
Týždeň v zdraví
Minúta po Minúte
Melatonín sa môže podieľať na podpore tvorby dlhodobej pamäti na rozpoznávanie objektov, naznačuje tohtoročná japonská štúdia na laboratórnych myšiach. Už viac než 100 rokov sa predpokladá, že spánok zohráva úlohu pri uchovávaní pamäti.
Mnohí z ľudí, ktorí sa usilujú žiť zdravo, možno zostali po preventívke prekvapení, keď im cholesterol „vyskočil“ nad normálnu hladinu. Okrem takzvaných „zlých“ tukov však môžu podľa vedcov zvyšovať hladinu cholesterolu napríklad aj genetické faktory a niektoré ochorenia, nezvládanie nadmerného stresu, sedavý spôsob života či lieky.
Prečo mnohých zložil vírus covidu do postele, niektorí dokonca bojovali o život, ale iní mali takmer bezpríznakový priebeh? Podľa vedcov z Kalifornskej univerzity majú tí s úplne bezpríznakovým priebehom špeciálnu genetickú výbavu, ktorá im pomáha účinne vírus eliminovať. Ich telo tak považovalo covid za niektorý z bežných sezónnych vírusov.
Venovať čas sociálnym sieťam na úkor bežného fungovania v reálnom svete má preukázateľne negatívne vplyvy. Za ostatných 10 rokov pomerne rozsiahly vedecký výskum tiež potvrdzuje, že aktivita na sociálnych médiách je cestou k správaniu súvisiacemu s neverou.
Prinášame 17 nutričných tipov, ktoré pomáhajú dlhovekosti. Jedzte dúhu – rôznu farebnú, čerstvú zeleninu a ovocie, tiež celé zrná a orechy. Dbajte na to, aby bolo každé jedlo aj zdrojom bielkovín.
Príznakmi vyhorenia sú pretrvávajúce sťažnosti na zvýšenú únavu po duševnej námahe alebo po minimálnom úsilí. A aspoň štyri z týchto príznakov: nespavosť, kognitívne deficity, bolesť, búšenie srdca, gastroenterologické problémy, citlivosť na zvuk a svetlo. Týždeň v zdraví píše, aké príznaky sledovať a čo robiť, aby ste sa syndrómu vyhorenia vyhli.
Rozsiahla štúdia, ktorú realizovali na amerických veteránoch a veteránkach, identifikovala osem zdravých návykov, ktoré môžu predĺžiť život o viac ako 20 rokov. Podmienkou je, aby si ich človek osvojil už pred 40. rokom života. Najvyšší negatívny vplyv na dĺžku života mali nízka fyzická aktivita, užívanie opiátov a fajčenie. Viac sa dočítate v novom vydaní Týždňa v zdraví.
Odborníci vysvetľujú, ako zistiť, či je váš opaľovací krém po záruke. „Zvyčajne veľmi nevonia, má divnú, nie veľmi bielu farbu a zmenenú konzistenciu: namiesto vláčneho alebo hustejšieho mliečka sa podobá skôr na bryndzu alebo má v sebe dokonca pevné čiastočky,“ píšu.
Globálne trpí depresiou približne 280 miliónov ľudí všetkých vekových kategórií, táto diagnóza patrí k hlavným dôvodom invalidizácií, upozorňujú odborníci. Neliečená depresia vedie aj k sociálnej izolácii, prehlbujú sa pocity bezmocnosti, zraniteľnosti, bezcennosti a viny.
Ak sa spálite na slnku, vyhnite sa nesprávnym „domácim receptom“. Nepoužívajte maslo ani vazelínu, vyhnite sa aj aplikácii ľadu alebo ľadových obkladov, radia odborníci. Pomôcť môže jogurt, kyslé mlieko, smotana alebo studený obklad z uvareného, vychladeného čierneho alebo zeleného čaju.
Odborníci radia, ktoré potraviny znižujú kardiovaskulárne riziko. Denne odporúčajú zjesť päť porcií ovocia a zeleniny, porciu orechov a dve porcie plnotučného mlieka. Týždenne by sme mali do jedálnička zaradiť aj 3 až 4 porcie strukovín a dve až tri porcie rýb.
Manická aj depresívna epizóda môžu trvať dni až týždne. Bipolárne poruchy patria medzi poruchy nálady a ide o komplexné stavy duševného zdravia, ktoré ovplyvňujú nielen náladu, ale aj energiu a každodenné fungovanie.
Dlhé sedenie zvyšuje riziko diabetu 2. typu, kardiovaskulárnych ochorení aj niektorých typov onkologických ochorení. V kalkulačke času sedenia môžete zistiť, aké riziko vám následkom sedenia hrozí.
Odborníci vysvetľujú, prečo by mali plakať aj chlapi. Plač je pre naše telo katarzný, pomáha sa vyrovnávať s pocitmi smútku či bolesti, násobí aj pocity radosti a šťastia.
Elektrokonvulzívnej terapie, ktorú mnohí poznajú pod až pejoratívnym názvom „elektrošoky“, sa netreba báť, hovoria odborníci. Napriek tomu, že bola prvýkrát použitá v roku 1934 a stále nemáme všeobecne akceptovanú teóriu vysvetľujúcu mechanizmus jej účinku, vieme, že funguje.
Odborníci vysvetľujú, či môže infarkt urýchliť nástup demencie. Ak nechceme dostať infarkt a ak ho aj dostaneme a prežijeme a nechceme po pár rokoch prichádzať o kognitívne funkcie, mali by sme zdravšie žiť. Prevencia akútneho infarktu myokardu je aj prevenciou demencie.
ADHD môže mať viacero podôb a jeho prejavy sú pomerne rozmanité, čo vyplýva najmä z nezrelého a vyvíjajúceho sa centrálneho nervového systému malých detí, píše Týždeň v zdraví. ADHD mohol mať aj Leonardo da Vinci, akurát, že pred 500 rokmi mu ho nemal kto diagnostikovať.
Hoci nemôžeme povedať, že sa dá z cukrovky 2. typu vyliečiť, existuje viacero stratégií, ako má diabetik viesť svoj životný štýl smerom k remisii cukrovky. Týždeň v zdraví opisuje aj celý proces operácie kolenného kĺbu a toho, čo vás po nej čaká. Operáciou sa totiž liečba nekončí, ale začína.
Odborníci vysvetľujú, čo spája stres a vypadávanie vlasov. Nadmernému či chronickému stresu môžeme podľa vedcov pripísať určitý, z viacerých pohľadov aj pomerne významný podiel na nadmernom vypadávaní vlasov.
Parkinsonova choroba súvisí s nízkou hladinou dopamínu v mozgu a s odumieraním nervových buniek. Môže sa začínať nenápadne. Odborníci opisujú príznaky tejto choroby.