Výpovede sestier

Minúta po minúte

Na Slovensku klesá počet sestier, ľudí v poproduktívnom veku bude najbližšie roky pribúdať. Viac sestier znamená viac zachránených životov. Ide o odkaz kampane, za ktorou stoja sesterské odbory. Kampaň sa bude v najbližšom období šíriť cez internet, spravodajské médiá a brožúry. Fakty v nich sú podľa odborov štatisticky potvrdené. (tasr)

Polícia odmietla trestné oznámenie proti exministrovi zdravotníctva Čislákovi vo veci jeho obvinení na adresu zdravotných sestier. Podal ho poslanec Ondrej Dostál s podpredsedom OKS Ivanom Kuhnom a predsedom Mladých liberálov Jakubom Nedobom. (tasr)

Do nemocníc stále neprijali späť 300 sestier, ktoré dali výpovede a od februára sú nezamestnané. „Riaditelia nemocníc ako predĺžená ruka arogantnej moci sa zrejme domnievajú, že potrestajú sestry, doplatia však na to iba pacienti, pretože nemajú zabezpečenú adekvátnu zdravotnú starostlivosť,“ povedala prezidentka komory sestier Iveta Lazorová. Sestry podľa nej nebudú dlhodobo čakať na úradoch práce a pôjdu do zahraničia.

Všetkých šesť zdravotných sestier, ktoré podali výpovede v Hornooravskej nemocnici s poliklinikou v Trstenej, stiahlo svoje výpovede a aj po 1. marci sa budú starať o pacientov. (tasr)

Do žilinskej nemocnice sa dnes vrátilo 15 sestier z oddelenia vnútorného lekárstva, ktoré odišli k 31. januáru, 150 sestier sa do nemocnice nevrátilo. „Som rád, že sestry prijali ponuku na individuálne rokovanie o ich návrate a pracovných podmienkach,“ povedal riaditeľ Ivan Mačuga. K 25. februáru v nemocnici pracovalo 660 sestier. (tasr)

Generálna prokuratúra odstúpila trestné oznámenie ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smeru) pre šírenie poplašnej správy v súvislosti s vyjadreniami sestier o ohrození zdravotnej starostlivosti na krajskú prokuratúru v Bratislave. Čislákovi sa nepáčili tvrdenia sesterskej komory a odborov o ohrození starostlivosti pre viac ako milión pacientov. (tasr)

Nemocnica v Trnave má už dosť sestier a prechádza na štandardný režim. Zo zariadenia k februáru odišlo 56 sestier. Sedem ďalších malo odísť k 1. marcu, sestry však svoje výpovede pred niekoľkými dňami stiahli. (tasr)

Všetkých 16 zdravotných sestier, ktoré podali výpovede v Dolnooravskej nemocnici s poliklinikou v Dolnom Kubíne k 1. marcu 2016, svoje pracovné miesta neopustí. Výpovede stiahli. (tasr)

V prešovskej nemocnici chýba 178 zdravotných sestier, deväť sestier, ktoré pôvodne podali výpoveď, sa vrátilo. „Individuálne chodia rokovať o nástupe sestry, ktoré od nás odišli. Fakultná nemocnica prijala 119 nových zamestnancov. Ponúkame 178 pracovných miest na pozíciu sestra. O prijatie do pracovného pomeru sa uchádzajú aj naši bývalí zamestnanci,“ povedala hovorkyňa nemocnice. (tasr)

Situácia v žilinskej nemocnici je naďalej vážna, povedal po poslaneckej návšteve v zariadení exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH. Veľkým problémom je podľa neho oddelenie ARO, ktoré pracuje na výkon nižší o 60 percent. (tasr)

V piatok 12. februára v Univerzitnej nemocnici Martin stiahlo svoje výpovede zvyšných 34 sestier. Všetky sestry tak urobili ešte počas trvania výpovednej doby.

Lekárski odborári podporia fond solidarity, ktorý založili sesterské odbory. Ide o bankový účet, kde môžu prispieť na pomoc sestrám. Fond vznikol ako reakcia na slová premiéra, že sa sestry majú vrátiť do nemocníc. V skutočnosti nemocnice neplánujú prijať všetky sestry, ktoré odišli, ani im nedajú lepšie podmienky.

Všetkých sedem sestier, ktoré mali odísť z urologického oddelenia nemocnice Trnava k 1. marcu, stiahlo dnes svoje výpovede. K 1. februáru odišlo z nemocnice 56 sestier, nemocnica im núka individuálne vyjednávanie. Všetky zrejme späť nevezmú, prijali 16 nových sestier. (tasr)

„Vzdialenosť vášho videnia zdravotníctva od reality je asi najväčšia, akú som počul do čias Vladimíra Mečiara. Kto vám to radí? Kto vám to písal? Ste tak mimo reality, že to už ľudia vidia a nedá sa to zahmliť. Ja nepoznám ani som nestretol človeka, ktorý by si o zdravotníctve myslel to čo vy,“ povedal Miroslav Beblavý (Sieť) ministrovi Čislákovi na mimoriadnej schôdzi parlamentu.

Smer po školstve navrhuje vlastné uznesenie aj k zdravotníctvu, prišiel s ním Richard Raši. Opozičné uznesenie nepodporuje. O tom, ktoré uznesenia napokon prejdú, sa rozhodne hlasovaním po skončení rozpravy. (tasr)

Po vyše desiatich hodinách rokovania mimoriadnej schôdze parlamentu sa poslanci dostali k téme zdravotníctva. V pléne sedí približne 30 členov snemovne. Do diskusie sa písomne prihlásilo 13 poslancov, po ich vystúpeniach bude ešte možnosť prihlásiť sa ústne. (tasr)

Do rozpravy mimoriadnej schôdze parlamentu o školstve sa po písomne prihlásených prihlásilo ďalších osem poslancov ústne. Rozprava tak bude pokračovať do večera a po nej otvoria rozpravu k zdravotníctvu. Aj v nej chce diskutovať viac poslancov.

Nezávislý poslanec Štefan Kuffa prevzal argumentáciu Roberta Fica. Aj on sa pýtal, prečo učitelia neštrajkovali počas 19-dňových prázdnin. Opoziční poslanci krútili hlavami.

Poslanci opozície a Smeru sa naťahujú, koľkí z nich sa na mimoriadnu schôdzu vykašľali. Jedni obviňujú druhých, kto na jej začiatku v sále nebol. Momentálne je v sále každý piaty poslanec a stále v nej nie je ani minister Draxler.