Útok na Champs-Élysées

Ľutujeme, ale nič tu nie je!

Minúta po minúte

V Paríži si uctili pamiatku policajta, ktorý minulý týždeň zahynul pri útoku na Champs-Élysées. Na rozlúčku prišli aj prezidentskí kandidáti Emmanuel Macron a Marine Le Penová. (ap)

Portrét Xaviera Jugelého, policajta, ktorý zahynul pri útoku v Paríži. Foto – TASR/AP

Páchateľ štvrtkového útoku v Paríži nekonal ako klasický atentátnik v mene radikálneho islamu. Karim Cheurfi nenávidel políciu, píšu francúzske médiá, ktoré sa venujú objasňovaniu atentátu. Na policajtov vraj útočil už v roku 2001. (čtk)

Bývalý právnik zabitého útočníka na bulvári Champs-Élysées v Paríži vyhlásil, že jeho klient mal pravdepodobne psychické problémy, na ktoré sa mu nedostávalo adekvátnej pomoci. Útočníka Karima Cheurfiho opísal ako extrémne izolovaného človeka, ktorý prešiel väzbou takmer nepovšimnutý. (bfm)

Okolnosti útoku ukazujú na teroristický čin, uviedol francúzsky prezident François Hollande. Na piatok zvolal mimoriadnu bezpečnostnú schôdzku vlády. Polícia a ďalšie zložky budú v najvyššej možnej pohotovosti, zvlášť s ohľadom na nedeľné prvé kolo volieb. (čtk)

Zdroje Reuters uvádzajú, že streľba v Paríži bola ozbrojenou lúpežou, a nie terorizmom. Policajné odbory na Twitteri uviedli, že policajt bol zastrelený v aute, ktoré čakalo na semafore. Útočník mal byť vo vozidle, ktoré prechádzalo okolo.