Utečenci a Schengen

Všetky texty o utečeneckej kríze a schengenskom priestore

Pri Turecku sa utopilo 11 migrantov, vrátane piatich detí, po tom, čo sa s nimi prevrátil gumový čln. Deväť ľudí sa podarilo zachrániť. (čtk)

Grécka polícia zatkla v Aténach skupinu falšovateľov dokladov, zhabala takmer tisíc cestovných pasov a značné sumy peňazí. Zatknutými sú dvaja Iračania, Sýrčan a Bulhar vo veku od 24 do 58 rokov. Podľa polície platia migranti za sfalšované pasy až 6000 eur. (čtk)

Pri medzinárodnej akcii pod krycím názvom Bospor zadržali asi 60 ľudí podozrivých z účasti na pašovaní migrantov z Turecka do Únie. Z toho 13 osôb zatkli policajti v Bosne a Chorvátsku. V priebehu šiestich mesiacov pôsobenia dostala skupina do Únie okolo 100 osôb. (čtk)

Španielska polícia zadržala 16 Maročanov, ktorí sa ako členovia organizovanej skupiny zapojili do ilegálnej prepravy migrantov do Európy na chatrných plavidlách. (afp)

Rakúsko zvyšuje platbu pre migrantov, ktorí sa dobrovoľne vrátia do vlasti, na dvojnásobnú sumu 1000 eur. Stimul spadá pod plán na repatriáciu 50-tisíc migrantov, ktorým sa do roku 2019 nepodarí v Rakúsku získať aspoň dočasné povolenie na pobyt. (tasr)

Európska únia má prostriedky, ako presvedčiť členské štáty o potrebe rozdeľovania migrantov. Vo Varšave to dnes povedal eurokomisár pre vnútro a migráciu Dimitris Avramopulos. Stanovisko k tejto otázke podľa neho Brusel vydá do konca septembra. (čtk)

Angela Merkelová žiada trpezlivosť v súvislosti s rastúcim počtom migrantov. Nemecká kancelárka sa dnes stretla s prezidentom Burkiny Faso a upozornila na to, že musia byť vybudované partnerstvá s africkými krajinami, to si však podľa nej vyžaduje čas. (tasr)

Grécko hlási výrazný nárast počtu migrantov, ktorí sa na lodiach dostávajú na východné ostrovy v Egejskom mori. Od piatka do dnešného rána úrady zaznamenali 443 utečencov, zatiaľ čo na začiatku marca predstavoval denný priemer 35 prípadov. Pobrežná stráž aktuálny vývoj prisudzuje dobrému počasiu, ktoré teraz v oblasti panuje. (dpa)

Talianska polícia zadržala pašeráka ľudí po tom, čo ho v tábore na Lampeduse spoznali ďalší migranti. Muža z Ghany, ktorý je podozrivý aj z vraždy, únosu či z mučenia a ľudí v tábore v Líbyi, takmer zlynčoval dav. (tasr)

Maďarsko sa odvolalo proti rozsudku Štrasburgu, že porušilo práva migrantov tým, že ich zadržiavalo v tranzitnej zóne a potom poslalo späť do Srbska. (mti/čtk)

40-tisíc členov rodín sýrskych utečencov dostalo minulý rok azyl v Nemecku, aby sa mohli legálne presťahovať za svojou rodinou. (čtk)

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Najčítanejšie

| |

Už viac ako 82472 z vás dostáva správy e-mailom