
Svetový newsfilter
- Svetový Newsfilter každý piatok zhrnie dôležité správy zo sveta, ktoré ste možno prehliadli. Jedna správa z každého regiónu, stručne, zrozumiteľne a s kontextom.
- Aktivujte si odber emailom
Minúta po Minúte
Svetový newsfilter: Ľudia z Kremľa pripravujú na dlhú a ťažkú vojnu aj svojich priateľov, o súkromných rozhovoroch hovorcu Putina sa dozvedeli novinári z Guardianu. Potvrdzuje sa tak, čo už dlho hovoria analytici a znalci Kremľa. Zároveň sa znovu hovorí o plánoch na ukrajinskú protiofenzívu, podľa ministra obrany by sa mohla začať už v apríli alebo máji.
Svetový newsfilter: Putin odovzdáva budúcnosť Ruska do rúk Číny. Si Ťin-pching tento týždeň prišiel do Moskvy ako „veľký brat”, ktorý má nad ruským „priateľom” prevahu a môže si diktovať podmienky spojenectva. Predstaviteľ ruskej opozície Garry Kasparov dokonca hovorí o ponížení Putina. Čína podľa neho nevytvára alianciu s Ruskom, ale chce si ho podmaniť. A Putin jej ho predáva, aby získal viac času pri moci.
Svetový newsfilter: Uniknutý dokument odhaľuje, ako sa Rusko rozhodlo podmaniť si Moldavsko. Desiatky médií z celého sveta dostali prístup k staršiemu dokumentu, ktorý približuje, že cieľom Ruska je urobiť z Moldavska do roku 2030 svoj satelit. Informácie dostal aj moldavský premiér, ktorého to veľmi znepokojilo.
Svetový newsfilter: Ukrajinci stále bránia Bachmut, majú na to viacero dôvodov, o ktorých otvorene hovorí prezident Zelenskyj aj generáli. Ukrajinci vravia, že Bachmut je kľúčový pre ďalší postup a zároveň im dáva príležitosť unavovať nepriateľa, ničiť jeho morálku, vojakov a bojové schopnosti. Bez ohľadu na to, ako boje dopadnú, si však USA myslia, že Rusko čakajú ďalšie problémy.
Ľuďom žijúcim v povodí Nílu hrozí v dôsledku klimatickej zmeny existenčné riziko. V súčasnosti je od rieky závislých vyše 300 miliónov ľudí a očakáva sa, že v priebehu 20 rokov sa populácia zdvojnásobí, no výrazne sa zníži prietok Nílu. Už teraz dlhšie trvá zavlažovanie plodín, poľnohospodárom tak stúpajú náklady.
Svetový newsfilter: Biden ukázal Putinovi, že prehráva, no experti z USA tlmia očakávania. Z prejavov aj zo stretnutí politikov bolo tento týždeň vidno, že prevahu nemá Rusko, no to neznamená, že rovnaký pohľad má aj Putin a že ho to trápi. Ruský prezident si to odmieta priznať a ľudia, ktorých zamestnaním bolo naučiť sa čítať ho, sa obávajú, že sa to tak skoro nezmení.
Svetový newsfilter: Pozor na ruské lietadlá a Putinovu pýchu, varujú Američania. Častejšie sa rozpráva o tom, že Rusko v ďalšej fáze vojny viac využije letectvo, podľa zdrojov z NATO má ruská armáda stále k dispozícii 80 percent svojich kapacít. O sile letectva hovoria aj predstavitelia USA, no dodávajú, že riziko rozsiahleho leteckého útoku zatiaľ nie je bezprostredné.
Ukrajina zachytila informácie o ruských plánoch proti Moldavsku, tvrdí Volodymyr Zelenskyj. Podľa neho majú Ukrajinci dokumenty o tom, „kto, kedy a ako“ plánoval zničiť moldavskú demokraciu. Informácie posunuli aj moldavskej prezidentke.
Svetový newsfilter: Druhá veľká Zelenského cesta do zahraničia ukázala akčnosť Londýna aj váhanie Paríža. V prípade Veľkej Británie to bol jasný signál, že Ukrajina ju považuje za kľúčového strategického partnera, ktorý pri nej stojí bez ohľadu na to, kto je premiér. Ak by sa však Zelenskyj nezastavil v Paríži, vnímalo by sa to ako prehra a prejav upadajúceho vplyvu Macrona.
