
TikTok
Minúta po Minúte
Poľská Rada pre digitalizáciu odporučila zakázať používanie aplikácie TikTok pre zdieľanie videí na služobných telefónoch členov vlády, zákonodarcov, zamestnancov vládnych inštitúcií a verejnej správy.
Francúzsko zakázalo používanie čínskej aplikácie TikTok na služobných telefónoch štátnych zamestnancov. Paríž krok odôvodňuje zaistením kybernetickej bezpečnosti úradov. (france24)
V parlamente zakázali TikTok. Informačné systémy Národnej rady začali blokovať čínsku aplikáciu a vedúci kancelárie jej používanie na služobných zariadeniach zakázal zamestnancom a odporučil to aj poslancom. Píše sa to v liste poslancom, ktorý má Denník N k dispozícii.
Čína tvrdí, že nikdy od žiadnej firmy nežiadala, aby jej odovzdávala údaje zhromaždené v zahraničí. Reagovala na výpoveď šéfa TikToku Shou Zi Chewa pred americkým kongresovým výborom vo veci ochrany osobných údajov používateľov.
Britský parlament zakáže čínsku aplikáciu TikTok na všetkých služobných zariadeniach a v širšej parlamentnej sieti s odvolaním sa na kybernetickú bezpečnosť. Rovnaký krok minulý týždeň urobila aj britská vláda. (reuters, čtk)
Česká poslanecká snemovňa zakázala TikTok na všetkých svojich zariadeniach, zdôvodňuje to kybernetickou bezpečnosťou. Zákaz používať čínsku aplikáciu sa týka aj poslancov a ich asistentov. (čt24, tasr)
Nórsko odporučilo štátnym zamestnancom, aby nepoužívali TikTok a Telegram. „Tajné služby sa domnievajú, že práve Rusko a Čína predstavujú pre nórsku bezpečnosť najväčšiu hrozbu,“ povedala ministerka spravodlivosti Emilie Enger Mehlová.
Holandská vláda žiada úradníkov, aby zo služobných mobilov odstránili čínske a ruské aplikácie. Opatrenie sa týka aj populárneho TikToku. Rozviedka nedávno varovala pred kybernetickými špionážnymi programami. (ap)
BBC svojim zamestnancom odporučila, aby si vymazali aplikáciu TikTok, ak ju nevyhnute nepotrebujú z pracovných dôvodov. Britská stanica dodala, že ide o bezpečnostné opatrenie. BBC má na TikToku 4,4 milióna fanúšikov. (bbc)
Dokonalý skrášľovací filter Bold Glamour na TikToku je zrejme založený na metódach hlbokých neurónových sietí, vraví odborník Michal Gregor. Pokročilé tvárové filtre majú mnoho legitímnych aplikácií v kreatívnom priemysle vrátane filmu. „Presne takýto filter by sa zrejme hodil Petrovi Jacksonovi na tváre elfov pri natáčaní Pána prsteňov,“ vraví.
Británia s okamžitou platnosťou zakázala TikTok na vládnych zariadeniach. Rovnaké rozhodnutie prijalo viacero krajín, ktoré túto čínsku aplikáciu zakázali z bezpečnostných dôvodov. (reuters)
TikTok zvažuje oddelenie od materskej čínskej firmy ByteDance. Dúfa, že by mu to mohlo pomôcť vyriešiť obavy USA a ďalších krajín o národnú bezpečnosť.
Sme rodina, Smer ani Hlas zatiaľ neprestávajú používať aplikáciu TikTok. Niektoré inštitúcie či krajiny používanie aplikácie obmedzujú v súvislosti s bezpečnostnými rizikami, na aplikáciu upozornil aj NBÚ.
Británia sa chystá z bezpečnostných dôvodov zakázať používanie TikToku na vládnych zariadeniach, píše The Times s odvolaním sa na oboznámené zdroje. Aplikáciu na zdieľanie videí vlastní pekinská spoločnosť ByteDance.
Už aj belgická vláda zakázala TikTok na služobných zariadeniach. Vychádza z varovania bezpečnostnej služby, podľa ktorej by aplikácia mohla zbierať dáta a upravovať algoritmy s cieľom manipulácie. Je možné, že od TikToku sa požaduje špionáž pre Peking. (ap)
Študent si založil účet na TikToku a sledoval, čo mu sociálna sieť ukáže. Algoritmus mu zobrazil videá, kde muži pohŕdajú ženami. „Zrazu na mňa vyskakovali videá, ako má byť žena vo vzťahu podriadená mužovi, pretože tak je to vraj prirodzené,“ opisuje 18-ročný Šimon. Ak poznáte tínedžera, ktorý má účet TikToku, zrejme sa mu takisto zobrazujú videá s mizogýnnym obsahom.
Stále viac vlád chce blokovať TikTok, Slovensko sa zatiaľ nepridá, píše MediaBrífing. Národný bezpečnostný úrad ľuďom už v roku 2020 odporúčal, aby aplikáciu používali radšej na inom zariadení ako na tom, ktoré používajú na bežné aktivity. Na prísnejší zásah úradu by boli potrebné silnejšie dôkazy o nelegálnych aktivitách čínskej siete.
Česko považuje čínsku aplikáciu TikTok za bezpečnostnú hrozbu. Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť ju ľuďom vo verejných funkciách odporučil nepoužívať.
Biely dom podporil návrh zákona, ktorý by v USA umožnil úplne zakázať čínsku sociálnu sieť TikTok. Za návrhom stoja zákonodarcovia zo strany demokratov i republikánov. V krajine používa TikTok viac ako 100 miliónov ľudí. (guardian)
Dánske ministerstvo obrany svojim zamestnancom zakázalo používať na služobných telefónoch čínsku sociálnu sieť TikTok z dôvodu kybernetickej bezpečnosti. Rovnaký krok už predtým oznámili Európska komisia, europarlament či Kanada. (tasr)