
V redakcii
- Rozhovory V redakcii publikujeme každý deň od pondelka do soboty ako text, podcast a video. Interview vedú najmä Monika Tódová, Dušan Mikušovič a Veronika Folentová.
- Prihláste sa na odber podcastu V redakcii vo svojej mobilnej podcastovej aplikácií alebo na Apple – Spotify – Google – Podbean – Deezer – RSS.
- Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.
Minúta po Minúte

Každý predseda je alfasamec, hovorí predseda SaS Richard Sulík a odmieta, že ide o negatívne slovo. „Heger nie je alfasamec a koľko od vás schytáva za to, že je slabý premiér. Tak si vyberte. Chcete slabého premiéra alebo alfasamca?“ Na spájanie všetkých demokratických strán nevidí dôvod, SaS pôjde do volieb samostatne bez ohľadu na prieskumy.
Výpadky liekov už nebudú horšie ako teraz, hovorí riaditeľ Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Peter Potúček. „Sme v situácii, keď je za posledných 20 rokov najväčší rozdiel medzi tým, koľko vie výrobca dodať a koľko trh potrebuje,“ povedal v rozhovore.

Máme predstavu, že čím viac liekov užívame, tým budeme zdravší, hovorí riaditeľ Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Peter Potúček. „Napríklad idem na dovolenku, tak si predtým nejakým spôsobom zoženiem antibiotiká. Alebo dávam dieťa do školy na začiatku roka a nechcem, aby ochorelo, tak mu preventívne nasadím antibiotiká.“
To, že je právnická obec aj po ďalšom rozhodnutí Maroša Žilinku podľa paragrafu 363 ticho, Konštantína Čikovského až tak neprekvapuje. „Nepamätám si, že by vôbec niekedy na niečo reagovala. Podľa mňa bola vždy pod tlakom, že môže prísť o funkcie alebo o peniaze. S veľkou úctou hovorím, že právnická profesia na Slovensku nebola nikdy tá odvážnejšia. Bohužiaľ sa tomu teda nečudujem.“
Ak budú predčasné voľby naozaj až v septembri, tak tým budú podľa komentátora Filipa Obradoviča pošliapané všetky princípy „a jedného dňa sa nám to môže vrátiť, ak bude pri moci vláda, ktorá sa nebude ani tváriť, že je demokratická“. Ak vláda skončila, neexistuje koalícia a smeruje to k predčasným voľbám, tak ich treba aj podľa Konštantína Čikovského spraviť čím skôr.
Dzurinda už raz bol na smiech, hovoria šéf online Konštantín Čikovský a komentátor Filip Obradovič v podcaste V redakcii. „Pamätám si na toho chlapíka v roku 1997 so šialeným účesom ako zo skupiny Duran Duran a ešte mal ponižujúcu funkciu – bol hovorca SDK. Vtedy sa ľudia smiali, že to je nejaký podpredseda KDH, železničiar z východu. A bolo to rovnako ďaleko do volieb, keď pôsobil takto komicky,“ hovorí Čikovský.
Ak by sa Mikuláš Dzurinda dostal do politiky, chránil by špeciálnu prokuratúru aj špeciálny súd, ale nevie, či by ako poslanec hlasoval za registrované partnerstvá. „Stretnem sa so sociológom, psychológom, pretože ja tomu málo rozumiem, a nakoniec budem hlasovať podľa vlastného svedomia tak, aby som mal čisté svedomie. Nebudem populisticky rozprávať, že by som s týmto nemal problém. Chcem vidieť predlohu.“

Za chyby som zaplatil, chcem pre modrú politiku druhú šancu, hovorí zakladateľ Modrej koalície Mikuláš Dzurinda, ktorý sa po dvanástich rokoch vracia do politiky. Kto bude lídrom koalície, je podľa neho otvorené, páčil by sa mu Ivan Korčok. Chce nové SDK a aj pre KDH je to podľa neho win-win situácia.
Fico draho zaplatí za to, že vlani nazval nemeckú armádu Wehrmachtom, myslí si expolitik Peter Weiss. „Bola to nevynútená politická chyba a absolútne zbytočná. Keď už si zvolil takúto politickú pozíciu, mohol argumentovať iným spôsobom. Podľa môjho názoru si urobil obrovské problémy vo vzťahu k nemeckej sociálnej demokracii.“
Bývalý ľavicový politik a diplomat Peter Weiss považuje Smer za príliš radikálny. „Keď porovnávam Hlas a Smer, je tu aj evidentná odlišnosť politického štýlu. Smer je ďaleko radikálnejší. Mne osobne nevyhovuje spôsob komunikácie, ktorý predstavuje Ľuboš Blaha. Prekáža mi, keď sa opozičné strany pretekajú s Igorom Matovičom vo vulgárnostiach.“

