
Únos vietnamského občana
Minúta po Minúte
Riadiacim dôstojníkom únosu vietnamského občana Trinh Xuan Thanha bol generálporučík špecializujúci sa na boj s disidentmi Minh Duong Hung. V júli 2017 najprv riadil celú operáciu z hotelovej izby v Berlíne, aby o pár dní na to už oficiálne obedoval s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a dohliadal, ako obeť únosu prevezie slovenský vládny špeciál zo schengenu.
Nemecká polícia má v prípade únosu vietnamského občana okrem záznamov diaľničných kamier aj dôkazy od mobilného operátora. Tie isté SIM karty kúpené na falošné meno v Nemecku, ktoré boli pri únose v Berlíne, následne lokalizovali aj pred Bôrikom. Ukázal to rozsudok nad vodičom dodávky, ktorá priviezla Trinh Xuan Thanha až pred vládny hotel.
Podľa nemeckého rozsudku v prípade únosu Vietnamca Trinha je nepochybné, že súčasťou celej akcie bol aj Robert Kaliňák a slovenský vládny špeciál. Nemci precízne opísali, prečo sú na rozdiel od Maroša Žilinku presvedčení, že únos išiel cez Bratislavu. Vystopovali autá aj mobily únoscov, svedčili aj naši policajti.
V kauze únosu vietnamského občana vyšetrujú podozrenia z korupcie, povedal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Daniel Mikuláš pre portál Aktuality. Podozrenia z korupcie sa týkajú samotného únosu, nie jeho vyšetrovania za éry Smeru.
Smer pripravuje trestné oznámenie na politického komentátora Mariána Leška za vyjadrenia v rozhovore pre Denník N o kauze únosu vietnamského občana. „Zároveň pripravujeme občianskoprávnu žalobu, aby ho jeho klamstvá zaboleli,“ hovorí vo videu na Facebooku podpredseda strany Erik Kaliňák.
Bratislavský krajský prokurátor Rastislav Remeta vraví, že to, že v nemeckom rozsudku sa píše, že únos Vietnamca prebehol cez Slovensko, neznamená, že to môžeme konštatovať aj my. “Polícia a prokuratúra môže vychádzať len z dôkazov, ktoré boli zabezpečené zákonným spôsobom. Pracujeme aj s touto verziou, ale nemôžeme to automaticky prevziať.”
Generálny prokurátor Maroš Žilinka už nehovorí, že nie je preukázané, že unesený Trinh Xuan Thanh bol na Slovensku. Keď sa ho na to opakovane pýtali poslanci výboru pre obranu a bezpečnosť, Žilinka sa vyhýbal odpovedi s tým, že o dôkazoch nebude hovoriť. Krajský prokurátor Remeta povedal, že podozrenie existuje.
Bratislavský krajský prokurátor Rastislav Remeta hovorí, že je škoda, že únos Vietnamca sa na Slovensku nevyšetroval hneď, keď sa o ňom štát dozvedel. “Môžem konštatovať obrovský hendikep, že sa nezačalo skôr,” povedal Remeta. Nevie však, či to je chyba Roberta Kaliňáka alebo niekoho iného. “Každý vie, že horúca stopa je dôležitá.”
Generálny prokurátor Maroš Žilinka pred poslancami potvrdil, že ochrankári chceli o únose vietnamského občana vypovedať, no keď mali uviesť ich mená, už sa nikomu neozvali. Žilinka odmieta, že by to bolo pre jeho verejné výroky o prípade a pre stratu dôvery. Teraz hovorí, že je možné, že vypočujú úplne všetkých ochrankárov.
Premiér Eduard Heger vo videu pripomína citáty Roberta Kaliňáka a Maroša Žilinku, že únos Vietnamca sa nestal alebo že unesený Trinh Xuan Than nebol nikdy na Slovensku. „Roky sme počúvali, ako nám najvyšší vládni predstavitelia hovorili, že únos Vietnamca je hoax. Pokiaľ budem predsedom vlády, orgány činné v trestnom konaní budú mať rozviazané ruky.“
Juraj Krúpa (SaS) avizuje zvolanie brannobezpečnostného výboru pre kauzu únosu vietnamského občana. Rozhodnutie nemeckého súdu podľa predsedu výboru dokazuje, že sa únos v lete 2017 uskutočnil aj cez územie Slovenska.
