Ústav pamäti národa

Minúta po minúte

Predsedníčkou Správnej rady Ústavu pamäti národa sa stala Andrea Kluknavská, ktorá ju dočasne viedla od novembra po odchode Ondreja Krajňáka. V piatok ju zvolili členovia správnej rady. (tasr)

Ondrej Krajňák odstupuje k 1. novembru 2017 z funkcie predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa. Reaguje tak na koaličnú novelu zákona o ÚPN, ktorá zmenila spôsob riadenia ústavu a oklieštila jeho kompetencie.

Prezident v pondelok druhýkrát nepodpísal zákon o Ústave pamäti národa a zákon o udeľovaní štátnych cien premiérom a predsedom parlamentu. Napriek tomu budú zákony platiť.

Ľudskoprávny výbor odmietol výhrady prezidenta Kisku k zákonu o ÚPN, ktorý vrátil do parlamentu s pripomienkami. Výbor odporučil plénu schváliť zákon v pôvodnom znení. (tasr)

Prezident Andrej Kiska nepodpísal novelu zákona o Ústave pamäti národa a nesúhlasil ani so štátnou cenou Jozefa Miloslava Hurbana a Alexandra Dubčeka. Tie chceli udeľovať Robert Fico a Andrej Danko. Oba zákony tak musia nanovo prerokovať poslanci.

Šéf ÚPN Ondrej Krajňák prirovnal oslabenie jeho funkcie k normalizácii. „Obávam sa, že ak tá pozícia predsedu správnej rady je oslabená, tak je to len obyčajná normalizácia. Ak by bola posilnená, vtedy by to bolo na prospech inštitúcie,“ uviedol. (tasr)

Ľudskoprávny výbor neschválil uznesenie, ktorým podporuje prijatie novely zákona o ÚPN. Za boli len šiesti poslanci z dvanástich, potrebovali o jeden hlas viac. Nehlasovala Edita Pfundtner (Most-Híd), ktorá zároveň stiahla svoj podpis pod novelou. Dôvod zatiaľ ešte nevysvetlila.

Zástupcovia iniciatívy Pamätaj mohli vystúpiť na ľudskoprávnom výbore k novele zákona o ÚPN. „Nie sme politici, nechceme do toho ťahať politiku, ale vyzývame, aby sa začalo diskutovať,“ povedal zástupca iniciatívy Juraj Šeliga. Vyzval poslancov, aby začali hovoriť o lepšom ako predloženom návrhu, pretože na tom, že ÚPN by mal fungovať lepšie, sa zhodnú všetci.

Občiansku iniciatívu Pamätaj veľmi mrzí, že plánované zasadnutie výboru pre ľudské práva sa pre neúčasť poslancov neuskutočnilo. „Je pre nás nemilým prekvapením, že koaliční poslanci nezobrali do úvahy vážnosť tejto témy a neprišli si vypočuť hlas mladých ľudí, ktorí prišli osobne na tento výbor komunikovať svoje volanie po diskusii a stiahnutie novely.“

Ústavnoprávny výbor posunul do pléna novelu o ÚPN, z koaličných poslancov sa zdržal hlasovania Peter Kresák (Most-Híd). „Neviem si predstaviť, že by som mohol hlasovať za zákon, ktorým by sa ex lege rušila funkcia konkrétnej osoby,“ povedal Kresák na rokovaní výboru. (tasr)

Parlament dnes prerokuje správu o Ústave pamäti národa, v pléne vystúpi aj predseda správnej rady Ondrej Krajňák.