Talianske voľby

  • parlamentné voľby budú 4. marca
  • Taliani si zvolia 630 členov Snemovne reprezentantov a 315 senátorov
  • v prieskumoch vedie populistické Hnutie piatich hviezd
  • najviac mandátov by mala získať volebná koalícia Silvia Berlusconiho, v ktorej sú štyri strany vrátane Ligy severu

Minúta po minúte

Víťaz talianskych volieb, Hnutie piatich hviezd, nechce opustiť EÚ ani eurozónu. Líder týchto populistov Luigi Di Maio dokonca vyhlásil, že jeho prvá zahraničná cesta vo funkcii premiéra by viedla do Bruselu. (tasr)

Európska komisia verí, že sa Talianom podarí zostaviť stabilnú vládu. Hovorca exekutívy EÚ Margaritis Schinas upozornil, že eurokomisia sa zatiaľ nebude vyjadrovať k výsledkom talianskych volieb, keďže oficiálne výsledky ešte neboli oznámené.

Taliani sa odvrátili od tradičných strán a dali prednosť antisystémovým, euroskeptickým a krajne pravicovým zoskupeniam. Zrátané sú asi dve tretiny hlasov z nedeľných parlamentných volieb. Je takmer isté, že žiadna z hlavných politických síl nezískala väčšinu. (čtk, reuters)

Berlusconi na mítingu varoval pred populistami a vyhlásil, že do volieb išiel hlavne preto, aby zabránil víťazstvu Hnutia piatich hviezd. Bývalý premiér odhaduje, že jeho stredopravá koalícia by budúcu nedeľu mohla získať okolo 40 %. (čtk)

Foto: Študenti v Miláne sa dostali do zrážok s políciou počas antifašistického protestu. Demonštrácie sa týždeň pred parlamentnými voľbami konajú vo viacerých talianskych mestách. (ap)

Foto – TASR/AP

V Ríme dnes bude niekoľko demonštrácií proti xenofóbii, ktorá sa objavila v kampani pred parlamentnými voľbami. Polícia v uliciach týždeň pred hlasovaním očakáva desaťtisíce ľudí. (čtk)

Volebná koalícia Silvia Berlusconiho vedie v prieskumoch pred marcovými voľbami. Alianciu strán Forza Italia, Liga severu a Bratia Talianska by volilo 37,2 % ľudí. O 10 % menej by získali Demokratická strana aj Hnutie piatich hviezd. (čtk)

Silvio Berlusconi povedal, že ak jeho stredopravá koalícia vyhrá v Taliansku voľby, premiérom by mohol byť generál Leonardo Gallitelli. Sám Berlusconi kandidovať nemôže a s koaličnými partnermi sa dohodol, že v prípade víťazstva pravice nominuje premiéra tá zo strán, ktorá získa najviac hlasov. (čtk)