Utečenci a Schengen

Všetky texty o utečeneckej kríze a schengenskom priestore

Minúta po minúte

 Gréci zachránili vo štvrtok na mori 41 migrantov, ktorí sa ocitli v núdzi pri pobreží polostrova Peloponéz. Talianska pobrežná stráž v stredu informovala o záchrane 1100 migrantov. (tasr)

Maďarsko neplánuje rozširovať hraničné zábrany a ani budovať nové. Stane sa tak jedine v prípade, že by sa hlavný smer migračnej vlny trvalo presunul na rumunský, prípadne ukrajinský úsek hraníc. (tasr)

Talianska pobrežná stráž zachránila 1100 migrantov. Plavili sa v desiatke nafukovacích člnov a v jednej drevenej loďke. Na jednom z týchto člnov porodila žena. (čtk)

Slovensko zvýši finančný príspevok do fondu EÚ pre Afriku na pomoc pri riešení príčin migrácie. Ficova vláda schválila vyčlenenie ďalšieho milióna eur do fondu, do ktorého Slovensko doteraz vložilo 600-tisíc eur. (čtk)

Španielska pobrežná stráž zachránila v Stredozemnom mori 500 migrantov, ktorí sa do krajiny chceli dostať zo severu Afriky. Migrantov zachránili zo 44 rozličných plavidiel. (tasr)

Hlavný spor, ktorý zablokoval rokovanie o nemeckej vláde, sa týka zlúčenia rodín utečencov. Nikto pritom presne nevie, s koľkými prípadmi, keď za utečencami prídu ich najbližší, môže Nemecko v najbližších rokoch počítať. Odborníci hovoria o státisícoch ľudí. (čtk)

Prokurátor Okresnej prokuratúry Žilina podal návrh na väzbu dvoch občanov Turecka obvinených zo zločinu prevádzačstva. O ich väzbe rozhodne vo štvrtok sudca pre prípravné konanie okresného súdu. (tasr)

Grécka polícia zabránila v stredu približne 200 migrantom a uchádzačom o azyl odísť zo Solúna na macedónsku hranicu v nádeji, že sa odtiaľ dostanú ďalej, do iných krajín Únie. Desiatky policajtov použili v stredu večer ochranné štíty a zablokovali im cestu policajnými autobusmi. (ap, tasr)

Krízový režim v súvislosti s migračnou krízou v EÚ sa postupne končí, uviedol eurokomisár pre vnútro Dimitris Avramopulos. Počty nelegálnych prechodov v roku 2017 klesli o 63 %. Nedostatočná však zostáva rýchlosť návratu tých, ktorí nemajú právo na azyl. (čtk)

Európska komisia sa zatiaľ neobrátila na súd EÚ pre české odmietanie preberať žiadateľov o azyl. Komisár pre vnútro Dimitris Avramopulos iba poznamenal, že dúfa, že Česko, ale aj Poľsko a Maďarsko ešte zmenia názor. (čtk)

Na taliansko-rakúskej hranici našli vážne podchladeného chlapca zo Sierry Leone, objavili ho v nákladnom vlaku. Deň po hospitalizácii je jeho stav uspokojivý. (tasr)

Turecko oznámilo, že za týždeň zabránilo 3650 utečencom dostať sa do Európy. Vláda obvinila svet, že napriek svojim sľubom Turecku s riešením utečeneckej krízy nepomáha. (čtk)