
Turecké voľby
Články

Minúta po Minúte
Vládne Kollár, Hegerovi nemá dôvod niečo uľahčovať, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. „V parlamente neprechádzajú vládne zákony naviazané na miliardy z plánu obnovy, zato Boris Kollár vytvára ad hoc spojenectvá s opozičnými poslancami a stranami a spolu hlasujú za návrhy, ktoré vláda nevidela.“
Šance tureckej opozície poraziť Erdogana zvýšila strana HDP, ktora nepostaví do májových prezidentských volieb vlastného kandidáta. Ľudová demokratická strana je dnes v opozícii druhou najsilnejšou.
Švédsko verí, že Turecko po májových voľbách schváli jeho vstup do NATO. Premiér Kristersson to povedal pri návšteve Nemecka. Švédsko a Fínsko chceli do Aliancie vstúpiť spoločne, pre turecké výhrady má k tomu však bližšie zatiaľ samotné Fínsko.
Kandidát tureckej opozície Kemal Kilicdaroglu by podľa prieskumu porazil súčasného prezidenta Erdogana. V prvom januárovom prieskume ešte viedol Erdogan, po tragickom februárovom zemetrasení by si však už opozičného kandidáta zvolilo takmer 57 percent voličov. Voľby sa konajú v polovici mája. (čtk)
Zjednotená turecká opozícia má kandidáta, ktorý sa v májových voľbách postaví proti Erdoganovi. Kemal Kilicdaroglu je líder druhej najsilnejšej strany v krajine vyše 12 rokov. Úradujúceho prezidenta doposiaľ nikdy vo voľbách neporazil. Teraz má však za sebou všetkých, ktorí majú Erdogana dosť. Jeho šance na úspech vôbec nie sú malé. (euractiv)
Spoločným kandidátom tureckej opozície do prezidentských volieb bude Kemal Kilicdaroglu. Na šéfovi Ľudovej republikánskej strany (CHP) sa zhodlo šesť opozičných strán. V májových voľbách tak vyzve súčasného prezidenta Erdogana.
Parlamentné a prezidentské voľby v Turecku budú 14. mája, potvrdil prezident Recep Tayyip Erdogan. Vylúčil tak akýkoľvek odklad volieb v súvislosti s nedávnym zemetrasením, počas ktorého v Turecku a Sýrii zomrelo najmenej 51-tisíc ľudí. (reuters)
Posun v rokovaniach o rozširovaní NATO do mája nečakajte, píše Lucia Yar z Euractivu. „Podobné excesy, akým bolo spálenie Koránu pred tureckou ambasádou v Štokholme, sú pre Erdogana darom z nebies. Ten totiž nedokáže vyhrať voľby, ak sa mu nepodarí strhnúť pozornosť obyvateľov mimo ich peňaženiek. Priam zúfalo potrebuje kultúrnu vojnu.“
Turecký prezident Erdoğan kritizoval týždenník The Economist za tvrdenie, že Turecko je „na pokraji diktatúry“. Britský časopis v rozsiahlom článku venovanom Turecku napísal, že čím dlhšie je Erdogan pri moci, tým viac sa prejavuje ako autokrat.
Turecké prezidentské a parlamentné voľby sa uskutočnia 14. mája, teda asi o mesiac skôr, ako sa doteraz predpokladalo. Proti prezidentovi Erdoganovi, ktorý je pri moci už dvadsať rokov, sa zjednocuje opozícia, zatiaľ sa však nezhodla na jednom kandidátovi.
Najdôležitejšie voľby v roku 2023 budú v Turecku, myslí si komentátor Bloombergu Bobby Ghosh. „Zatiaľ čo sa prezident Erdoğan snaží predĺžiť svoju vládu do tretej dekády, ani tí, ktorí si želajú, aby odišiel, nemôžu byť optimistickí v tom, kto alebo čo bude nasledovať.“