Vojna v Sýrii

Minúta po minúte

Sýrska vládna delegácia odmieta rokovať s opozíciou priamo, kým nezmení názor na odstúpenie prezidenta Asada. Splnomocnenec OSN Staffan de Mistura povedal, že by Rusko malo pomôcť prinútiť Damask dohodnúť sa na novej ústave a voľbách. Inak podľa neho hrozí Sýrii rozpad. (čtk)

Putin povedal, že USA možno v Sýrii ušetrili niektorých militantov v nádeji, že budú pokračovať v boji proti Asadovi. Hovoril o prípadoch, keď ruské velenie upozornilo na militantov smerujúcich zo Sýrie do Iraku, ale americké lietadlá nepodnikli nálet. (tasr)

Pri nálete vo východnej Sýrii zahynulo 23 Sýrčanov, všetci boli z jednej rodiny. Podľa aktivistov zo SOHR útočili lietadlá koalície vedenej USA. (čtk)

Splnomocnenec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura vyzval Rusko, aby presvedčilo sýrsku vládu, že je potrebné dospieť k mierovej dohode a ukončiť vojnu. Podľa de Misturu je sýrska opozícia ochotná rokovať priamo so zástupcami vlády, no vládna delegácia to odmieta. (čtk)

Ruské bombardéry sa vrátili zo Sýrie na domovské základne v Rusku. Prezident Putin v pondelok nariadil sťahovanie ruských síl z krajiny. (tasr)

Rusko zo Sýrie stiahlo prápor vojenských policajtov, ktorí v krajine pôsobili od vlaňajšieho decembra. V pondelok Putin ohlásil postupné stiahnutie ruských síl z krajiny. (tass)

EÚ trvá na tom, že mierové urovnanie krízy v Sýrii by sa malo konať iba pod dozorom OSN. Uviedol to štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničia Ivan Korčok po skončení Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli. (tasr)

Sýrska vládna delegácia sa vrátila k mierovým rozhovorom v Ženeve. Rokovania sa začali 28. novembra, vládna delegácia ich však po dvoch dňoch opustila. Dôvodom bola požiadavka opozície, ktorá trvá na odstúpení Baššára Asada. (čtk)

V Sýrii je päť miliónov detí odkázaných na humanitárnu pomoc. Približne milión z nich dostáva podľa organizácie UNICEF pomoc nepravidelne, prípadne vôbec. (čtk)

Pri bombovom útoku v sýrskom Homse v utorok zomrelo sedem ľudí a osem osôb je zranených. Bomba vybuchla vnútri autobusu s pasažiermi. (čtk)

OSN predĺžila terajšie kolo rozhovorov o Sýrii do polovice decembra. Začalo sa v utorok stretnutím zástupcov piatich stálych krajín Bezpečnostnej rady a rokovaním splnomocnenca OSN s delegáciou sýrskej opozície. V stredu do Ženevy dorazili zástupcovia sýrskej vlády. (čtk)

Na oblasť východnej Ghúty pri Damasku dopadli desiatky mínometných striel, aj keď Rusko v utorok ohlásilo, že sa podarilo pre Ghútu vyjednať 48-hodinové prímerie. Oblasť majú pod kontrolou povstalci a niekoľko rokov ju obliehajú sýrski vojaci. (reuters)

Rusko požaduje revíziu mechanizmu humanitárnych dodávok do Sýrie, ktoré sú teraz doručované z okolitých krajín bez vedomia Damasku. Na schôdzi Bezpečnostnej rady OSN to povedal stály ruský predstaviteľ v OSN. Obvinil tiež koalíciu vedenú USA, že rozdeľuje Sýrčanov. (čtk)