Denník N

Ústavný súd

Články

Minúta po Minúte

Ústavný súd prijal návrh prezidentky Čaputovej na začatie konania o referendovej otázke. Vo vyhlásení uvádza, že ho prijíma na ďalšie konanie v celom rozsahu.

Radoslav Procházka pripomína rozdiel medzi tým, ako posudzujú zlyhania parlamentu pri prijímaní zákonov ústavné súdy v Česku a na Slovensku. „Tamojší ústavný súd totiž súlad procedúry s pravidlami upravenými rokovacím poriadkom zarámcoval ako súčasť princípov právneho štátu, zatiaľ čo ten náš (zatiaľ) trvá na tom, že ak by mal vysloviť nesúlad zákona pre nedodržanie procesných pravidiel, muselo by ísť o pravidlá s výslovným ústavným základom.“

Ústavný súd nevyhovel návrhu vyhlásiť za protiústavnú časť zákona, ktorá upravuje odvolávanie predsedu súdnej rady a jeho vzdanie sa funkcie. Zmenu zákona o súdnej rade, ktorú prijal parlament v marci 2020, napadla skupina opozičných poslancov. (tasr)

S pápežom Františkom sa v sobotu stretne aj predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan. Do Vatikánu dnes odcestovala parlamentná delegácia na čele s Borisom Kollárom.