Strana Spolu

Miroslav Beblavý, Jozef Mihál a päť nezaradených poslancov zakladajú novú politickú stranu

Minúta po minúte

Miroslav Beblavý vyzval Richarda Sulíka, aby prestal s protieurópskou politikou. Zakladateľ novej strany Spolu chce so SaS a OĽaNO podpísať memorandum, v ktorom bude zadefinovaný spoločný proeurópsky postoj strán. (tasr)

„Náš bývalý člen Jozef Mihál a bývalý predstaviteľ strany Sieť Miroslav Beblavý pôsobia v politike príliš dlho, aby pasívne čakali na ponuku Progresívneho Slovenska alebo iného subjektu,“ reaguje na vznik novej strany SaS. Sulíkova strana dodáva, že bude po najbližších voľbách rada spolupracovať s každou demokratickou politickou stranou, ktorej program bude zlučiteľný s jej.

„To už je taký slovenský politický folklór. Bolo tu už niekoľko pokusov o takéto pochybné politické strany,“ tvrdí o zakladaní novej politickej strany minister hospodárstva a podpredseda Smeru Peter Žiga. „Politici, ktorí sa nevedia uplatniť vo svojej strane, odchádzajú a zakladajú nové, typické pre pravé politické spektrum. Ťažko povedať, či nájdu priestor, sú to už okukané tváre, nie sú prvý rok na politickej scéne, neočakávam, že prinesú niečo zásadné.“

„Ak je to mimo Progresívneho Slovenska, tak ma to v podstate mrzí, že sa nedokážu zhodnúť a dohodnúť na jednej strane,“ hovorí o novej strane líder OĽaNO Igor Matovič. Ak to podľa neho má byť o tom, že Beblavý spraví svoju stranu a Progresívne Slovensko ďalšiu, „tak väčšiu trápnosť som ešte nevidel“. Predpokladá však, že ide o reakciu na to, že sa Progresívne Slovensko „nevie ‚vymačknúť‘“.

„Progresívne Slovensko sa však ešte nerozhodlo, či sa chce premeniť na politickú stranu, hoci viacerí ľudia sú k tomu blízko. Chceme s nimi spolupracovať a chceme sa spájať s ľuďmi rovnakých hodnôt,“ hovorí Miroslav Beblavý, ktorý spolu s Jozefom Mihálom a ďalšími piatimi nezaradenými poslancami zakladajú novú politickú stranu.