
Týždeň v zdraví
Minúta po Minúte
Odborníci vysvetľujú, prečo po červenom víne bolí hlava. Vo väčšine prípadov sa bolesť objaví o 30 minút až 3 hodiny po vypití jedného alebo dvoch pohárov červeného vína, dôvodom je jedna zo zložiek nápoja.
Každý desiaty človek na planéte má cukrovku a očakáva sa, že počet pacientov bude rásť. Medzi príznaky patrí pocit veľkého smädu či rozmazané videnie. Odborníci zhŕňajú, aké príznaky by vás mali upozorniť, že môžete mať cukrovku aj vy.
Ak chcete benefity meditácie, potrebujete si z nej vytvoriť návyk. „Nejde len o to naučiť sa postup, ale aj aplikovať ho pravidelne a každodennou praxou si vytvoriť pozitívny návyk,“ píšu odborníci.
Syndróm dráždivého čreva dokáže významne znížiť kvalitu života. Ide o jednu z najčastejších porúch v gastroenterológii a postihuje 7 až 21 % populácie. Odborníci opisujú, ako zistíte, že ním trpíte.
Niektoré génové mutácie môžu vzniknúť aj vplyvom vonkajších faktorov, napríklad vystavením cigaretovému dymu. Genetika dnes cieli na zlepšenie čo najširšieho spektra aspektov ľudského života. Genetické inžinierstvo smeruje k poskytovaniu celého radu výhod, zahŕňajúcich aj prevenciu ochorení.
Už 20-minútové cvičenie dokáže znížiť nepriaznivý dosah dlhého sedenia. U ľudí cvičiacich menej než 22 minút denne bolo sedenie dlhšie ako 12 hodín spojené so zvýšeným rizikom úmrtia o 38 % v porovnaní s tými, čo sedeli denne 8 hodín.
Fruktóza umelo pridaná do potravín prispieva k vzniku obezity. „Jediná látka – fruktóza – môže byť zodpovedná za riadenie všetkých doposiaľ poznaných modelov nezdravého prírastku hmotnosti,“ píšu odborníci.
Nový diagnostický test karcinómu ovária má vysokú, až 91-percentnú úspešnosť, možný prielom sa podaril vedcom z univerzity v Kalifornii. Tento typ rakoviny vaječníkov býva často diagnostikovaný až v neskorom štádiu a ide o najsmrteľnejšiu gynekologickú rakovinu. Najvyšší výskyt ochorenia je v strednej a vo východnej Európe.
Ultraspracované potraviny sú vysoko návykové, potvrdili vedci. Ide o potraviny s vysokým obsahom rafinovaných sacharidov či pridaných tukov, ako sú sladkosti a slané potraviny. „Vedecké dôkazy o ich návykovosti publikované tento mesiac sú nepriestrelné,“ píšu lekári v Týždni v zdraví.
Približne 27 % ľudí počas svojho života zažije vodu v kolene, nejde však o závažný či život ohrozujúci stav, tvrdia odborníci. Nemali by sme ho však ani podceňovať, a ak pociťujeme niektoré z príznakov, je čas navštíviť lekára.
Ak chcete byť zdraví a dožiť sa bez zdravotných komplikácií vysokého veku, vyhýbajte sa pitiu alkoholu, ako sa len dá, radia odborníci. Alkohol má devastačné účinky na zdravie vrátane toho kardiovaskulárneho.
Kofeín posunul pokojové a aktívne fázy v porovnaní s bežným denným rytmom až o dve hodiny. Vedci dokázali, že chronické užívanie má výrazné účinky na načasovanie a neurovaskulárne vlastnosti bdelého stavu.
Zvyšujú ultraspracované potraviny a sladidlá riziko depresie? Týždeň v zdraví vysvetľuje, že ideálne pre zdravie je nekonzumovať ultraspracované potraviny vrátane umelých sladidiel a sladených nápojov.
Melatonín sa môže podieľať na podpore tvorby dlhodobej pamäti na rozpoznávanie objektov, naznačuje tohtoročná japonská štúdia na laboratórnych myšiach. Už viac než 100 rokov sa predpokladá, že spánok zohráva úlohu pri uchovávaní pamäti.
Mnohí z ľudí, ktorí sa usilujú žiť zdravo, možno zostali po preventívke prekvapení, keď im cholesterol „vyskočil“ nad normálnu hladinu. Okrem takzvaných „zlých“ tukov však môžu podľa vedcov zvyšovať hladinu cholesterolu napríklad aj genetické faktory a niektoré ochorenia, nezvládanie nadmerného stresu, sedavý spôsob života či lieky.
Prečo mnohých zložil vírus covidu do postele, niektorí dokonca bojovali o život, ale iní mali takmer bezpríznakový priebeh? Podľa vedcov z Kalifornskej univerzity majú tí s úplne bezpríznakovým priebehom špeciálnu genetickú výbavu, ktorá im pomáha účinne vírus eliminovať. Ich telo tak považovalo covid za niektorý z bežných sezónnych vírusov.
Venovať čas sociálnym sieťam na úkor bežného fungovania v reálnom svete má preukázateľne negatívne vplyvy. Za ostatných 10 rokov pomerne rozsiahly vedecký výskum tiež potvrdzuje, že aktivita na sociálnych médiách je cestou k správaniu súvisiacemu s neverou.
Prinášame 17 nutričných tipov, ktoré pomáhajú dlhovekosti. Jedzte dúhu – rôznu farebnú, čerstvú zeleninu a ovocie, tiež celé zrná a orechy. Dbajte na to, aby bolo každé jedlo aj zdrojom bielkovín.
Príznakmi vyhorenia sú pretrvávajúce sťažnosti na zvýšenú únavu po duševnej námahe alebo po minimálnom úsilí. A aspoň štyri z týchto príznakov: nespavosť, kognitívne deficity, bolesť, búšenie srdca, gastroenterologické problémy, citlivosť na zvuk a svetlo. Týždeň v zdraví píše, aké príznaky sledovať a čo robiť, aby ste sa syndrómu vyhorenia vyhli.
Rozsiahla štúdia, ktorú realizovali na amerických veteránoch a veteránkach, identifikovala osem zdravých návykov, ktoré môžu predĺžiť život o viac ako 20 rokov. Podmienkou je, aby si ich človek osvojil už pred 40. rokom života. Najvyšší negatívny vplyv na dĺžku života mali nízka fyzická aktivita, užívanie opiátov a fajčenie. Viac sa dočítate v novom vydaní Týždňa v zdraví.