Utečenci a Schengen

Všetky texty o utečeneckej kríze a schengenskom priestore

Minúta po minúte

Rakúsky kancelár Kern upozornil šéfa diplomacie Sebastiana Kurza, aby to nepreháňal v spore okolo utečeneckej politiky s Talianskom. "Tak to jednoducho nejde. Musíme dávať pozor, aby sme nezaujali pozíciu proti Taliansku," povedal kancelár pre nedeľník Presse am Sonntag po telefonáte s talianskym premiérom Paolom Gentilonim. (apa)

Španielska námorná záchranná služba zachránila 57 migrantov z dvoch člnov, ktorí sa z Maroka pokúšali preplávať Stredozemné more. (tasr)

Francúzsky minister vnútra Gérard Collomb odhaduje, že na pobreží Líbye je 800-tisíc ľudí, ktorí sa chcú dostať do Európy. Collomb tvrdí, že je dôležité primerane a včas informovať migrantov o klamstvách prevádzačov. (tasr)

Pohraničná služba Frontex žiada, aby sa aj mimovládky zapájali do boja proti pašerákom, napríklad zhromažďovaním dôkazov pri záchrane utečencov na mori. (tasr)

Grécka polícia zasahovala pri výtržnostiach v tábore na Lesbose. Skupina asi 100 mladých migrantov z Afriky podpálila stany, kontajnery s odpadom a najmenej jeden obytný kontajner.  Dôvodom je blížiace sa vrátenie do Turecka. (dpa/tasr)

Do Talianska prišlo od januára vyše 85-tisíc migrantov, čo predstavuje deväťpercentný nárast oproti rovnakému obdobiu vlaňajška. Drvivá väčšina sa na cestu vydala z Líbye. (tasr)

Únia v pondelok rozhodla obmedziť možnosti exportu nafukovacích člnov a závesných motorov do Líbye. Ide o súčasť snáh obmedziť prácu skupín prevádzačov. Zákaz sa týka aj lodí a motorov, ktoré nakúpili inde a cez európske územie do Líbye sa len prevážajú. (čtk)

Rakúsky kancelár Christian Kern vyzval na spravodlivé prerozdelenie migrantov po celej EÚ. Uviedol, že tie krajiny, ktoré odmietajú kvóty, musia rátať s nešpecifikovanými následkami, čo sa týka budúcich finančných plánov EÚ. Narážal na Poľsko, Českú republiku, Slovensko a Maďarsko. (ap)

Celkovo 16 migrantov z Iraku, Sýrie a Iránu zadržala rumunská polícia pri hraniciach s Maďarskom. Boli skrytí v zadnej časti nákladného auta prevážajúceho riad do Švédska. (tasr)

USA po dnešku výrazne obmedzia utečenecké programy. Stane sa tak po naplnení existujúcej kvóty na príjem 50-tisíc utečencov na tohtoročný fiškálny rok. (čtk)

EÚ dá Grécku a Bulharsku 6,48 milióna eur na zvládanie situácie s migrantmi. Prvá časť pomoci vo výške 5,26 milióna eur pôjde na zlepšenie podmienok prijímania a ubytovania utečencov na gréckych ostrovoch Lesbos a Chios. Zvyšná suma bude použitá na podporu činnosti UNHCR v Bulharsku. (tasr)

Už viac ako 126343 z vás dostáva správy e-mailom