Svetový newsfilter: Ukrajinci chcú, aby pri lietadlách padlo ďalšie tabu, USA aj Nemecko sú zatiaľ proti. Rusko sa pripravuje na novú ofenzívu a Ukrajinci hovoria, že im chýbajú lietadlá. Jeden z ich pilotov pre Financial Times povedal, že situácia ukrajinského letectva sa zhoršuje každým dňom.
India a Pakistan boli pred tromi rokmi blízko k jadrovej vojne, tvrdí bývalý americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo. Vo svojich memoároch píše, že situácia eskalovala, keď India obvinila skupinu pakistanských teroristov z útoku na indických vojakov. Pompeo tvrdí, že Pakistan už začal pripravovať svoj jadrový arzenál na potenciálny útok. Z druhej strany počúval, že eskaláciu zvažuje aj India.
Svetový newsfilter: Tanky a korupcia otestovali odhodlanie spojencov aj Ukrajiny, no skúškou bude aj rokovanie s Tureckom, ktoré sa zahráva s rozširovaním NATO. Rozhodnutie poslať Ukrajine tanky nakoniec vyzerá veľmi dobre, ale celý proces ukazuje, aké dôležité pre bezpečnosť Európy sú Spojené štáty.
Novinári telefonovali s vojakmi, ktorí útočili na Dnipro. Ich mená zverejnila ukrajinská tajná služba a sľubuje im odplatu. Keď sa s nimi rozprávali investigatívci zo serveru iStories, viacerí popreli svoju účasť na vojne proti Ukrajine. Jeden z nich však novinárke povedal, že Krym je aj tak ruský, rovnako ako ďalšie okupované oblasti.
Čínski diplomati v súkromí hovoria o potrebe odstrihnúť sa od Ruska a napraviť si reputáciu na medzinárodnej scéne, píše Financial Times. Jeden z nich denníku povedal, že Putin je „šialený“. Iný dodal, že Čína je pripravená pomáhať Ukrajine s povojnovou rekonštrukciou.
Ruský štát môže do roku 2033 prestať fungovať alebo sa rozpadnúť, myslia si experti, ktorých oslovil think-tank Atlantic Council. Až 40 percent z nich si myslí, že Rusko sa vnútorne rozpadne, a to buď pre revolúciu, občiansku vojnu, alebo pre politickú dezintegráciu. Oveľa pesimistickejší sú európski experti než americkí.
Chaos v americkom kongrese je aj Trumpovou prehrou. Republikáni si napriek dlhým rokovaniam a opakovaným hlasovaniam stále nedokázali zvoliť predsedu snemovne reprezentantov, hoci za Kevina McCarthyho loboval aj bývalý prezident. Blokuje ho radikálna skupina poslancov a viacerí z nich sa paradoxne do kongresu dostali aj vďaka Trumpovi. Napriek tomu ich nedokázal presvedčiť, aby volili McCarthyho.
Svetový newsfilter: Nový rok sa pre Rusko začal zle a Ukrajinci sľubujú, že bude ešte horšie. Vedenie ukrajinskej armády hovorí, že sa im podarilo oslobodiť už vyše 40 % územia, ktoré Rusko okupovalo po 24. februári, a Ukrajinci sľubujú ďalšiu ofenzívu. Tá sa dá očakávať aj od ruskej armády. Najmä po tom, čo Putin vo svojom novoročnom prejave pripravoval Rusov na dlhú vojnu a snažil sa mobilizovať verejnú mienku.
Zelenskyj aj Putin tento týždeň cestovali a kontrast nemohol byť väčší, píše Svetový newsfilter. Kým ukrajinský prezident sa vracal z USA s prísľubom nových moderných zbraní a neochvejnej podpory, ruský líder odišiel z Bieloruska naprázdno. Zelenského cesta do Washingtonu prekvapila, no Putina ponížil inou návštevou – na fronte v Bachmute.
Uznávaný historik Yuval Noah Harari si myslí, že Vladimir Putin útokom na Ukrajinu tlačí ľudstvo do obdobia vojny, ktoré môže byť horšie ako čokoľvek, čo sme doteraz videli. Ak Putinovi prejde jeho vojnové ťaženie, podľa Harariho sa autokrati po celom svete naučia, že dobyvateľské vojny sú znovu možné, a demokracie nebudú mať na výber, len sa viac militarizovať.
Georgia sa môže stať štátom, ktorý zlomil Trumpa. V súboji o senát tam tento týždeň prehral Herschel Walker, ďalší kandidát podporovaný exprezidentom, a tak budú naberať na intenzite debaty o tom, či ísť s Trumpom do volieb aj v roku 2024. Nepomáhajú mu ani ďalšie kontroverzné vyjadrenia a stretnutia.