
Útok na Zámockej
Minúta po Minúte

Pred pol rokom som požiadal svojho partnera o ruku, pritom na verejnosti sa bojím držať sa s ním za ruky, hovorí 23-ročný Radek Ševčík v krátkom filme Otrávená studňa, ktorý režíroval. So snúbencom pochádzajú z Moravy, do Bratislavy sa prisťahovali pred dvoma rokmi. „Základný prehľad o tunajšej situácii LGBTI+ ľudí sme mali, no zaskočila nás politická kultúra.“
Iniciatíva Ide nám o život vraví, že Hegerova vláda za pol roka od teroristického útoku na Zámockej ulici naplnila len jednu jej požiadavku. Zástupcovia iniciatívy zároveň varujú, že ak by premiér zrušil odborné usmernenie o zjednotení medicínskych postupov, transrodoví ľudia by boli opäť vystavení núteným sterilizáciám.
Naživo: Iniciatíva Ide nám o život pol roka po vražde na Zámockej o hroziacom zrušení štandardov pre tranzíciu
Poslanec Smeru Blanár kritizuje, že oficiálne zahraničné návštevy si chodia uctiť pamiatku zavraždených Matúša Vankuliča a Juraja Horvátha na Zámockú ulicu v Bratislave. Prezidentke Čaputovej vyčítal, že zahraničných hostí radšej nevodí na pamätník Slavín.
Vláda schválila návrh riešení životných situácií nezosobášených párov. Ide o reakciu na útok na Zámockej, no LGBTI+ aktivisti zmenu kritizujú. Nedáva párom možnosť dediť a ani mať bezpodielové spoluvlastníctvo. O deťoch by rozhodoval súd a partner či partnerka by ich ani nemali zapísané v dokladoch.
Druhá vlna festivalu Slovenská Tepláreň bude v septembri, organizátori už spustili registráciu projektov aj priestorov. Séria podujatí, ktorá vznikla vlani po vražde Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha, sa stala najväčším kultúrnym podujatím v histórii Slovenska, získala Cenu Inakosti za umenie a kultúru aj mimoriadne ocenenie Radio_Head Awards.
Poslanci OĽaNO a Sme rodina žiadajú Eduarda Hegera, aby zrušil štandardy pre transrodových ľudí, ktoré schválil tesne pred svojím odchodom Vladimír Lengvarský.
Národná rada prijala „antiuznesenie“ k uzneseniu Európskeho parlamentu k teroristickej vražde na Zámockej ulici. Konzervatívni poslanci v ňom namietajú, že takto europarlament zasahuje do suverenity Slovenskej republiky.
Návrh novely zákona o rodnom čísle má psychický vplyv aj na transrodové osoby, ktoré už tranzíciou prešli. „Ak by neboli v čase mojej tranzície viditeľné ženy, ktoré mi dávali nádej na budúcnosť, ani by som nemala šancu ustáť všetko, čo človeka na tejto ceste čaká. Nie je to štýl života, ako sa prezentuje, ale rozhodnutie byť autentickou aj za tú najvyššiu cenu,“ približuje Ambrosia Bajtek.

Transrodové osoby nám v ankete opísali, ako na nich vplýva premenlivá platnosť odborného usmernenia či návrh zákona o rodnom čísle. „Nikdy predtým nebolo také dôležité, aby ľudia, ktorí sa považujú za našich spojencov, potvrdili svoju podporu rovnako nahlas, ako keď si dali na profilovky dúhovú vlajku,“ hovorí Sabrina Katonoff.
Naživo: Slovensko pre všetkých? Diskusia v rámci série Tepláreň nahlas v Pivnici pri studni v Detve. Hosťami sú Waldemar Švábenský, TRANSmisia, Ilona Németh a Zuzana Števulová, moderuje Zuzana Wienk.
Parlament rokuje o návrhu uznesenia, ktorým má odsúdiť uznesenie europarlamentu k teroristickej vražde na Zámockej ulici. Poslankyne OĽaNO Anna Andrejuvová a Anna Záborská tvrdia, že europarlament prekračuje svoje kompetencie a „nerešpektuje suverenitu Slovenskej republiky“.
Mimoriadne ocenenie na Radio_Head Awards získal festival Slovenská tepláreň. „Je to spoločná cena za našu solidaritu a vzájomnú spolupatričnosť, chcem vám poďakovať v mene Juraja a Matúša,“ povedal Roman Samotný z Teplárne.
Zuzanu Čaputovú mrzí, že na Slovensku doteraz nie je úprava registrovaných partnerstiev, aká funguje napríklad v Česku. „Mali by sme mať všetci rovnaké práva a možnosti,“ povedal český prezident Petr Pavel.
Európski odborníci na ľudské práva vyčítajú Slovensku, že neurobilo pokrok v právach pre LGBTI+ ľudí. Komisia proti rasizmu a intolerancii, ktorá patrí pod Radu Európy, je znepokojená aj z neznášanlivosti, ktorá sa pri tejto téme šíri v parlamente. „Slovensko začína dostávať obraz krajiny, ktorá nie je otvorená a tolerantná k LGBTI+ ľuďom,“ hovorí sociológ Michal Vašečka.
Holandský kráľ Viliam-Alexander, ktorý dnes pricestuje na Slovensko, je známy svojou neformálnosťou a záľubou v lietaní – pilotuje boeing a netreba sa mu ani klaňať. Počas prvej oficiálnej návštevy Slovenska si kráľovský pár uctí zavraždeného Jána Kuciaka aj obete z Teplárne.
Hlasom skupiny, ktorej ďakoval aj strelec útočiaci pred barom Tepláreň, je žena z Kalifornie, odhalil americký web HuffPost. Neonacistická internetová komunita Terrorgram Collective nabáda k násiliu, jej lídri vystupujú anonymne. HuffPost však tvrdí, že stopy vedú k žene, ktorá žije v kalifornskom Sacramente.
Poslankyne OĽaNO žiadajú odsúdiť uznesenie europarlamentu k teroristickej vražde na Zámockej ulici. Anna Andrejuvová a Anna Záborská podali návrh uznesenia na marcovú schôdzu.
Redakcia Topky.sk vymazala z webu citáty z listu na rozlúčku vraha zo Zámockej ulice, odstránila aj fotografie tohto listu z článku. Urobila to po tom, čo voči nej začala Rada pre mediálne služby správne konanie pre podozrenie zo šírenia nelegálneho obsahu.
Roman Samotný na zhromaždení Za slušné Slovensko hovorí, že niekedy sa musíme vydať na cestu, pri ktorej môžeme prísť o holý život. „Martina Kušnírová a Ján Kuciak, Hedviga Malinová, Daniel Tupý, Henry Accorda, Juraj Vankulič a Matúš Horváth a mnohí ďalší nám pripomínajú, že vlastne nemáme kam uhnúť, že sa pred pýchou a aroganciou nedá skryť. Tieto mená sú svedectvom zraniteľnosti každého a každej z nás.“