Ponuka kandidovať neprišla, komentuje bývalý politik Peter Weiss dohady, že by mohol byť prezidentským kandidátom Hlasu. „Je to príliš závažná vec, rozhodovať o takejto záležitosti. Bez toho, aby ste mali nejakú ponuku, bez toho, aby ste vedeli, čo tá ponuka obsahuje, tak je to len špekulácia. Treba sa držať faktov,“ vraví v rozhovore.
Video: Heger môže mať väčší potenciál ako Dzurinda či Nicholsonová, vraví riaditeľ agentúry Ipsos Jakub Hankovský. V podcaste V redakcii vysvetľuje, čo môže ochota 20 percent ľudí „zvažovať“ jeho voľbu znamenať pre reálny výsledok. Vracia sa aj k účasti na referende, upozorňuje na silnejúcu podporu strany Republika či na slabé jadro podpory SaS.
Slovensko sa nepoučilo z minulosti, hovorí herec Milan Ondrík, ktorý v seriáli Iveta hrá geja. „Homosexuál je niečo, čo treba odsunúť. To sme tu zažili pred pár rokmi, keď sme odsúvali svojich susedov homosexuálov, Rómov a Židov. Svojich kamarátov. A odsúvali sme ich na smrť. Mám pocit, že teraz by sme boli schopní urobiť to isté.“
Sociológ Michal Vašečka vyzýva psychológov a psychiatrov, aby pomenovali, čo to znamená byť histrión a narcis a či sú takí ľudia v politike. „Nech ľudia začnú premýšľať, nech odborníci povedia, spoznávate niekoho? Keď to robím ja, tak niektorí majú pocit, že je to nedôveryhodné. Zrazu bude jasné, koho voliť a koho nevoliť.“
Babišova deštruktívna kampaň by možno fungovala na Slovensku, ale nebude fungovať v racionálnejšej českej spoločnosti, myslí si sociológ Michal Vašečka. „Nepripustiť debatu, rozbiť akúkoľvek možnosť racionálnej argumentácie. To je taktika, že nie je dôležité, aby som ja argumentačne vyhral, ale iba o to, aby som zničil bojisko.“
Sledujte generálneho prokurátora, je to malá ochutnávka toho, čo príde po voľbách, ak bude Fico zostavovať vládu, hovorí sociológ Michal Vašečka v podcaste V redakcii. Nevylučuje ani Žilinkovu kandidatúru na prezidenta.
Sociológ Michal Vašečka hovorí, že všetky strany, ktoré nebudú mať začiatkom mája v prieskumoch viac ako tri percentá, sa musia spojiť aj za cenu veľkých obetí. „Je jedno, aká bude cena. V opačnom prípade budú hlasy prepadávať a bude to ešte horšie. Bez istej mobilizácie občianskej spoločnosti to nepôjde,“ hovorí o možnosti, ako udržať proeurópske smerovanie krajiny.
Video: Referendum ukázalo, že Smer môže vyhrať voľby, hovorí sociológ Michal Vašečka v podcaste V redakcii. Slovensko je podľa neho beznádejne zakonšpirovaná krajina a pýta sa, či nám naozaj toto ako občanom stačí.
Editor Denníka E Oliver Brunovský verí myšlienke spájania politických subjektov pred voľbami, ale myslí si, že tomu nemôže šéfovať Eduard Heger. „Ako líder zlyhal v zásadných rozhodnutiach, a ak by si povedali, že toto má byť ten človek, ktorý to bude celé riadiť, nemôže to uspieť.“
Prítomnosť okresnej predsedníčky Hlasu na oslavách v Poltári bola podľa editora Denníka E Olivera Brunovského úlet a neznamená to, že strana nemá prozápadnú orientáciu. „Hlas sa bude veľmi snažiť, aby nemusel vládnuť s Ficom a Republikou. Otázne je, či k tomu nebudú nakoniec donútení.“