Vojna v Sýrii

Minúta po minúte

Z Libanonu dnes odišlo späť do Sýrie niekoľko stoviek sýrskych utečencov. Ide o prvý organizovaný a údajne dobrovoľný odchod takej veľkej skupiny Sýrčanov z Libanonu. (čtk)

Ministri zahraničia EÚ sa zhodli, že akékoľvek použitie chemických zbraní je neprijateľné, porušuje medzinárodné právo a vinníci musia byť braní na zodpovednosť. Na stretnutí v Luxemburgu uviedli, že posledné správy o používaní takýchto zbraní v Sýrii sú šokujúce a musia byť nezávisle vyšetrené. (čtk)

Experti z Organizácie pre zákaz chemických zbraní by mali dnes prísť do sýrskej Dúmy, kde budú vyšetrovať údajný chemický útok zo 7. apríla. Vyhlásil to námestník sýrskeho ministra zahraničia s tým, že vláda „expertov podporí“. (čtk)

Šéf britskej diplomacie Johnson povedal, že útok na Sýriu bol „úplne správnou vecou“. Pri príchode na rokovanie so svojimi kolegami z EÚ v Luxembursku upozornil, že v Sýrii zašla príliš ďaleko „erózia storočného tabu“ na používanie chemických zbraní. (čtk)

Európske akcie po víkendovom útoku na Sýriu začali obchodovanie iba miernym poklesom a zostávajú blízko štvortýždňového maxima. Investori neočakávajú stupňovanie napätia. (čtk)

Reakcie ázijských trhov sú po víkendovom útoku na Sýriu mierne. Investori totiž nepovažujú za pravdepodobné, že by napätie v blízkovýchodnej krajine mohlo eskalovať. (čtk)

Ministri zahraničia krajín EÚ budú dnes diskutovať o situácii v Sýrii – prvýkrát od sobotňajšieho útoku trojice západných štátov na ciele súvisiace so sýrskym programom chemických zbraní. Do akcie sa s USA zapojili Francúzsko a Británia. (čtk)