
Vesmír
Minúta po Minúte
Vedec Samuel Kováčik vybral päť kníh o fyzike, jedna z nich hovorí aj o tom, že existujú paralelné vesmíry. „Je to natoľko akceptovaný názor, že keď ho niekto povie na veľkej fyzikálnej konferencii, tak ho neodvezú v kazajke. Je to vnímané ako jedna z možných interpretácií kvantovej mechaniky a je matematicky konzistentná,“ vraví.

Štúdium fyziky ma naučilo prečítať si knihu aj s tým, že jej nerozumiem, vraví vedec Samuel Kováčik, autor projektu Vedátor. „Vedca nerobí to, čo vie, ale to, čo nevie. A ako sa správa pri tých veciach, ktorým nerozumie.“

Vedec Samuel Kováčik vybral päť kníh o fyzike. „Knihy, ktoré mi dali najviac, boli tie ťažké,“ vraví v rozhovore. „Treba sa naučiť prijať fakt, že niečomu nerozumieme. A oceniť, že tomu dnes rozumiem viac ako včera.“
Severná Kórea úspešne vyslala špionážnu družicu na obežnú dráhu. Tvrdenia KĽDR potvrdil aj výbor juhokórejského parlamentu. Podľa tajných služieb pomohlo s vyslaním satelitu Rusko.
Muskov Starship zlyhal aj po druhý raz, pristátie na Mesiaci v roku 2025 nevyzerá nádejne, píše Petr Koubský. Vo vesmírnych pretekoch s Čínou sa tak úspech Elona Muska stáva americkým národným záujmom. Druhý pokus jeho rakety pritom spočiatku vyzeral nádejnejšie než prvý, skončil sa však rovnako – stratou komunikácie a výbuchom.
Kozmická loď Starship spoločnosti SpaceX krátko po štarte a oddelení od nosnej rakety vybuchla. Išlo o druhý testovací let doteraz najväčšieho dopravného systému spoločnosti Elona Muska. Prvý testovací let sa skončil v apríli explóziou 4 minúty po štarte, keď sa nepodarilo oddeliť nosný stupeň od druhého stupňa, kozmickej lode.
Spoločnosť SpaceX prišla 8 minút po štarte svojho veľkého dopravného systému o kontakt s kozmickou loďou Starship. Tá sa predtým úspešne oddelila od nosného stupňa Super Heavy a dosiahla hranicu vesmíru. (bbc)

Doposiaľ najväčší dopravný systém Starship spoločnosti SpaceX odštartoval na druhý testovací let z kozmodrómu v Texase. V pláne je za zhruba 90 minút obletieť takmer celú Zem do oblasti severne od Havaja, kde kozmická loď Starship dopadne do Pacifiku. Prvý testovací let sa skončil v apríli výbuchom štyri minúty po štarte. (bbc)
Astronautkám na ISS vykĺzla taška s náradím, možno ju pozorovať ďalekohľadom, ako sa voľne pohybuje vesmírom. Jasmin Moghbeliová a Loral O’Harová o ňu prišli začiatkom novembra pri vonkajšej údržbe Medzinárodnej vesmírnej stanice. (čtk, guardian)
Rozpory v štandardnom kozmologickom modeli by mohli vyriešiť nové pozorovania misie Euclid. „Tmavá energia sa v modeli dosiaľ reprezentuje ako kozmologická konštanta, no je možné, že je dynamická a naprieč vekmi sa vyvíja,“ vraví astrofyzik Michal Zajaček. Ďalšia nezhoda sa týka zakrivenia vesmíru.

Euclid dokáže mapovať blízky vesmír, napr. trpasličie galaxie či objekty v našej galaxii, aj veľmi slabé objekty, ktoré sú také vzdialené, že svetlo z nich k nám putovalo približne 10 miliárd svetelných rokov, vraví astrofyzik Michal Zajaček. Ďalekohľad zmapuje viac ako tretinu oblohy, vytvorí najrozsiahlejšiu 3D mapu vesmíru a skúmať bude aj tmavú hmotu a tmavú energiu.
Airbus plánuje pre reorganizáciu zrušiť 750 pracovných miest v obrannej a vesmírnej divízii, čo zodpovedá dvom percentám jej pracovnej sily. Redukciu chce dosiahnuť prirodzeným úbytkom zamestnancov a obmedzením náboru na dva roky.

Európska vesmírna agentúra zverejnila prvé snímky vesmíru vytvorené európskym vesmírnym teleskopom Euclid. Podľa agentúry sa doteraz nikdy nepodarilo zachytiť vesmír tak ostro v takom rozsahu.
Polárna žiara vzniká z erupcií na Slnku. Silnejší výbuch by mohol spôsobiť škody ako hurikán Katrina, hovorí v archívnom rozhovore astrofyzik Peter Gömöry. Nad viacerými časťami Slovenska bola cez víkend viditeľná polárna žiara.
Na Slovensku bolo cez víkend vidno polárnu žiaru. Odborníci v archívnom článku vysvetľujú, čo spôsobuje farebnosť úkazu a prečo oko nevidí to, čo fotoaparát. Od začiatku roka sa polárna žiara z nášho územia pozorovala už niekoľkokrát.
NASA testuje využívanie virtuálnej reality na starostlivosť o duševné zdravie astronautov. Pomocou prilby so zabudovanou obrazovkou, na ktorej sa budú premietať videá prírody, sa má zmierniť pocit odlúčenia od Zeme a blízkych ľudí.
Americká sonda Lucy poslala na Zem fotografiu malého asteroidu, ktorý má svoj vlastný mesiac. Sonda je od roku 2021 na ceste k asteroidom na dráhe okolo Jupitera.
Väčšina ruských súčastí Medzinárodnej vesmírnej stanice už presiahla lehotu svojej životnosti, varoval šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Jurij Borisov. Urobil tak niekoľko týždňov po tom, ako jedno zariadenie ruskej výroby postihol ďalší únik chladiacej kvapaliny. (afp, tasr)
Voči plánu kolonizovať Mars som silne skeptický, hovorí v rozhovore nobelista Michele Mayor, ktorý objavil prvú planétu mimo slnečnej sústavy. „Pôda Marsu je pre rastliny a živočíchy toxická, nemáte tam vodu a je to asi najhoršie miesto, na ktorom môžete chcieť žiť.“

Zem treba chrániť a nesnívať, že z nej budeme môcť odletieť, vraví v rozhovore nobelista Michele Mayor, ktorý objavil prvú planétu mimo slnečnej sústavy. „Nemám nič proti fantasy filmom či sci-fi príbehom, ktoré o cestovaní na planéty mimo slnečnej sústavy rozprávajú. Veľakrát sú zaujímavé a veľmi pekné. No nie je to veda.“