Utečenecká kríza

Minúta po minúte

Taliansky minister vnútra Salvini povedal, že Taliansko už nemôže prijať viac žiadateľov o azyl. „Už nemôžeme prijať ani jedného, ba práve naopak – radi by sme ich pár odovzdali,“ zhodnotil predseda protiimigračnej Ligy možnosť, že by Nemecko začalo z hraníc vracať utečencov. (spiegel)

Bulharský premiér Borisov na nedeľňajšom minisamite EÚ navrhne okamžité uzavretie vonkajších hraníc Únie a zriadenie centier mimo Únie pre vojnových utečencov. Povedal to v bulharskom parlamente v reakcii na opozičnú interpeláciu o pozícii kabinetu k migrácii. (reuters)

Záujem o účasť na nedeľnej schôdzke k migrácii zvolanej šéfom Európskej komisie prejavilo zatiaľ 16 lídrov krajín EÚ. Zástupcovia krajín V4 vrátane Slovenska na rokovania nepôjdu, zdôvodnili to nesúhlasom s predpokladanými závermi stretnutia. (čtk)

Nemecký minister vnútra Seehofer poprel, že by dal Merkelovej ultimátum, aby do začiatku júla našla európske riešenie migračnej otázky. Tvrdí, že kancelárka si sama vyžiadala 2 týždne na vyriešenie sporu, ktorý uvrhol vládu do hlbokej krízy. (pnp)

Manželka amerického prezidenta Donalda Trumpa Melania odcestovala do Texasu na návštevu centra, kde zadržiavajú deti imigrantov, ktoré odtrhli od rodičov. Trump v stredu pod tlakom kritiky podpísal dekrét o ukončení nariadenia, ktoré podpísal. 

Líbyjská pobrežná stráž zachránila viac ako 300 migrantov z 12 afrických krajín, ktorí sa snažili prekonať Stredozemné more a dostať sa do Európy. Medzi zachránenými bolo 46 detí a 3 ženy. Pri incidente nikto neprišiel o život. (afp)

Žiadny z premiérov V4 nepôjde do Bruselu na nedeľný minisamit EÚ o migrácii, uviedol český premiér Babiš po samite v Budapešti. Babiš túto dohodu odôvodnil tým, že by premiéri V4 s predpokladanými závermi stretnutia nesúhlasili. (čtk)

Sedem členských krajín Únie sa v nedeľu v Bruseli zíde na mimoriadnej schôdzke k migrácii. Okrem predstaviteľov Nemecka, Rakúska a predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera by na minisamit mali prísť aj zástupcovia Francúzska, Talianska, Španielska, Grécka a Bulharska. (dpa, čtk)

Maďarský parlament by mal v stredu hlasovať o kontroverznom zákone, ktorý má umožniť postihovanie nevládnych organizácií pomáhajúcich migrantom bez práva na azyl. Podľa návrhu má byť trestné akýmkoľvek spôsobom podporovať nelegálnu migráciu.  (čtk)

Trump tvrdo zaútočil na Merkelovej vládu. Na Twitteri komentoval migračnú debatu v Nemecku a kritizoval Európu, že dovolila utečencom, aby „násilne“ zmenili jej kultúru. „Nemecký ľud sa obracia proti svojmu vedeniu,“ napísal prezident k debate nemeckých vládnych strán o prisťahovaleckej politike.

Zatiaľ čo v celej EÚ počet žiadostí o azyl vlani klesol, v Španielsku opäť vzrástol. Bolo ich vyše 31-tisíc, čo je najviac za posledných 30 rokov. (čtk)

V roku 2017 bolo v EÚ podaných 728 470 žiadostí o azyl, oproti roku 2016 je to pokles o 44 %, uviedol to vo výročnej správe azylový úrad EASO. Je to však stále viac než pred začiatkom migračnej krízy v roku 2015. Predbežné čísla z prvých mesiacov tohto roka ukazujú, že počet žiadostí sa ustálil na asi 50 000 za mesiac. (čtk)