Strana Spolu

Miroslav Beblavý, Jozef Mihál a päť nezaradených poslancov zakladajú novú politickú stranu

Minúta po minúte

Ministerstvo vnútra zaregistrovalo stranu Spolu Miroslava Beblavého. Prípravný výbor strany odovzdal 18-tisíc podpisov na registráciu pred dvoma týždňami. Strana o sebe hovorí ako o stredopravej a proeurópskej sile. Pôvodné úvahy, že by sa Beblavý spojil s Progresívnym Slovenskom, sú čoraz menej reálne.

Vznikajúca strana Spolu už má dostatočný počet podpisov na registráciu. Vyzbierala ich vyše 17-tisíc, potrebných je aspoň 10-tisíc. O registráciu požiadajú zakladatelia v januári. (tasr)

Miroslav Beblavý vyzval Richarda Sulíka, aby prestal s protieurópskou politikou. Zakladateľ novej strany Spolu chce so SaS a OĽaNO podpísať memorandum, v ktorom bude zadefinovaný spoločný proeurópsky postoj strán. (tasr)

„Náš bývalý člen Jozef Mihál a bývalý predstaviteľ strany Sieť Miroslav Beblavý pôsobia v politike príliš dlho, aby pasívne čakali na ponuku Progresívneho Slovenska alebo iného subjektu,“ reaguje na vznik novej strany SaS. Sulíkova strana dodáva, že bude po najbližších voľbách rada spolupracovať s každou demokratickou politickou stranou, ktorej program bude zlučiteľný s jej.

„To už je taký slovenský politický folklór. Bolo tu už niekoľko pokusov o takéto pochybné politické strany,“ tvrdí o zakladaní novej politickej strany minister hospodárstva a podpredseda Smeru Peter Žiga. „Politici, ktorí sa nevedia uplatniť vo svojej strane, odchádzajú a zakladajú nové, typické pre pravé politické spektrum. Ťažko povedať, či nájdu priestor, sú to už okukané tváre, nie sú prvý rok na politickej scéne, neočakávam, že prinesú niečo zásadné.“