Denník N

Prípad Biľakovej busty

Články

Minúta po Minúte

Súd s výtvarníkmi Petrom Kalmusom a Ľubošom Lorenzom sa ďalej naťahuje. Zajtrajšie, v poradí piate pojednávanie pre poškodenie pomníka Vasilovi Biľakovi odročili, pretože sa príslušný sudca zo Svidníka vzdal funkcie.

Vo Svidníku pokračoval proces s Petrom Kalmusom a Lubošom Lorenzom, ktorí vlani obliali červenou farbou pomník Vasiľa Biľaka v obci Krajná Bystrá. Vypovedali svedkovia, znalec, ktorý určil výšku škody na pamätníku, poslanec SaS Ondrej Dostál a Peter Jašek z Ústavu pamäti národa. Po búrlivom priebehu sudca pojednávanie odročil na 20. mája.

„My sme to brali ako umelecké dielo a to pomaľovaním stratilo umeleckú hodnotu,“ povedala Helena Polanská z Komunistickej strany Slovenska, ktorá v procese vystupuje ako poškodená. Znalec, ktorý stanovil výšku škody, podľa nej bustu nevidel, vychádzal len z fotodokumentácie. Busta bola totiž v priebehu týždňa odcudzená.

„Som absolútne nevinný,“ vyhlásil Peter Kalmus pred súdom. „Chcel som zabrániť spáchaniu zločinu, urobil som iba to, čo som musel.“ Proces sleduje v preplnenej pojednávacej sieni niekoľko desiatok ľudí. Sympatizantov dvojice obvinených, ale aj bývalého komunistického pohlavára Vasila Biľaka, ktorého pamätník Kalmus s Lorenzom vlani pomaľovali červenou farbou.

Kto dnes varuje pred ohrozením slobody slova a bezpečnosti štátu zo strany „ľudskoprávnych svätuškárov“, tak buď nevie, o čom hovorí, alebo – povedzme si to otvorene – klame a zavádza, píše Kálmán Petőcz.

Zafarbenie busty šéfideológa KSČ Biľaka, ktorú zákon považuje za „organizáciu, ktorá nezabránila svojim členom a ich pomáhačom páchať zločiny, a to aj na ľudských právach a slobodách“, je tu dôvodom na trestné stíhanie, ale samotné odhaľovanie búst a tabúľ vrcholným predstaviteľom oboch totalitných režimov nie, píše Tomáš Gális.

Prokurátor zo Svidníka podal obžalobu na výtvarníkov Petra Kalmusa a Ľuboša Lorenza za to, že na začiatku roka postriekali červenou farbou bustu Vasiľa Bilaka a napísali na ňu slovo sviňa. „Mal som informáciu, že to fakt urobia toho 17. 11., akože symbolicky, ale nemohli, lebo je štátny sviatok, tak to poslal na súd 16. novembra.  Je to šialené,“ povedal Kalmus. „Súdiť by mali ich za propagáciu komunizmu,“ myslí si.