
Vojna v Sýrii
Minúta po Minúte
Sýrsky prezident Bašár Asad priletel do Číny, ide o jeho prvú návštevu v krajine od roku 2004. Asad sa v Číne stretne so Si Ťin-pchingom a v sobotu sa zúčastní na otváracom ceremoniáli Ázijských hier.
Libanonská armáda tento týždeň zabránila približne 1200 sýrskym migrantom nelegálne prekročiť hranice medzi Libanonom a Sýriou. Ďalších 1100 Sýrčanov poslali vojaci späť do vlasti minulý týždeň.
Pri ruskom nálete v Sýrii zahynuli dvaja civilisti, tvrdí opozičná skupina Biele helmy, podľa ktorej útok zasiahol budovu, kde prebývali utečenci.
Slovenka Renáta D. obvinená z terorizmu zostáva vo väzbe, Najvyšší súd vyhovel sťažnosti prokurátora. Manželka bojovníka ISIS bola pred prevozom na Slovensko štyri roky aj s deťmi v zajateckom tábore v Iraku.
Na juhu Sýrie demonštrovali stovky ľudí, ktorých trápia zhoršujúce sa životné podmienky. Krajinu zasiahnutú občianskou vojnou sužujú prudko rastúce ceny a krachujúca mena, protesty sú tam však stále ojedinelé.
Na juhu Sýrie vypukli demonštrácie proti zvýšeniu cien benzínu a vláde Bašára Asada. Stovky obyvateľov mesta Suvajda pálili pneumatiky, zablokovali cesty a skandovali protivládne heslá. Situácia podľa Reuters pripomína násilne potlačené prodemokratické protesty z roku 2011, ktoré viedli až k občianskej vojne.
Švajčiarsky súd vlani vydal medzinárodný zatykač na strýka sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Kauza súvisí s podozrením, že Rifát Asad sa v roku 1982 dopustil vojnových zločinov, zatykač však pravdepodobne ostane bez povšimnutia, keďže Asad sa po 37 rokoch vrátil z exilu do Sýrie.
Pri útoku Islamského štátu na konvoj s palivom v púštnej oblasti v Sýrii prišlo o život sedem ľudí vrátane piatich sýrskych vojakov. Došlo k nemu v provincii Hamá, v oblasti ktorú kontroluje vláda prezidenta Bašára Asada. (afp)
Istanbul žiada sýrskych migrantov, aby sa do dvoch mesiacov vrátili do provincií, kde ich prvýkrát zaregistrovali. Pri podobnej kampani v roku 2019 z tureckej metropoly vyhostili tisíce Sýrčanov.
Ruská stíhačka zasiahla v nedeľu nad Sýriou americký dron a poškodila mu vrtuľu. Letectvo USA vyzvalo ruské sily, aby okamžite zastavili svoje „bezohľadné, nevyprovokované a neprofesionálne správanie“.
Jordánska armáda zostrelila dron, ktorý priletel zo susednej Sýrie naložený drogami. Stalo sa tak už tretíkrát za posledné týždne. Vojnou rozvrátená Sýria sa stala centrom obchodu s drogami na Blízkom východe. (reuters)
Turecko sa zaviazalo normalizovať svoje vzťahy so susednou Sýriou vrátane možnosti priamych rozhovorov s prezidentom Asadom, ale nemôže stiahnuť svoje vojská zo severu Sýrie. Erdogan tvrdí, že tam bojuje proti teroristom.
OSN označila podmienky sýrskej vlády pre cezhraničnú pomoc za neprijateľné. Úrad pre koordináciu humanitárnych záležitostí tak komentoval list sýrskej vlády, v ktorom si stanovila, za akých podmienok umožní dodávky do oblastí ovládaných povstalcami.
Rusko v Bezpečnostnej rade OSN vetovalo predĺženie dodávok pomoci do Sýrie z Turecka o deväť mesiacov. Moskva je ochotná mechanizmus predĺžiť iba o šesť mesiacov, OSN žiadalo rok. Kompromisný návrh pripravili Brazília a Švajčiarsko, Čína sa pri hlasovaní zdržala.
Rusko a Sýria chystajú od stredy spoločné cvičenie vzdušných síl. Zástupca šéfa ruského centra v Sýrii Oleg Gurinov zároveň tvrdí, že za uplynulý deň zaznamenali nad severom krajiny deväť narušení bezpečnosti pri preletoch dronov medzinárodnej koalície, ktorú vedú USA.
Ruské nálety na povstalcov na severozápade Sýrie zabili najmenej deväť civilistov, desiatky ďalších utrpeli zranenia. Podľa organizácie Biele helmy stíhačkami Suchoj zaútočili na trhovisko plné zákazníkov.
Tiež som do Európy prišiel na lodi, radšej by som zomrel na mori ako v Asadových rukách, vraví sýrsky novinár Nedal Al-Amari. Jeho bratranec bol na lodi, ktorá sa minulý týždeň potopila v Stredozemnom mori. Na jej palube bolo zrejme až 700 ľudí, zatiaľ zachránili iba 104.
Izrael uskutočnil nálety blízko sýrskeho hlavného mesta Damask, zranený je jeden sýrsky vojak. Monitorovacia organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva uviedla, že izraelské útoky smerovali na „sklady so zbraňami patriace proiránskym bojovníkom“. (tasr)
Holandsko a Kanada spoločne na Medzinárodnom súdnom dvore žalujú Sýriu. Tvrdia, že od roku 2011 sa dopustila nespočetných porušení medzinárodného práva, a žiadajú naliehavé opatrenia na ochranu tých, ktorým hrozí mučenie. (reuters)
Kurdská správa na severovýchode Sýrie začne súdiť tisícky zahraničných bojovníkov Islamského štátu. Údajní príslušníci tejto teroristickej organizácie sú vo väzbe už roky.