Denník N

Vizuálne umenie

Články

Minúta po Minúte

Dnes sa v priestoroch bratislavskej Pradiarne 1900 otvára sólová výstava Lucie Tallovej s názvom A room with a view. Ide o projekt, ktorý vystavovala vlani na Bienále umenia vo francúzskom Lyone. Výstava bude otvorená do 6. apríla, dnešná vernisáž trvá do 19.00 h.

Myslím si, že keby politici zistili, že hovoriť pozitívne o téme LGBTI+ je lepšie pre ich percentá, otočili by, hovorí výtvarník Palo Macho. Za rastúcou agresivitou v spoločnosti však nevidí len politikov. „Vydávame sa za mierumilovnú kresťanskú krajinu – a je v nás toľko zla.“ Palo Macho sa vrátil ku grafikám a k šablónam, ktoré mu v ateliéri ostali od sochára Jozefa Jankoviča. V aktuálnej výstave Obete varujú (opäť!) je nezvyčajne priamy. „Zlo okolo nás stúpa,“ dodáva.

Rodičia, ktorí neakceptujú svoje queer deti, robia nešťastnými obidve strany, hovorí výtvarník Palo Macho. Roky pôsobí aj ako pedagóg a vidí, ako málo perspektívy cítia mladí ľudia na Slovensku. Svoju orientáciu nikdy netematizoval, k aktuálnej výstave však napísal veľmi otvorený text. „Robím to kvôli tým, ktorých sa to bytostne dotýka, aby v sebe nepestovali stigmu, ktorú im súčasní bojovníci a bojovníčky za morálku chcú vnútiť.“