Utečenci a Schengen

Všetky texty o utečeneckej kríze a schengenskom priestore

Minúta po minúte

Španielske Bilbao sa možno stáva druhým Calais. Úrady registrujú čoraz viac pokusov migrantov dostať sa ilegálne na trajekty smerujúce do Británie. Snažia sa napríklad dostať do nákladných áut, ktoré sa v Bilbau naloďujú. (tasr, bbc)

Európska komisia navrhne spôsob, ako urýchliť návrat migrantov. Jean-Claude Juncker však v prejave o stave Únie zdôraznil, že Európa sa nestane pevnosťou, naopak, zostane kontinentom solidarity. (čtk)

Rumunská pobrežná stráž zachránila v Čiernom mori 153 migrantov, z ktorých viac ako tretinu tvorili deti. V poslednom čase pribúda prípadov, keď sa utečenci snažia dostať z Turecka do EÚ aj cez Čierne more. (čtk)

Do Španielska prišiel takmer dvojnásobok imigrantov oproti roku 2016, v septembri ich počet presiahol 15-tisíc. Najväčší nápor je na enklávy Ceuta a Melilla v Maroku. (čtk)

Angela Merkelová opäť ostro kritizuje maďarskú vládu v spore o rozdeľovanie utečencov podľa kvót. Tvrdí, že je neprijateľné ignorovať rozsudok Súdneho dvora EÚ, a záležitosť žiada prerokovať na októbrovom samite Únie. (čtk)

Angela Merkelová znovu odmietla hornú hranicu pre počet prijatých utečencov. Urobila tak v relácii, kde odpovedala na otázky divákov. Limit 200-tisíc utečencov ročne požaduje aj CSU, sesterská strana Merkelovej CDU. (čtk)

Počet migrantov prichádzajúcich do Španielska výrazne vzrástol, oproti vlaňajšku viac než dvojnásobne. Od januára do augusta zaznamenali príchod takmer 14-tisíc ľudí. (tasr)

Krajiny EÚ by v budúcnosti mohli dostávať 60-tisíc eur za každého utečenca prijatého podľa kvót, uviedol Frankfurter Allgemeine Zeitung s odvolaním sa na rokovania v rámci dvadsaťosmičky. Krajinám, ktoré by prijímali veľmi málo utečencov, by sa peniaze, naopak, odčítali. (čtk)

Vyše 200 utečencov sa pokúsilo preplaviť na lodi cez Čierne more do Rumunska, pobrežná stráž zastavila dve plavidlá. Do Rumunska prichádza v posledných týždňoch stále viac migrantov, za prvých sedem mesiacov tohto roka zadržali celkovo 2800 osôb, ktoré vstúpili do krajiny nelegálne. (dpa)

Nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas navrhuje znížiť európske dotácie Maďarsku pre jeho migračnú politiku. Podobne sa tento týždeň vyjadril šéf nemeckých socialistov Martin Schulz, proti je napríklad minister vnútra Thomas de Maizière. (dpa)

Dánsko plánuje nasadzovať svojich vojakov pri kontrolách na hranici s Nemeckom, ktoré zaviedlo v januári 2016 v súvislosti s prílevom migrantov. Cieľom tohto kroku je znížiť zaťaženie polície. (dpa)

Počet migrantov prichádzajúcich do Grécka v auguste stúpol. Minulý mesiac do krajiny prišlo 3600 migrantov, v júli 2000. (čtk)

Orbán opäť odkázal EÚ, že Maďarsko nebude akceptovať tlak EÚ na prijímanie migrantov. Niektorým krajinám pripomenul koloniálnu minulosť a "z nej vyplývajúce povinnosti". (mti/čtk)

Do Talianska prišlo od začiatku roka 99-tisíc migrantov, čo predstavuje 14-percentný pokles oproti rovnakému obdobiu vlaňajšieho roka. Zhruba polovica migrantov pochádzala zo západoafrických krajín. (tasr)

Už viac ako 100157 z vás dostáva správy e-mailom