
V redakcii
- Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
- V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
- Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
- Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.
Minúta po Minúte
Európska komisia nemôže zastaviť kroky vlády pri rušení špeciálnej prokuratúry. „Môže nás ale zvrátiť na ceste porušovania princípov štátu tak, ako to urobili v prípade Poľska,“ hovorí predseda súdnej rady Ján Mazák. Keď si podľa neho komisia poradila s takým významným členom Európskej únie, nevidí dôvod, prečo by si neporadila so Slovenskou republikou.
Ak by noví prokurátori v rozbehnutých kauzách, ktoré spadali pod špeciálnu prokuratúru, stiahli obžaloby, ľudia by s tým už mali problém. „Podceňuje sa, že ľudia tomu nerozumejú. Ale tomu by rozumeli, že všetky dôkazy nasvedčujú tomu, že bol spáchaný trestný čin a kto ho spáchal a naraz sa z ničoho nič z toho urobí iba papier, na ktorom bude napísané, že to končí,“ myslí si predseda súdnej rady Ján Mazák.

Vymeniť Daniela Lipšica na čele špeciálnej prokuratúry vláde nestačí. Bolo by to veľmi málo na to, aby dokázala koalícia zbrzdiť trestné procesy, povedal Ján Mazák, predseda súdnej rady. „Zostali by na polceste, ak by sa vôbec na polcestu dostali.“ Za zrušením špeciálnej prokuratúry vidí jediný cieľ. Úspešnú inštitúciu chcú podľa neho odstaviť od toho, aby dokončila niektoré veľmi citlivé kauzy.
Po Jarmile Kotekovej hovorí o živote s policajtom, ktorý vyšetroval citlivé prípady, ďalšia manželka Natália Svítková. Jej manžel bol až do decembra zástupcom šéfa inšpekcie, prevelili ho ako radového policajta na obvodné oddelenie do Bánoviec nad Bebravou. „Cítim nespravodlivosť, bolo nám zasiahnuté do života a toto by sa nemalo diať,” hovorí.
Sulík pochybenia pri príprave Expa v Dubaji bagatelizuje, nesie minimálne politickú zodpovednosť, vraví Ľubomír Andrassy, predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR. Odmieta, že by išlo len o účtovné problémy. „Ak hovoríme o alkohole za 107-tisíc eur, kde ten alkohol je? Bol odovzdaný prevádzkovateľovi reštaurácie, ale neexistuje o tom žiadny doklad. My sme konštatovali porušenie zákona o rozpočtových pravidlách. To nie je účtovníctvo.“
Anketa Denníka N Najlepšie slovenské albumy otvorila viacero tém. Napríklad či môžu byť ankety o umení objektívne a ako sa zostavuje zoznam oslovených. V podcaste V redakcii o tom porozprávali Michal Kaščák z festivalu Pohoda, novinári Michaela Kučová, Patrik Garaj a Oliver Rehák.
Je choré, že sa vôbec Tibor Gašpar spomína ako šéf SIS, hovorí Marián Leško. „To je, akoby Mečiar navrhoval v roku 1999 Lexu opäť za riaditeľa tajnej služby,“ prirovnáva. Starosť o krajinu je podľa neho to posledné, čo je tejto vláde vlastné.
