Voľba ústavných sudcov

Minúta po minúte

Ministerka spravodlivosti Žitňanská nepovedala, či by bol Fico dobrým ústavným sudcom. Je to podľa nej hypotetická otázka. Žitňanská už pripravila návrh voľby ústavných sudcov, zatiaľ naň nemá reakcie.

Danko nevylučuje, že požiada Ústavný súd o výklad ústavy v prípade vymenovania trojice sudcov Mamojka, Laššáková, Duriš. „Som proti prúdu, ale v živote som sa to naučil. Som sám sebou.“

Danko predpokladá, že sa niektorí z nevymenovaných sudcov budú sťažovať na Ústavnom súde. Priznáva však, že je so svojím názorom na vymenovanie sudcov osamotený.

Andrej Danko si myslí, že jeden z dvojice Mamojka – Laššáková sa nemal stať ústavným sudcom, a trvá na tom, že prezident nemal vyberať dvoch sudcov z rovnakého balíka kandidátov.

Ísť na Ústavný súd priamo z poslaneckej lavice môže mať svoje výhody, povedala ústavná sudkyňa Jana Laššáková, ktorá bola ešte do včera členkou Smeru. Tvrdí, že ako dlhoročná členka ústavnoprávneho výboru pozná, ako sa tvoria zákony, a získala aj iné skúsenosti, ktoré na Ústavnom súde využije.

Trojica ústavných sudcov čakala na vymenovanie dlhšie, ako býva zvykom. „Chcem vyjadriť nádej, že toto čakanie sa napokon našej krajine vyplatí,“ povedal prezident Kiska Mamojkovi, Laššákovej a Durišovi po vymenovaní do funkcie. Verí, že trojica prispeje svojou prácou „k posilneniu autority Ústavného súdu v očiach odbornej aj širšej verejnosti“.