Denník N

Týždeň v práve Rada Procházku

Ústavný právnik a bývalý politik Radoslav Procházka komentuje každý piatok čerstvé udalosti z oblasti práva.

Články

Minúta po Minúte

Radoslav Procházka komentuje rozhodnutie Ústavného súdu o referende. „Každý politik či sudca, ktorého sa spýtajú, sa bez zábran prihlási k podpore pre hlas ľudu, a výsledkom je štát, ktorého zdroj moci smie medzi voľbami rozhodovať o maximálnej obstarávacej cene áut používaných štátnymi úradníkmi či o možnosti škôl učiniť povinnou účasť na predmete ‚sexuálna výchova‘, ale nesmie rozhodovať o výmene vlastnej mocenskej reprezentácie.“

Ústavný právnik Radoslav Procházka pripomína, že podľa súčasnej legislatívy sú len tri možnosti, ako skrátiť volebné obdobie, a pri všetkých hrá kľúčovú rolu prezidentka. „Prinajmenšom tá časť opozície, ktorá v hlave štátu vidí nepriateľa, si pád vlády v situácii, keď parlament nevie vlastným rozhodnutím skrátiť volebné obdobie, ani nemôže želať. V skratke, kto je Tarabovi, Kuffovi či Ficovi milší? Heger alebo Čaputová?“ píše Procházka.

Radoslav Procházka pripomína rozdiel medzi tým, ako posudzujú zlyhania parlamentu pri prijímaní zákonov ústavné súdy v Česku a na Slovensku. „Tamojší ústavný súd totiž súlad procedúry s pravidlami upravenými rokovacím poriadkom zarámcoval ako súčasť princípov právneho štátu, zatiaľ čo ten náš (zatiaľ) trvá na tom, že ak by mal vysloviť nesúlad zákona pre nedodržanie procesných pravidiel, muselo by ísť o pravidlá s výslovným ústavným základom.“

Trestný zákon je podľa Rada Procházku plne pripravený na aplikáciu voči tým, ktorí ruskú genocídu Slovanov schvaľujú, a nie je plne pripravený na aplikáciu voči tým, ktorí ju popierajú. „Tí, ktorí zločiny, ktorých sa na Ukrajine dopúšťa Rusko, schvaľujú, sa dopúšťajú trestného činu podľa § 338 Trestného zákona (schvaľovanie trestného činu) v spojení napríklad s § 425 (trestný čin neľudskosti). To sú tí, ktorí uznávajú, že Rusi páchajú zločiny, ale ich páchanie schvaľujú, lebo Irak, Vietnam a Hirošima,“ píše Procházka.

Ústavný právnik Radoslav Procházka reaguje na výhrady, že verejnosť nepozná presné dôvody, pre ktoré boli vypnuté niektoré dezinformačné weby. „Pýtať si ešte pred tým, než sa veci chopí súd, verejný prístup k informáciám spravodajskej povahy z oblasti kybernetickej bezpečnosti je podobné, ako chcieť poznať konkrétne dôvody, pre ktoré bol vydaný súhlas na odpočúvanie toho alebo onoho čísla,“ píše Procházka vo svojom seriáli o práve.