
Útok na Zámockej
Minúta po Minúte

Tisíce ľudí zaplnili Zámockú, aby si pripomenuli Juraja a Matúša a vyjadrili kvír ľuďom podporu v ťažkých časoch. „Prechádzame obdobím, ktoré je čoraz temnejšie, na ktoré sme sa nedokázali pripraviť. Nemôžeme však zabúdať na to, že týmto obdobím vieme prejsť, ak budeme držať spolu,“ povedal v príhovore Roman Samotný.

Motiváciou útoku pred Teplárňou bola podľa premiéra Ľudovíta Ódora nenávisť, ktorá pramení z predsudkov a je poháňaná jazykom, ktorý používajú aj niektorí politici. Vyhlásil to na spomienkovom podujatí na zaplnenej Zámocej ulici v Bratislave.
Najhrubší prejav cynizmu, neľudský a odporný krok, reagujú študenti na esejistickú súťaž Právnickej fakulty UK. V deň výročia útoku na Zámockej vyzvala študentov, aby sa zapojili do súťaže na tému Registrované partnerstvá na Európskom súde pre ľudské práva – možnosti (a limity) konzervatívnej odpovede na rozsudky. Organizuje ju Inštitút Ladislava Hanusa.
Na Zámockej ulici v Bratislave sa začalo spomienkové podujatie na obete teroristického útoku pred Teplárňou, premiér Ľudovít Ódor pred barom zapálil sviečku. Zámocká ulica je úplne plná, program moderuje Rastislav Iliev.
Môj vzťah k viere je stále taký istý, pretože ja verím v Boha, ktorý má rád všetkých, a stále nerozumiem nenávisti, ktorú produkujú niektorí kresťania, vraví Radka Trokšiarová z Teplárne rok po teroristickom útoku. V rozhovore hovorí, čo by jej pomohlo, keď ako mladá zistila, že je kvír, ako spomína na Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča a prečo nestráca nádej.

Na ministerstve spravodlivosti, ktoré vedie bývalá ombudsmanka Jana Dubovcová, vyvesili dúhovú zástavu. Stalo sa tak na 1. výročie teroristickej vraždy Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča na Zámockej ulici v Bratislave.
Vyšetrovanie minuloročnej streľby v bratislavskom podniku Tepláreň by sa malo skončiť do mesiaca, tvrdí generálna prokuratúra. Prípad kvalifikovali ako teroristický útok, počas neho zomreli dvaja ľudia. Páchateľ na druhý deň spáchal samovraždu.

Tá bolesť už nikdy neprejde, učím sa s ňou žiť, hovorí mama Juraja Vankuliča, ktorý zomrel počas teroristického útoku v Teplárni. „Ráno sa zobúdzam s myšlienkou na Jurka, večer zaspávam s myšlienkou na Jurka, ale neobťažujem okolie. Proste smútim si tak sama so sebou.“ Sústreďuje sa na prácu, svojho syna Samuela, a keď sa o niečom rozhoduje, pomyslí si, čo by jej na to povedal Juraj.
Bilbordy boli pre mňa extrémne bolestivé, vyjadrenia ešte viac, hovorí Radka Trokšiarová z Teplárne o anti-LGBTI+ vyjadreniach politikov v predvolebnej kampani. „Tí politici naozaj môžu byť radi, že neprišli o niekoho blízkeho. Takisto môžu byť radi, že im niekoho nezastrelili pred očami,“ vraví v rozhovore rok po teroristickom útoku.
Je úlohou nás všetkých kultivovať spoločenskú debatu, aby k takému útoku ako pred Teplárňou už nikdy nedošlo, uviedol šéf českej diplomacie Jan Lipavský. „Pred rokom boli v Bratislave zavraždení dvaja ľudia, ďalšia žena len tesne unikla smrti. Nikto z nich sa ničím neprevinil. Boli sami sebou, večer trávili v podniku otvorenom všetkým bez ohľadu na sexuálnu orientáciu.“

Keby sme mali na Slovensku rovnaké práva, mohli by sme tu pomáhať ešte viac,“ hovorí Anna Symington-Maar, ktorá má s manželkou syna a v júli sa im narodili dvojičky. Hoci sú v rodných listoch svojich detí zapísané obe, slovenská legislatíva Annu aj tak nepovažuje za druhého rodiča a zákonnú zástupkyňu.

