
Viliam Karas
Minúta po Minúte
Marián Leško kritizuje exministra spravodlivosti Viliama Karasa, ktorý začal tento týždeň oficiálne spolupracovať s KDH. Ten povedal, že boj proti korupcii sa nesmie stať rukojemníkom osobných ambícií či túžby po pomste. „Už viac ako 40 ľudí bolo odsúdených. Keby naozaj boli tí vyšetrovatelia, prokurátori vedení túžbou po pomste, kde by našli tých štyridsať odsúdených? Robia si svoju prácu, a ak to pán Karas nevidí, tak mi je ho z hĺbky srdca ľúto, pretože je slepý ako patrón.“
S KDH bude spolupracovať exminister spravodlivosti Viliam Karas. „Impulzom boli aj udalosti posledných týždňov, v ktorých sme svedkami hlbokej krízy inštitúcií zodpovedných za presadzovanie práva,“ uviedol bývalý predseda advokátskej komory.
Parlament neposunul do druhého čítania novelu nadačného zákona, ktorá by mohla pomôcť oligarchom a ktorú exminister Viliam Karas dostal do parlamentu napriek odporu Eduarda Hegera.
Igor Matovič tvrdí, že ešte nevie, či OĽaNO podporí novelu nadačného zákona, ktorá by mohla pomôcť oligarchom a ktorú exminister Viliam Karas dostal do parlamentu napriek odporu Eduarda Hegera. „Zatiaľ všetky podozrenia, že by to umožňovalo korupciu, máme vyvrátené. Ale o finálnom postoji k novele budeme ešte rokovať,“ povedal.
Hegerova vláda je minulosťou, ale chaotické dedičstvo po nej trvá, píše Newsfilter s tým, že dobrými príkladmi sú poslanec Taraba a exminister Karas. Keby vláda fungovala, v parlamente by nebol návrh na posilnenie paragrafu 363 ani škodlivá novela o nadáciách, na ktorú upozorňujú mimovládky.
Viliama Karasa sa pokúšali cez verejné vyhlásenie udržať ako ministra spravodlivosti aj v úradníckej vláde Slovenská advokátska komora a Združenie sudcov Slovenska. Sudcovia sa zaňho ale hromadne nepostavili.
Novela Viliama Karasa podľa mimovládok umožní oligarchom skrývať majetok. Karas ešte ako minister spravodlivosti neakceptoval premiéra Eduarda Hegera, ktorý na vláde zastavil jeho kontroverznú novelu o nadáciách a do parlamentu ju dostal pomocou dvoch poslancov.
Po Združení sudcov Slovenska aj advokátska komora žiada, aby ministrom spravodlivosti ostal Viliam Karas. Argumentuje aktuálnym spúšťaním novej súdnej mapy a novelizovaním Trestného zákona. Pred príchodom na ministerstvo bol Karas predsedom komory.
Rada prokurátorov vo vyhlásení píše, že k zmenám trestného zákona a trestného poriadku by malo prísť po odbornej diskusii a v rámci riadneho legislatívneho procesu. Prokurátori tak reagujú na návrh poslanca Tarabu a dodávajú, že k zmenám právnych predpisov by nemalo dochádzať na základe nespokojnosti účastníkov trestného konania.
Parlament posunul do druhého čítania novelu Trestného zákona, ktoré predložilo ministerstvo spravodlivosti. Za návrh hlasovalo 127 poslancov, proti bolo 13, zdržali sa traja.
Boris Kollár považuje za „katastrofu“ 15-ročný trest odňatia slobody a prepadnutie majetku, ktorý dostal Josef Šipoš za pestovanie marihuany. Kollár hovorí, že podporí Karasovu novelu Trestného zákona, kde sa znižujú tresty v drogových prípadoch, rovnako chce podporiť aj pozmeňovací návrh exministerky Kolíkovej.
Minister spravodlivosti si nemyslí, že je správne, aby parlament schválil novelu Tomáša Tarabu, ktorá posilňuje paragraf 363. „Všetky zásadné kódexy sa majú meniť vládnym návrhom a po riadnom pripomienkovom konaní,“ tvrdí Viliam Karas.
Minister spravodlivosti Viliam Karas očakáva, že predkladaná novela Trestného zákona prejde prvým čítaním v parlamente. Karas povedal, že si prešiel jednotlivými politickými klubmi.
Súdy sú pripravené na zmenu súdnej mapy, ktorá sa má spustiť od júna, i keď problémy zo začiatku treba očakávať, vraví minister spravodlivosti Viliam Karas. Preto už teraz „verejne poprosil o trpezlivosť a porozumenie“. S ďalším odkladom však už minister nepočíta. Pôvodne sa totiž reforma, ktorú presadila ešte Karasova predchodkyňa Mária Kolíková, mala spustiť od januára.
Na jeseň 2022 ministerstvo spravodlivosti pod Kolíkovej vedením avizovalo, že definícia znásilnenia by mala byť v novom Trestnom zákone postavená na súhlase a nie na bezbrannosti. Po tom, ako rezort prebral súčasný minister Karas, však ministerstvo od tejto definície upustilo.
Minister spravodlivosti Viliam Karas hovorí, že nevidí problém v tom, aby na Slovensku platili registrované partnerstvá, on však nedostal také zadanie. Navrhol inštitút dôverníka, ktorý LGBTI+ ľudia kritizujú. „Od začiatku som však hovoril, že nenavrhujem registrované partnerstvo. Tvrdíte niekomu, že mu nedodávate auto, ale bicykel, no on kričí, že ste mu nedodali auto,“ vraví.
Minister spravodlivosti Karas nateraz zastavil legislatívny proces k návrhu, aby riaditeľom nemocníc hrozilo väzenie, ak nezabezpečia dostatok sestier a lekárov. Hovorí, že na problém upozorňoval už vlani, ale lekárski odborári hrozili obnovením štrajku, tak návrh predložil. „Chápem, že je to nonsens, veď som tiež právnik,“ vraví v rozhovore.
Minister spravodlivosti Viliam Karas vníma ako prejav nedôvery, že sa premiér k nemu pridal ako predkladateľ novely Trestného zákona, ktorá má znížiť tresty za ekonomické trestné činy. Takto môže premiér novelu kedykoľvek stiahnuť z parlamentu. „Vnímam to ako vysokú mieru nedôvery voči svojej osobe,“ povedal Karas.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka vraví, že navrhovaná novela Trestného zákona má jeho plnú podporu. Na Facebooku napísal, že ju považuje za kvalitný legislatívny materiál. Návrh pritom kritizoval šéf NAKA aj špeciálna prokuratúra.
Vláda schválila veľkú novelu Trestného zákona, teraz pôjde do parlamentu. Prináša nižšie tresty pre konzumentov drog, reaguje na sústavné prípady vodičov pod vplyvom alkoholu, ale takisto znižuje sadzby pri najzávažnejšej ekonomickej a majetkovej kriminalite.