Práca opozičného poslanca je niekedy strata času, vraví v rozhovore Tomáš Szalay z SaS. „Prekvapilo ma, že aj koaliční poslanci sú ľudia z mäsa a kostí. Úplne prvý, s ktorým som sa takto stretol, bol Dušan Jarjabek. Toho som mal tridsať rokov zaškatuľkovaného ako HZDS alebo smeráckeho kovaného poslanca, a pripadal mi v rozhovore ako normálny človek.“
Z kritiky, že sme málo aktívni, sme sa poučili, vraví v rozhovore predseda PS Michal Šimečka. „Neboli to primárne noviny, ale naši voliči nám hovorili, že sme málo aktívni. Zobrali sme si z toho ponaučenie. Nepadol som z neba ako najlepší a najmúdrejší politik, akého môžeme mať.“
Ak je liečba odporná, ľudia jej viac veria, hovorí lekárka Lívia Hlavačková. Aj preto podľa nej ľudia v minulosti neprotestovali, keď im holili hlavu alebo na oživovanie fúkali tabakový dym do análneho otvoru. „To, že liečba je nepríjemná alebo hnusná, dokáže veľa ľudí pretrpieť, pretože už im je zle a chcú, aby im bolo lepšie.“
Môj odhad je, že Peter Pellegrini za prezidenta kandidovať bude, vraví minister Tomáš Taraba. Či ho podporí SNS, je podľa Tarabu otvorené. „Ak by v niektorých témach, ktoré sú nám blízke, došlo z jeho strany k nejakej zhode, tak sa to teraz nedá dať dole zo stola. No ak k dohode nepríde, SNS určite postaví vlastného kandidáta.“
Koalícia zrejme začlení Úrad špeciálnej prokuratúry priamo pod generálnu prokuratúru, avizuje vicepremiér Tomáš Taraba. „Dnes sú na stole objektívne len dva prípady: buď sa začlení pod generálnu prokuratúru, alebo bude zrušený. Je na politickej dohode, ktorá z týchto dvoch alternatív bude. Ja som úplne okej s obomi. Ak by som to mal odhadnúť, tak pravdepodobnejšia je alternatíva, že sa začlení pod generálnu prokuratúru.“
Status o prezidentkinej dcére by som dnes nenapísal, ale vyprosím si obvinenie zo šikany, vraví vicepremiér Tomáš Taraba zo SNS. „Akceptujem, že veľa ľudí to mohlo brať tak, ako sa mi to snažil dať do úst najmä mainstream, že vy ste to nejako mysleli. To je však pointa, ja som sa mal vyviňovať z dojmu, ktorý ste mali vy.“
Z vyše 47-tisíc nelegálnych migrantov v tomto roku nepožiadal o azyl ani jeden, vraví v rozhovore riaditeľ migračného úradu Ján Orlovský. „Nebola ich túžba tu zostať, len bezpečným spôsobom prejsť ďalej, preto si myslím, že mať k takýmto ľuďom postoj, že teraz vám budem robiť zle, prenasledovať vás a násilne sa voči vám správať, je zbytočné.“
Mám svoje hodnoty, viem sa postaviť, keď sa prekročí hranica, hovorí minister školstva Tomáš Drucker z Hlasu. Aj on trvá na tom, že ak Peter Pellegrini vyhrá prezidentské voľby, Hlas sa nebude zlučovať so Smerom. „Možnože strana Hlas ešte v budúcnosti pohltí nejaké strany, ak budú také k dispozícii,“ vraví v rozhovore.
Koalícia je krehká a opozícia jej nesmie pomáhať, vraví poslanec Alojz Hlina. „Robert Fico vie, že je zle. Vidno na ňom, že v duchu kalkuluje ako ďalej. Ja verím, že sa mu nepodarí hra, že keď bude veľmi zle, tak potiahnu kádéháci. Ak máme ponúknuť ľuďom nádej, opozícia musí pracovať, nie spolupracovať s vládou. Nemôže sa dať kúpiť za most v Medzilaborciach.“
Ak Ľuboš Blaha prispeje 1 eurom na činnosť politických väzňov, trestné oznámenie stiahnem, vraví historik ÚPN Patrik Dubovský. Na podpredsedu parlamentu podal podnet za vyvesenie portrétu Che Guevaru v kancelárii Národnej rady.
Táto vláda je prechodná, ale demokracia tu zostane, ak budeme o ňu zápasiť, povedali Marián Leško, Martin M. Šimečka a Matúš Kostolný v diskusii Ako zachrániť demokraciu, ktorá bola vo štvrtok v bratislavskom DPOH. Prečítajte si jej prepis. „Médiá kazia Ficovi hru na jeho jedinú verziu reality a to mu lezie strašne na nervy,“ myslí si Leško.
Fico sa čoraz viac podobá na Mečiara, vraví v rozhovore poslanec za SaS Ondrej Dostál. „Krátke epizódky, keď sa tvári, že bude ústretový k médiám, sa striedajú s dlhými obdobiami, keď sú novinári preňho nepriatelia. Často sú preňho novinári lepším terčom než opoziční politici a viac na nich útočí.“
To, čo robí Matúš Šutaj Eštok, je demonštratívne zastrašovanie všetkých, hovorí komentátor Oliver Brunovský v podcaste V redakcii. „Preto je to tak manifestačne urobené, aby si to uvedomili nielen policajti, ale aj prokurátori, že majú byť stopercentne poslušní. Aby sudcovia súdili podľa takého právneho názoru, ktorý ušetrí takzvaných našich ľudí, a aby si toho svedkovia veľa nepamätali.“