Nenávistných prejavov proti LGBTI+ je na Slovensku niekoľkonásobne viac ako pred rokom, povedal Roman Samotný na výročie teroristického útoku pred Teplárňou. „Čo je horšie, životy LGBTI+ ľudí sa stali terčom politickej kampane,“ uviedol. Nesplnené zostali aj požiadavky na zlepšenie životnej situácie kvír ľudí.
Dnes je výročie teroristického útoku pred LGBTI+ barom Tepláreň, pri ktorom zahynuli Matúš Horváth a Juraj Vankulič. Pred Teplárňou bude o 10.00 h tlačovka iniciatívy Ide nám o život, ktorá vznikla v reakcii na útok, a o 18.30 h sa tam uskutoční spomienkové podujatie. Z dôvodu príprav je Zámocká ulica celý deň uzavretá pre autá.
Pesnička dňa: Unikáš. Na Zámockej ulici v Bratislave je dnes o 18.30 h spomienková akcia na obete vlaňajšieho teroristického útoku. Vystúpi aj hudobník Erik „ERØ“ Žigmund.
Chvíľu sme mali nádej, potom prišla nenávisť, hovorí Radka Trokšiarová z Teplárne rok po útoku. „Dúfala som, že rok po útoku na Tepláreň budeme oslavovať nejaký úspech, že sa podarilo konečne niečo dobré a konečne môžeme aj my mať nejaké práva, lebo sme ľudia. Nemyslela som si, že to dopadne takto, ako to dopadlo. Nič sa nepohlo,“ vraví v rozhovore.
Na štvrtkovej spomienke na Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha vystúpi aj hudobník ERØ. Tento rok sa prvýkrát predstavil na Pohode, kde si ho na koncert prizvala aj Jana Kirschner a spolu odohrali skladby Modrá a O láske nepoznanej.
Plánoval som ísť v ten večer do Teplárne, spomína si na deň teroristického útoku na Zámockej hudobník Erik Žigmund. „Čakalo ma však veľa práce, tak som zostal doma. Stále som veľmi dúfal, že medializované informácie nie sú o Jurajovi a Matúšovi, lebo to boli moji kamaráti. Neodpisovali však iba oni dvaja,“ vraví v rozhovore.
LGBTI+ ľudia sa ani rok po útoku na Zámockej nemôžu cítiť bezpečnejšie a nádej im nedali ani výsledky volieb. „Kampaň s nechutným napádaním LGBTI+ ľudí, s ‚džendžerovou‘ agendou, s freudovským prerieknutím o ‚pliage‘ so strašením o 72 pohlaviach a o tom, ako vám do školy odíde syn a vráti sa z nej dcéra, naznačila, ako málo sa zmenilo,“ píše Jana Shemesh.
12. októbra uplynie rok od teroristického útoku na Zámockej ulici v Bratislave, pri ktorom zomreli dvaja ľudia. Iniciatívy Ide nám o život a Inakosť pri tejto príležitosti zhodnotia, ako sa spoločnosť za rok posunula a či sa LGBT+ ľudia môžu cítiť na Slovensku bezpečnejšie.
Tepláreň na Zámockej ku koncu novembra definitívne zavriem, hovorí Roman Samotný s tým, že v októbri tam ešte budú podujatia k výročiu teroristického útoku. „Cítim, že sa potrebujem posunúť ďalej, a Tepláreň sa vráti do svojej pôvodnej podoby. Začínala ako párty, ktorá cestovala po rôznych podnikoch aj mestách, a k tejto forme sa opäť vráti.“