Denník N

Koaličná kríza

Články

Minúta po Minúte

Líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý je poverený zostavením novej vlády, rokuje s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Potvrdil to hovorca Martin Strižinec. O stretnutie vraj požiadal Matovič. (tasr)

Fico sa bude uchádzať o funkciu predsedu poslaneckého klubu a chce byť ďalej predsedom Smeru. Jeho strana sa tiež bude uchádzať o kontrolné výbory v parlamente a Pellegriniho navrhnú za podpredsedu Národnej rady.

Sulík pripúšťa, že Boris Kollár bude predsedom parlamentu. „Ak toto má byť súčasťou koaličnej dohody a budú tam splnené aj nejaké naše predstavy, my toto podporíme,“ povedal Richard Sulík (SaS).

Sulík potvrdil, že chce, aby sa Jana Kiššová vrátila do SaS. „Mám ju v hľadáčiku,“ povedal Sulík. „Chce si oddýchnuť od politiky, ale ja dúfam, že jedného dňa sa vráti.“

Sulík považuje pondelkové stretnutie ekonómov k stavaniu nájomných bytov za prínosné. Stavanie bytov presadzovala Sme rodina, Sulík ich kritizoval. „Nie je cieľom ponížiť, ale upokojiť koaličného partnera,“ povedal Sulík o stretnutí.

Richard Sulík (SaS) nepovažuje Matovičove útoky na nových poslancov Za ľudí Juraja Šeligu a Vladimíra Ledeckého za celkom férové. „Ja by som tie prirovnania nerobil, ale Igor sa tak zjavne rozhodol. Na všetko ďalšie sa musíte pýtať jeho,“ povedal Sulík.

Vladimíra Marcinková (Za ľudí) zatiaľ nevie, akú pozície prevezme Andrej Kiska ako emeritný prezident. „Nebavili sme sa o funkciách, neviem povedať, kde je ohraničenie možností pre emeritného prezidenta pri zastávaní funkcií.“ Marcinková v Rádiu Expres dodala, že Kiska zostáva v aktívnej politike.

Matovič nie je proti tomu, aby mohli byť výťažky z marihuany používané na medicínske účely. „Ak je objektívne zdokladované, že ten výťažok dokáže pomôcť, ja osobne s tým nemám najmenší problém,“ povedal v relácii JOJ Na hrane. Podľa neho to nesúvisí s jeho predvolebným záväzkom, že nebude uvoľňovať drogovú politiku.