Slovensko v jadre EÚ

Minúta po minúte

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa v stredu stretne s premiérmi štátov V4, chce s nimi diskutovať o budúcom vývoji európskej integrácie. Stretnutie sa uskutoční deň pred samitom EÚ. (čtk)

Predseda Európskej rady Donald Tusk chce budúci týždeň vo viacerých európskych metropolách diskutovať o reforme EÚ. Tusk príde aj do Bratislavy, kde sa stretne s lídrami štátov V4. (čtk)

Francúzsky prezident Macron dnes predstaví svoju víziu viacrýchlostnej Európy, ktorá by umožňovala pokročiť v daných otázkach iba tej skupine krajín, ktoré o to stoja. (afp)

Fico si nemyslí, že by bolo potrebné organizovať referendum o tom, či má byť Slovensko v jadre EÚ. „Ja to nevylučujem, ale nemyslím si, že by to bolo v tomto okamihu potrebné urobiť,“ uviedol v TA3. (tasr)

Premiér Fico nevylučuje zásahy do ústavy aj v súvislosti s našou ambíciou byť v jadre EÚ. „Do konca roka budeme plus-mínus vedieť, čo to jadro je, tím okolo Macrona a Merkelovej to už pripravuje. Nezmeškajme tento vlak,“ povedal v RTVS.

Čo nám prinesie jadro? Debata o takzvanom jadre je v plnom prúde, začíname tušiť, čo to je, koľko to bude stáť, a je načase začať sa pýtať, čo z toho budeme mať. Na tejto otázke nie je nič zlé, naopak, je legitímna, úplne korektná a namieste, píše Richard Sulík vo svojom najnovšom blogu.

Most-Híd tvrdí, že členstvo Slovenska v jadre EÚ nemá rozumnú alternatívu. „Je jasné, že kontúry toho, čo bude predstavovať jadro EÚ, sa budú len postupne tvoriť. Práve preto sme presvedčení o tom, že v takej situácii sú dôležité spojenectvá a sedieť za rokovacím stolom, kde sa nové jadro bude tvoriť,“ povedala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Robert Fico sa pri približovaní k jadru EÚ nechce odvrátiť od V4. „Je veľká chyba, ak je tu snaha izolovať Poľsko. Musíme s krajinou pracovať. Možno viac rozumieme Maďarsku, Poľsku, Ukrajine, ako ktokoľvek iný,“ povedal v ČT24 vo vile Tungendhat v debate o delení Česko-Slovenska.