Utečenci a Schengen

Všetky texty o utečeneckej kríze a schengenskom priestore

Európskemu centru proti pašovaniu migrantov sa za rok existencie podarilo identifikovať okolo 17 400 prevádzačov. Väčšina z nich bola Turci, Sýrčania a Rumuni. Práve vďaka prevádzačom sa do Európy dostane viac než 90 percent utečencov. (čtk)

„Pred rokom vám pašeráci vedeli garantovať, že vás dostanú až do Berlína. To už neplatí, ale dokážu ľudí dostať celkom hlboko do Európy. Mali sme tu Pakistancov, ktorí tu boli týždne, jeden deň zmizli a o týždeň neskôr nám poslali mail z Paríža,“ hovorí srbský aktivista Gordan Paunović, ako sa zmenila cesta migrantov do Európy cez Balkán.

V Stredozemnom mori dnes zachránili asi 1100 utečencov. Od začiatku roka sa dostalo k talianskym brehom vyše 10-tisíc ľudí. (čtk)

Maďarská vláda rozhodla, že vybuduje druhú líniu oplotenia na južných hraniciach so Srbskom. Náklady dosiahnu 124 miliónov eur. (tasr)

Pri líbyjskom pobreží sa zrejme utopilo viac ako 100 migrantov. S odkazom na výpoveď jedného z tých, čo prežili, o tom informovala agentúra AP. Loď, ktorá sa plavila smerom do Európy, stroskotala v sobotu krátko po vyplávaní. Líbyjský Červený polmesiac v pondelok objavil telá 74 pasažierov.

Europol rozložil skupinu prevádzačov, ktorí brali migrantov z Maďarska do Talianska a Nemecka. Cez hranice dostali nelegálne viac ako 100 migrantov z Bangladéša, Pakistanu a Afganistanu. (tasr)

Približne 50 Afgancov by mali večer deportovať z Mníchova do vlasti. Opozícia v Bundestagu proti tejto praxi ostro protestuje, pretože podľa jej názoru Afganistan nie je bezpečná krajina. Na odsune sa preto odmietajú zúčastniť niektoré spolkové krajiny. (dpa, tasr)

Nemecká vláda dnes schválila návrh, ktorý uľahčí deportácie neúspešných žiadateľov o azyl do ich vlasti. Umožní kontrolovať mobily a SIM karty utečencov a počíta aj s nasadením elektronických náramkov v niektorých prípadoch. (dpa, čtk)

Člena Islamského štátu odsúdili v Salzburgu na tri roky väzenia. 23-ročný žiadateľ o azyl zo Sýrie sa v tábore vychvaľoval svojou minulosťou, ďalší migranti ho udali. (tasr)

Srbská polícia odhalila dve siete pašerákov a zadržala 41 migrantov, ktorí sa do krajiny dostali nelegálne. Za 18 mesiacov zadržali v Srbsku viac ako dvetisíc osôb zapojených do pašovania ľudí. (čtk)

Foto: Migranti žijú v Srbsku aj v opustených skladoch v okrajových častiach Belehradu.

Foto – TASR/AP

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Najčítanejšie

| |

Už viac ako 79014 z vás dostáva správy e-mailom