Voľba ústavných sudcov

Minúta po minúte

Podľa OĽaNO je teraz ministerka Žitňanská tá, na kom leží zodpovednosť zmeny za výber kandidátov na ústavných sudcov. „V roku 2018 sa má doplniť ďalších deväť sudcov. Ak to bude bez zmeny zákona, Slovensko bude v riziku, že súd bude jednofarebný,“ povedal Ján Budaj.

Reakcia SaS na vymenovanie ústavných sudcov: „Ústavný súd urobil rozhodnutie, ktoré aj odborníci označili za čierny deň slovenskej ústavnosti. Rozumieme snahe pána prezidenta neeskalovať napätie v spoločnosti. Je otázkou, či sa takáto snaha neprejaví ešte oveľa väčším napätím v budúcnosti.“

„Môžem teraz urobiť len všetko pre to, aby som dôstojne reprezentoval Ústavný súd aj seba,“ bola prvá reakcia Mojmíra Mamojku na rozhodnutie prezidenta Andreja Kiska vymenovať ho za ústavného sudcu.

Nález prvého senátu Ústavného súdu Petra Brňáka vstúpi podľa Kisku do histórie ako jeden z jeho najhorších. „Svojvoľný, plný formálnych chýb a je prejavom pohŕdania ústavou,“ reagoval prezident na rozhodnutie súdu, ktorý mu prikázal vymenovať ústavných sudcov.

Prezident Kiska sa zajtra o 16.00 vyjadrí k rozhodnutiu Ústavného súdu, ktorý mu prikazuje vybrať si z parlamentom navolených kandidátov na ústavných sudcov.

Premiér Fico opäť opakuje, aby prezident Kiska rešpektoval rozhodnutie Ústavného súdu a vybral do Vianoc nových ústavných sudcov, ktorých mu navolil parlament.

Ústavný súd opäť nerozhodol o sťažnosti nevymenovaných kandidátov na ústavných sudcov. Pojednávanie odročil na 6. decembra. Kandidáti sa sťažujú, že prezident Andrej Kiska ich odmietol menovať do funkcie.

Šéfovia koaličných strán vyzývajú prezidenta Kisku aby bezodkladne vymenoval ústavných sudcov. Podľa Andreja Danka by sa nemal pokúšať hľadať riešenia, ako tento krok oddialiť.

„Dnes je absolútne jasné, že prezident musí vymenovať sudcov Ústavného súdu z navrhnutých kandidátov. Celé Slovensko očakáva, že prezident bude rešpektovať rozhodnutie Benátskej komisie a teším sa, kedy urobí nápravu vo svojich doteraz protiústavných rozhodnutiach," reagoval predseda Ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (Smer-SD) na stanovisko Benátskej komisie o tom, či má prezident Kiska vymenovať kandidátov na sudcu Ústavného súdu.

„Národná rada nevyhlási nové kolo volieb na kandidátov na sudcov Ústavného súdu, kým Ústavný súd nerozhodne o sťažnostiach už zvolených kandidátov,“ povedal predseda parlamentu a SNS Andrej Danko. Prezidentovi odporúča refreshnúť poradcov, ktorých má. Prezident podľa Danka musí vymenovať kandidátov na ústavných sudcov, ktorých mu zvolí parlament. Kiska to odmieta urobiť.