
Strana Republika
Minúta po Minúte
Peniaze na pomoc Ukrajincom končia aj u poslanca Miroslava Suju z Republiky, píšu Aktuality. Hoci poslanci hnutia patria k najhlasnejším odporcom pomoci Ukrajine, Sujova firma ubytováva ukrajinských utečencov.

Priaznivci Smeru uviedli Republiku ako partnera do ideálnej koalície o niečo častejšie ako stranu Hlas, ukázal prieskum Ipsosu pre Denník N. Republiku ako súčasť ideálnej koalície menovala necelá polovica priaznivcov Smeru, Hlas vyše tretiny. Podobný počet spomenul aj SNS Andreja Danka.

Voliči Hlasu netúžia po vláde s SaS a PS a, naopak, voliči SaS ani PS nechcú, aby ich strany vládli s Pellegriniho Hlasom. Podľa prieskumu Ipsosu pre Denník N si priaznivci Hlasu skôr želajú vládu so Smerom a Sme rodina.
Ako by mohla nová strana Eduarda Hegera ešte rásť? Podľa modelu Ipsosu je jej široký potenciál asi 12 %. Ako druhú či tretiu voľbu stranu Demokrati uviedla pätina voličov PS, asi 15 % voličov SaS, ale najmä tretina voličov OĽaNO a asi 20 % priaznivcov KDH.

Smer už má väčší voličský potenciál ako Hlas, ukázal model Ipsosu. Fico môže ďalších voličov získavať z voličskej základne Hlasu, ako druhú či tretiu voľbu uvádza Smer až tretina sympatizantov Pellegriniho. Smer zvažuje aj polovica voličov Republiky.
Ak by voľby dopadli podľa prieskumu Ipsosu, väčšinu by mali Smer s Hlasom a Republikou alebo aj bez Republiky so Sme rodina. Teoreticky by bolo možné vytvoriť aj vládu Hlasu, SaS, PS a KDH, ktorú by v parlamente podporovalo 79 poslancov.
Nikto nikoho nenapadne, je to americký hoax, hovorili slovenskí opoziční politici krátko pred ruskou inváziou. Smer sa v prvých hodinách po útoku na Ukrajinu odmlčal, no krátko potom Robert Fico opäť hovoril, že nejde o konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom, ale medzi USA a Ruskom. Podobne to vidia aj Republika a ĽSNS.

Z poslaneckého asistenta Republiky Tomáša Špačeka sa stala hviezda Facebooku, za január mal z politikov po Robertovi Ficovi najviac interakcií. Zdieľa najmä kremeľskú propagandu a otitulkované prejavy Putina a jeho prívržencov.

Ak by voľby dopadli podľa aktuálneho modelu agentúry Ipsos, Hlas, Smer a Republika by nemali väčšinu. V prieskume klesol Smer, ide však skôr o výkyv, dlhodobé dáta z troch relevantných agentúr ukazujú rast Smeru aj Republiky. OĽaNO si stabilne drží svojich osem percent.
Robert Fico hovorí, že zozbieral 34 podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu o cenách energií. Rokovanie žiadala aj Republika. Parlament sa podľa neho má zaoberať aj zákonom, ktorý by pomohol energeticky náročným firmám ako Slovalco.
Robert Fico odmietol vylúčiť možnú povolebnú spoluprácu s extrémistickým hnutím Republika, ale povedal, že chce zostaviť vládu, ktorá bude protifašistická, proeurópska a za sociálny štát. Pre Slovensko by podľa neho bola najlepšia koalícia Smeru a Hlasu.
Bezzásadový Pellegrini povedal áno Smeru aj extrémistom, píše v Newsfiltri Roman Pataj. Hlas dnes odmietol spoluprácu s OĽaNO a ĽSNS. „Výberom svojich hlavných nepriateľov relativizuje hrozbu fašizmu. Na jeho úroveň s ním dáva tých, čo ho nevyznávajú, a za prijateľnejších nepriamo označuje skutočných fašistov. Rovnako dôležité je, že so Smerom nemá problém, hoci jeho nebezpečenstvo pre demokraciu je rádovo väčšie ako pri OĽaNO.“
OĽaNO kritizuje Hlas, že zo spolupráce nevylúčil Republiku a Smer. Hnutie to považuje za hrozbu. Spolupráca OĽaNO s Hlasom nehrozí, keďže oba subjekty ju navzájom vylúčili.
Poslanec z extrémistickej Republiky Milan Mazurek sa vo svojom prejave k odvolávaniu vlády venoval migrácii. Kričal o Abdulovi, „slniečkarskej Európskej komisii“, „šialenom green deale“ a rušení jadrových elektrární. Pred prejavom sedel v kresle pred rokovacou sálou s nohou na stolíku.
Ústredný zväz židovských obcí na Slovensku kritizuje Ticketportal za to, že predáva lístky na koncert neonacistického speváka a poslanca Ondreja Ďuricu (Republika). „Kultúra je nástrojom šírenia porozumenia a nie nenávisti,“ píše v otvorenom liste predseda zväzu Richard Duda.
Veľkej väčšine voličov Hlasu by neprekážala ani koalícia so Smerom. Voliči Smeru by zasa brali aj spojenie s Republikou, ukázal prieskum agentúry Ipsos pre Denník N. Vláda, ktorej základom by boli Hlas a Sme rodina, je prijateľná pre 70 percent voličov Petra Pellegriniho.
Kotlebovci v súbojoch s Republikou potvrdili svoj úpadok, prepadol Martin Beluský aj Stanislav Mizík. Nacionalistické a krajne pravicové strany, teda najmä Kotlebova ĽSNS a Republika, nedosiahli žiadne výraznejšie víťazstvo, aj keď napríklad v županských voľbách obe postavili vlastných kandidátov vo všetkých ôsmich krajoch.
Kandidáti za Republiku či kotlebovcov v župných voľbách neuspeli. Za poslancov krajských zastupiteľstiev vybrali voliči len dvoch, v Prešovskom kraji uspel Milan Mazurek.
Vo voľbe županov neuspel žiadny kandidát krajnej pravice, v súboji ĽSNS verzus Republika sa darilo viac strane Milana Uhríka. V Banskobystrickom kraji sa vyblokovali hneď traja kandidáti extrémistov, ktorí získali viac ako štvrtinu hlasov.
Smer skúša v bratislavských voľbách uspieť cez spojenectvá s Hlasom, ale aj s Republikou. V Petržalke Hlas a Smer podporili tenistu Martina Kližana, v Ružinove spolu s Republikou bývalú playmate. Pri župných voľbách zasa Fico opakovane vyzýva Pellegriniho, aby podporili ich kandidáta na župana Jána Mažgúta.