Štrajk vo Volkswagene

Minúta po minúte

„Verím, že keď to ozaj vydržíme, tak sa nám podarí vybojovať mzdy. Vidím to tak, ako keby si vás nevážili,“ hovorí Smolinský. Vedenie závodu nechal vypískať. „Máme veľa času tu zostať, vy budete trpieť,“ odkázal manažérom a preložil to aj do nemčiny.

Štrajk vo Volkswagene bude pokračovať. Teraz budú odbory žiadať o čosi nižší rast platov, o 13,9 %. Vedenie ponúklo mierny rast o približne 9 %, štrajkujúci ho vypískali.

Odborári a vedenie bratislavského závodu Volkswagenu rokujú už štyri hodiny. Kedy skončia, nie je jasné.

Vedenie Volkswagenu už dve hodiny rokuje s odborármi o platoch a pracovných podmienkach. Niektorí štrajkujúci si krátia čas futbalom, či pri fontáne.

N - Daniela Krajanová

Rečník z provizórneho pódia pred Volkswagenom pozýva štrajkujúcich, aby sa ukázali do živého vstupu, ktorý chystá RTVS. "Naozaj, nesťahujte gate," vyzýva rečník. Myslí tým včerajší incident, kedy sa do živého vysielania dostal takýto záber.

Foto N - Daniela Krajanová

V slovenskom Volkswagene sa práve začalo 13. kolo kolektívneho vyjednávania. Zamestnanci tam za vyššie platy štrajkujú už tretí deň. Odborári sú ochotní rokovať aj celú noc. (tasr)

Šéf moderných odborov Zoroslav Smolinský sa pred nadchádzajúcimi rokovaniami a vedením Volkswagenu prihovára štrajkujúcim. „Oni sú unavení, my sme svieži. Až do konca musíme vydržať,“ povedal. „Neviem, koľko to bude trvať,“ hovorí o rokovaniach.

Bratislavský Volkswagen informoval, že 12. kolo kolektívneho vyjednávania bolo práve ukončené. "Pokračovať budeme v najbližšom možnom čase. Do ďalšieho vyjednávania prebehne príprava dohodnutých podkladov."

Ani po 6 hodinách rokovania sa vedenie slovenského Volkswagenu nedohodlo s odborármi na novej kolektívnej zmluve. Vyjednávanie bude preto pokračovať aj v noci a štrajk v závode naďalej trvá. (tasr)

Rokovania medzi odbormi a vedením závodu Volkswagen na chvíľu prerušili. Pokračovať budú o 22:30.

Odborári a vedenie bratislavského Volkswagenu sa po ďalšej prestávke vrátili za rokovací stôl v napohľad dobrej nálade. „Na záznam môžem povedať, že sa tešíme na tlačovku, ktorú si dáme dolu,“ povedal šéf moderných odborov Zoroslav Smolinský.

Moderné odbory podľa neoficiálnych informácií predložili manažérom bratislavského Volkswagenu nové návrhy, ako by mala rásť mzda v podniku (doteraz pýtali nárast o 16 %) a ako by sa mali zmeniť ostatné pracovné podmienky, ako napríklad dĺžky prestávok. Rokovania medzi odbormi a manažmentom pokračujú.

Odborári už hodinu a štvrť rokujú s vedením bratislavského závodu Volkswagen. Je možné, že rokovania potrvajú ešte niekoľko hodín, ale vyzerá to tak, že by dohoda o mzdách a pracovných podmienkach mohla padnúť.

Ak budú štrajkujúci požívať alkohol, štrajk sa môže zrušiť. „Zákaz, prísny zákaz alkoholu. Teraz piť nebudeme,“ reční počas štrajku v automobilke šéf moderných odborov Zoroslav Smolinský.

Šéf Moderných odborov VW Zoroslav Smolinský sa prihovára štrajkujúcim z provizórneho pódia pred nadchádzajúcim rokovaním s vedením fabriky. „My sa možno aj rýchlo vrátime,“ vraví Smolinský.

Pred Volkswagenom sa opäť ozýva "Poďte s nami". Nastupuje poobedňajšia zmena, počas nej sa čakajú ďalšie rokovania o platoch v automobilke medzi odbormi a vedením závodu.

Vedenie bratislavského závodu Volkswagen zvoláva na poobedie tlačovku po ďalšom kole kolektívneho vyjednávania s odbormi. Rokovanie sa má začať o 15.30 h.

Video - Štrajkujúci pred Volkswagenom si priniesli stany, deky a niektorí aj gril. Čas si krátia aj pri fontáne.

Nálada štrajkujúcich vo Volkswagen neklesá. "Poďte s nami," skandovali zamestnanci aj pri príchode rannej zmeny. Vypískali tých, ktorí sa k štrajku nepridali.

Vedenie bratislavského Volkswagenu bude s odborármi opäť rokovať v stredu popoludní. „Na želanie odborov je zajtra o 15.30 naplánované ďalšie, 12. kolo kolektívneho vyjednávania,“ informovala spoločnosť. (tasr)

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Už viac ako 91056 z vás dostáva správy e-mailom