SaS ohlásilo na 14.20 tlačovku, na ktorej predstaví nové fakty k únosu vietnamského občana. Na tlačovke bude poslanec strany Juraj Krúpa.
Krajská prokuratúra Bratislava tvrdí, že vyšetrovanie v kauze únosu vietnamského občana Trinh Xuan Thanha pokračuje, a dodala, že sa ohradzuje voči „nepravdivým tvrdeniam poslanca Juraja Šeligu a redaktorov Denníka N“ týkajúcich sa tejto kauzy.
Nemci znova vyvrátili Žilinkovu lož, píše Roman Pataj v Newsfiltri po odsúdení ďalšieho spolupáchateľa únosu vietnamského občana. „Keby sa generálny prokurátor o prípad zaujímal rovnako intenzívne ako o stíhaných papalášov, je veľká šanca, že by sme už vedeli, ktorí slovenskí občania sa na únose vedome podieľali.“
Nemecký sudca povedal, že únos vietnamského občana bol ako zo špionážneho thrilleru. „Súd povedal, že neexistuje žiadna pochybnosť, že Trinh Xuan Than bol unesený zo schengenu a z Európy slovenským vládnym špeciálom. Nepovedal, či na tom participoval niekto zo Slovenska. Nechávajú to otvorené,“ uviedla advokátka Petra Isabel Schlagenhauf.
Poslanec Juraj Šeliga po ďalšom súdnom rozhodnutí v Nemecku apeluje na Maroša Žilinku, aby vyšetroval únos vietnamského občana. „V Nemecku je únos Vietnamca za fakt, no u nás stále akoby nič,“ reagoval. Tvrdí tiež, že už nemôže byť otázkou to, či k únosu došlo, ale kto všetko je zaň zodpovedný.

Ďalej sa potvrdzuje, že Slovensko bolo zapojené do únosu vietnamského občana v lete 2017. Berlínsky súd uznal za vinného aj druhého obžalovaného – Le Anh Tu dostal päť rokov. Obvinený bol nielen z únosu, ale aj zo špionáže proti Nemecku. Podľa prokuratúry ide o vodiča dodávky, ktorá uneseného Trinh Xuan Thanha doviezla až k vládnemu Hotelu Bôrik v Bratislave.
Na súde v Berlíne dnes pokračoval proces s druhým obžalovaným v kauze únosu vietnamského občana Trinh Xuan Thanha. Obžalovaný tvrdí, že nikdy nebol v Bratislave, súd však prehral diaľničné kamerové záznamy, na ktorých sedí v dodávke smerujúcej do Bratislavy a potom aj na ceste späť do Prahy.
V Berlíne pokračoval súd v kauze únosu vietnamského občana Trinh Xuan Thanha. Vypovedala vyšetrovateľka Katrin Müller, objasňovala aj dve fotografie zo slovenských diaľničných kamier. Jedna fotografia bola z výjazdu z Brna do Bratislavy a druhá z Bratislavy do Prahy. Na oboch fotografiách vidno osobu za volantom, podľa Müller ide o obvineného Anh Tu Le.
Šéf vyšetrovania únosu vietnamského občana v Nemecku Andreas Voges dnes na súde v Berlíne vypovedal, že Nemci nemohli na Slovensku vypočúvať, koho chceli. Konkrétne menoval šéfa protokolu ministerstva vnútra Radovana Čuláka. Voges takisto povedal, že až v roku 2022 nemecká polícia zistila, že DNA, ktorú našli na sedadle auta, ktoré prišlo pred Bôrik, patrila obžalovanému vodičovi Le Anh Tu, ktorého teraz súdia.