
Vladimír Pčolinský
Minúta po Minúte

Advokát Miroslava Výboha a Vladimíra Pčolinského dostal dvojročnú stopku pri zastupovaní pred Európskym súdom pre ľudské práva. O vylúčení Ondreja Urbana rozhodla predsedníčka súdu. Slovenská advokátska komora hovorí o reputačnom probléme.
Sudkyňa Pamela Záleská ani špeciálny prokurátor Daniel Lipšic nemienia po predčasných voľbách skončiť, hoci sa im Smer dlhodobo vyhráža. „Viac to má vplyv na ľudí, ktorí to pozerajú, než na ľudí, na ktorých sú tie útoky namierené,“ povedala Záleská na debate protikorupčného festivalu Pucung v Košiciach.
Marek Vagovič dostal predžalobnú výzvu: Vladimír Pčolinský žiada 200-tisíc eur a zákaz predaja knihy Padreho klan. „Tvrdí, že som o ňom zverejnil – údajne prostredníctvom knižnej postavy Včelinský – nepravdivé a difamačné tvrdenia, ktorými som ho neoprávnene označil za páchateľa korupčnej a inej trestnej činnosti,“ uviedol.
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik písal vyšetrovateľovi o prípade, za ktorého ututlanie podľa obžaloby zobral úplatok 50-tisíc eur. Vyplynulo to z utorňajšej výpovede tohto vyšetrovateľa na súde, ktorý pojednáva Kováčikovu druhú korupčnú kauzu.

Podriadené prokurátorky Maroša Žilinku písali na súd a navádzali ho, aby odmietol obžaloby v prípadoch Kováčika, Výboha a Pčolinského. Špeciálna prokuratúra, ktorá prípady dozoruje, protestuje a listy zverejnila. Žilinka prípady zahmlieva.
Špeciálni prokurátori ukázali prípady, keď Maroš Žilinka a jeho podriadení hodnotili prípad inak než v kauzách vplyvných ľudí. „Aplikujú sa iné pravidlá, iné názory v kauzách osôb, ktoré majú vplyv, a iné v kauzách osôb, ktoré takýto vplyv nemajú,“ povedal Ladislav Masár, ktorému kedysi schválil prvý námestník Kandera postup, ktorý mu neskôr v kauze Pčolinský vytkol.

Špeciálni prokurátori vyhlásili, že zasahovanie do prípadov zo strany Maroša Žilinku je už za čiarou. Inak posudzuje prípady vplyvných ľudí a inak tých obyčajných, je to demotivujúce, hovoria. Podriadení generálneho prokurátora v troch prípadoch (Pčolinský, Výboh a Košč – Kováčik) napísali na súdy, že nesúhlasia s podanou obžalobou.
Bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský neuspel so svojou sťažnosťou na Európskom súde pre ľudské práva, ktorá sa týkala zákonnosti jeho väzby. Súd zamietol sťažnosť pre nevyčerpanie vnútroštátnych prostriedkov nápravy.

Najvyšší súd našiel procesné pochybenie v prípade bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského v úplnom závere vyšetrovania, keď mu neuverili, že dostal akútnu hnisavú bronchitídu. Pre chybu v súvislosti s PN sa musela obžaloba na Pčolinského vrátiť zo súdu prokurátorovi.
Advokátska komora má za menšinovej vlády ďalšiu šancu posilniť sa, Sme rodina navrhuje, aby jej zástupca rozhodoval pri policajných prehliadkach advokátskych kancelárií. Ministrom spravodlivosti sa po odchode SaS z vlády stal dovtedajší predseda komory Viliam Karas.

Sme rodina žiada po policajnom zásahu u Pčolinského advokáta oklieštiť vyšetrovateľov a na ich úkor posilniť Slovenskú advokátsku komoru. Naráža na odpor OĽaNO a prekvapila aj generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Poslanec OĽaNO Lukáš Kyselica hovoril Žilinkovi v parlamente o návrhu, že „to je celé choré“.
Krajský súd v Bratislave rozhodol, že otázka Denníka N, či SIS „slúži Pčolinským na záchranu svojho bývalého šéfa a nevenuje sa tomu, čomu sa má“, nie je nenávistným útokom a že štát nemal právo prikázať vymazanie rozhovoru s touto otázkou. Pčolinskí žiadajú od Denníka N odškodné spolu 50-tisíc eur. Päť členov rodiny napísalo súdu, že „sú slušní a bezúhonní ľudia s vysokým morálnym a spoločenským kreditom“.
Krajský súd rozhodol, že štát nemal od Denníka N žiadať vymazanie rozhovoru s premiérom Hegerom, kde zaznela aj jedna otázka o rodine Pčolinských. Táto rodina v máji načas dosiahla stiahnutie rozhovoru aj videa. Krajský súd v Bratislave teraz zrušil toto predbežné opatrenie a rozhodol, že na to nebol dôvod. Video aj rozhovor sme znovu zverejnili.
Vrátenie prípadu Vladimíra Pčolinského vyšetrovateľovi Najvyšším súdom znamená, že sa ešte nedostane pred súd, no paragraf 363 mu už nepomôže. Ústavný súd navyše zamietol už tretiu Pčolinského ústavnú sťažnosť.
Najvyšší súd zamietol sťažnosť prokurátora v prípade odmietnutia obžaloby na Vladimíra Pčolinského. Špecializovaný trestný súd v septembri obžalobu odmietol pre závažné procesné chyby.
Ústavný súd nevyhovel ďalšej sťažnosti exriaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského proti uzneseniu Najvyššieho súdu, ktorým bol vzatý do väzby. Všetky tri rozhodnutia Najvyššieho súdu o tom, že Pčolinský mal byť vo väzbe, sú tak zákonné.
Generálna prokuratúra definitívne stopla exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského v ťažení proti dvojici kajúcnikov Ľudovítovi Makóovi a Borisovi Beňovi, ktorí ho usvedčujú z korupcie. Ako nezákonné zrušila rozhodnutie o začatí trestného stíhania, ktoré vydala policajná inšpekcia. Makóovi a Beňovi hrozila väzba pre údajné krivé obvinenie Pčolinského. (sme)
Igor Matovič vyjadril isté pochopenie pre to, že Sme rodina hlasovalo za uznesenie Smeru o údajnej manipulácii vyšetrovaní. Vysvetľoval to tým, že obvinenie bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského môže byť pre hnutie osobné.
Špeciálna prokuratúra podá sťažnosť proti rozhodnutiu špecializovaného súdu, ktorý odmietol obžalobu na Vladimíra Pčolinského. Sudca vrátil obžalobu na exšéfa SIS pre závažné procesné chyby. Prokuratúre vyčíta, že sa s prípadom ponáhľala. Výhrady sudcu sa však netýkali dôkaznej situácie pri podozrení, že Pčolinský prijal úplatok.

Sudca vrátil obžalobu na Vladimíra Pčolinského pre závažné procesné chyby. Špeciálnej prokuratúre vyčíta, že sa s prípadom ponáhľala. Výhrady sudcu sa však netýkali dôkaznej situácie. Vrátenie obžaloby neznamená, že Pčolinskému už nehrozí súd pre podozrenie, že v lete 2020 zobral úplatok za to, že tajná služba dá pokoj vplyvnému konkurznému právnikovi Zoroslavovi Kollárovi.