
tl;dr zo zahraničnej tlače
Minúta po Minúte
Rozdiel medzi tým, koľko sa v priemere dožijú bohatí a koľko chudobní ľudia, sa výrazne predlžuje. U Američanov narodených v roku 1930 to bolo 5 rokov, o tri dekády neskôr už 13 rokov. Paradoxne, bohatí ľudia tak za život poberajú aj oveľa viac sociálnych dávok než chudobní, najmä v podobe dôchodku.
Umelá inteligencia približne o štyri roky spracuje všetok text, ktorý ľudstvo za svoju existenciu vytvorilo. Jej ďalší vývoj sa potom môže spomaliť. Vo vizuálnych dátach máme pred ňou väčší náskok, nová potrava v podobe fotografií na trénovanie jej začne chýbať odhadom až medzi rokmi 2030 a 2060.
Pandémia zmenila povahy ľudí, stali sa náladovejšími, menej zodpovednými a menej dôverujú ostatným, zistili psychológovia. Zmeny sú výrazné najmä u mladých.
Po celom svete začínajú namiesto obľúbených odrôd kávy robusta a arabica pestovať odrodu liberica, ktorá oveľa lepšie znáša meniacu sa klímu. Má len jednu nevýhodu – nechutí veľmi dobre.
Školy rušia písomné skúšky a domáce úlohy, práca napísaná umelou inteligenciou sa už nedá rozoznať. Niektorí učitelia už musia z tohto dôvodu meniť systém skúšok a úlohy typu „napíšte päť strán na konkrétnu tému“ budú čoskoro minulosťou.
Zdravotníctvo túto zimu nekolabuje len na Slovensku, problémy má väčšina štátov na svete. Zdravotná starostlivosť je zrazu oveľa horšia, hoci nás stojí viac peňazí ako pred pandémiou. Podľa analýzy týždenníka The Economist je dokonca možné, že na úroveň kvality zdravotníctva pred pandémiou sa už niektoré štáty nikdy nevrátia.
Americké mestá očakávajú, že do hromadnej dopravy sa už niektorí ľudia po pandémii nikdy nevrátia. Metro v New York tak možno začne v pondelok a piatok premávať podľa víkendového grafikonu, v týchto dňoch totiž zostáva najviac zamestnancov pracovať doma.
Slovensko je príkladom, aké výhodné je mať euro a aké malé výhody už dnes prináša vlastná mena, píše denník The Financial Times. Hoci Slovensko trpí rovnakou infláciou ako susedia, požičiava si peniaze niekoľkokrát lacnejšie.
Na úspešnosť pokutových kopov vo futbale má prekvapujúci vplyv to, čo počas penalty robia ostatní hráči na ihrisku, zistil psychológ, ktorý pokutové kopy študoval päť rokov. Hráči nemajú potichu stáť, ale majú čo najviac navzájom komunikovať, hýbať sa, byť tam pre svojich spoluhráčov.
Britská premiérka Liz Trussová vedela, že nemá charizmu, nie je ani dobrá rečníčka, tak sa pokúsila o zázrak a chcela za pár dní dokázať, na čom Margaret Thatcherová pracovala dekády. Denník Financial Times priniesol pohľad do zákulisia katastrofálnej, 44-dní trvajúcej Trussovej vlády, píše Tomáš Bella.
Ak ste vystresovaní, skúste vykopať jamu. Kopanie jám ako koníček spopularizoval Tiktok, podľa fanúšikov vám pomôže lepšie sa sústrediť a vyriešiť svoje problémy.
Novinár Ian Bogost si myslí, že svet sa bude zbavovať sociálnych médií podobne, ako sa kedysi zbavoval fajčenia – pomaly, bolestivo, ale s rovnakým pochopením toho, aké devastujúce pre celú spoločnosť bolo, keď sme im holdovali.
Tretia svetová vojna je „nepravdepodobná, ale nie extrémne nepravdepodobná“, myslí si spisovateľ a psychológ Steven Pinker. Vojna na Ukrajine ešte nezvrátila dlhodobý trend neustáleho poklesu počtu úmrtí v ozbrojených konfliktoch, môže sa to ale zmeniť, ak bude eskalovať.
Muži môžu mať alergiu na svoj vlastný orgazmus, prejavuje sa najčastejšie kašľom a svalovou slabosťou, zistili vedci z Oaklandskej univerzity. Syndróm je liečiteľný, ale často trvá aj roky, kým ho lekári dokážu diagnostikovať.
Hypoalergénne psy sú populárne, ale v skutočnosti nič také neexistuje, upozorňujú vedci. Platí len, že malé psy vyvolávajú alergie menej často ako veľké. Ak sa bojíte alergií, psa si treba „vyskúšať“, každý človek totiž reaguje inak nielen na určité plemeno, ale aj na konkrétnych psov.
Nemecko vypne posledné tri jadrové elektrárne podľa plánu tento rok. Na dlhšiu prevádzku nemajú palivo, najmä však chýbajú povolenia na prevádzku a ich získanie by po ruskom útoku na elektrárne na Ukrajine bolo ešte ťažšie ako kedysi.
Za Ukrajinu chce bojovať toľko zahraničných dobrovoľníkov, že podmienky na ich prijatie sa stále sprísňujú. Šancu majú len uchádzači s predchádzajúcimi skúsenosťami z bojov a s plynulou angličtinou, viac než polovicu záujemcov ukrajinská armáda odmieta.
Takú logistickú katastrofu, akou je ruská kolóna pred Kyjevom, sme tu nevideli od roku 1944, hovorí vojenský analytik Trent Telenko. Kolóna sa môže pohnúť len smerom vzad a aj to môže trvať týždne.
Ruskí oligarchovia Putina zradia, ak budú mať pocit, že stratil podporu silových zložiek. Šanca, že sa to stane, je však veľmi malá, hovorí analytik Abbas Gallyamov.

Ruská armáda má oveľa viac problémov, ako sme si mysleli. Nemá napríklad peniaze na špičkové pozemné vojsko ani špičkové námorníctvo, ale odmieta si to priznať a často investuje do projektov, ktoré vyzerajú dobre v televízi, namiesto tých, ktoré sú účinnejšie v boji, myslí si analytik Kamiľ Galejev.