prezidentka komory sestier Iveta Lazorová.
Na Slovensku klesá počet sestier, ľudí v poproduktívnom veku bude najbližšie roky pribúdať. Viac sestier znamená viac zachránených životov. Ide o odkaz kampane, za ktorou stoja sesterské odbory. Kampaň sa bude v najbližšom období šíriť cez internet, spravodajské médiá a brožúry. Fakty v nich sú podľa odborov štatisticky potvrdené. (tasr)
Polícia odmietla trestné oznámenie proti exministrovi zdravotníctva Čislákovi vo veci jeho obvinení na adresu zdravotných sestier. Podal ho poslanec Ondrej Dostál s podpredsedom OKS Ivanom Kuhnom a predsedom Mladých liberálov Jakubom Nedobom. (tasr)
Nového ministra nepozná, verí, že začne robiť systémové reformy. Smer podľa nej priznal, že zdravotníctvo je v katastrofálnom stave. Iveta Lazorová je šéfka Slovenskej komory sestier a spolu s odborárkami viedla pred voľbami podávanie výpovedí sestrami.
Do nemocníc stále neprijali späť 300 sestier, ktoré dali výpovede a od februára sú nezamestnané. „Riaditelia nemocníc ako predĺžená ruka arogantnej moci sa zrejme domnievajú, že potrestajú sestry, doplatia však na to iba pacienti, pretože nemajú zabezpečenú adekvátnu zdravotnú starostlivosť,“ povedala prezidentka komory sestier Iveta Lazorová. Sestry podľa nej nebudú dlhodobo čakať na úradoch práce a pôjdu do zahraničia.
Všetkých šesť zdravotných sestier, ktoré podali výpovede v Hornooravskej nemocnici s poliklinikou v Trstenej, stiahlo svoje výpovede a aj po 1. marci sa budú starať o pacientov. (tasr)
Do žilinskej nemocnice sa dnes vrátilo 15 sestier z oddelenia vnútorného lekárstva, ktoré odišli k 31. januáru, 150 sestier sa do nemocnice nevrátilo. „Som rád, že sestry prijali ponuku na individuálne rokovanie o ich návrate a pracovných podmienkach,“ povedal riaditeľ Ivan Mačuga. K 25. februáru v nemocnici pracovalo 660 sestier. (tasr)
Po hromadných výpovediach prijali v nemocniciach 254 nových sestier. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva. Najviac, 168, ich prijali v Prešove, 30 v Žiline a 16 v Trnave. Desiatkam sestier, ktoré podali hromadné výpovede, tak hrozí, že prídu o pôvodné zamestnanie.
Protestujúce sestry vyzvali Pašku, aby si vstúpil do svedomia a prestal šíriť zlo. Na protest prišli pred jeho dom v Košiciach. Podľa nich sa im mstí za to, že sa odvážili zdvihnúť hlavu a upozorniť na problémy zdravotníctva.
Generálna prokuratúra odstúpila trestné oznámenie ministra zdravotníctva Čisláka pre šírenie poplašnej správy v súvislosti s vyjadreniami sestier o ohrození zdravotnej starostlivosti na krajskú prokuratúru. Pri jeho oznamovaní si minister nevedel spomenúť, za čo ho dáva. (tasr)
Generálna prokuratúra odstúpila trestné oznámenie ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smeru) pre šírenie poplašnej správy v súvislosti s vyjadreniami sestier o ohrození zdravotnej starostlivosti na krajskú prokuratúru v Bratislave. Čislákovi sa nepáčili tvrdenia sesterskej komory a odborov o ohrození starostlivosti pre viac ako milión pacientov. (tasr)
Nemocnica v Trnave má už dosť sestier a prechádza na štandardný režim. Zo zariadenia k februáru odišlo 56 sestier. Sedem ďalších malo odísť k 1. marcu, sestry však svoje výpovede pred niekoľkými dňami stiahli. (tasr)
Všetkých 16 zdravotných sestier, ktoré podali výpovede v Dolnooravskej nemocnici s poliklinikou v Dolnom Kubíne k 1. marcu 2016, svoje pracovné miesta neopustí. Výpovede stiahli. (tasr)
V prešovskej nemocnici chýba 178 zdravotných sestier, deväť sestier, ktoré pôvodne podali výpoveď, sa vrátilo. „Individuálne chodia rokovať o nástupe sestry, ktoré od nás odišli. Fakultná nemocnica prijala 119 nových zamestnancov. Ponúkame 178 pracovných miest na pozíciu sestra. O prijatie do pracovného pomeru sa uchádzajú aj naši bývalí zamestnanci,“ povedala hovorkyňa nemocnice. (tasr)
40 sestier sa po odchode z trnavskej nemocnice prihlásilo na úrade práce. Ten informoval, že má v databáze voľné pracovné miesta v regióne nielen v trnavskej nemocnici, ale aj u ambulantných lekárov a v opatrovateľských službách.
Situácia v žilinskej nemocnici je naďalej vážna, povedal po poslaneckej návšteve v zariadení exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH. Veľkým problémom je podľa neho oddelenie ARO, ktoré pracuje na výkon nižší o 60 percent. (tasr)
V piatok 12. februára v Univerzitnej nemocnici Martin stiahlo svoje výpovede zvyšných 34 sestier. Všetky sestry tak urobili ešte počas trvania výpovednej doby.
Lekárski odborári podporia fond solidarity, ktorý založili sesterské odbory. Ide o bankový účet, kde môžu prispieť na pomoc sestrám. Fond vznikol ako reakcia na slová premiéra, že sa sestry majú vrátiť do nemocníc. V skutočnosti nemocnice neplánujú prijať všetky sestry, ktoré odišli, ani im nedajú lepšie podmienky.

Fica na balkóne bránila bývalá komunistka a jeho spolustraníčka. Vlasta Pinterová, ktorá nadávala učiteľom, sestrám aj novinárom, je bývalá členka KSS, SDĽ a kandidátka Smeru v Bratislave. Väčšinu sestier a učiteľov na balkón nepustili, namiesto nich sa tam dostali priaznivci Smeru.