
Vojna v polícii
Minúta po Minúte
Ministerstvo vnútra nerešpektuje rozhodnutie súdu a vyšetrovateľovi NAKA Štefanovi Mašinovi vypláca zníženú mzdu, upozornil jeho právny zástupca Peter Kubina. Súd v novembri neodkladným opatrením zastavil rozhodnutie ministra Matúša Šutaja Eštoka postaviť Mašina mimo služby a znížiť mu plat na úroveň minimálnej mzdy.
Úrad špeciálnej prokuratúry sa nedá opraviť, preto ho vláda navrhuje zrušiť, vyhlásil premiér Robert Fico (Smer). O Danielovi Lipšicovi hovoril ako o zle. Úrad podľa neho prispieval k porušovaniu ľudských práv, čoho dôkazom má byť tridsať nálezov Ústavného súdu. Hrozba ďalšieho porušovania ľudských práv je aj dôvodom, prečo vláda tento návrh predkladá v skrátenom legislatívnom konaní.
Vláda navrhuje, aby čurillovci prišli spätne o status chránených oznamovateľov. Navrhuje to v novele zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, pričom policajti by mali prísť o status po jej schválení. Súčasťou novely je, že policajti už takúto ochranu získať nebudú môcť.
Po Jarmile Kotekovej hovorí o živote s policajtom, ktorý vyšetroval citlivé prípady, ďalšia manželka Natália Svítková. Jej manžel bol až do decembra zástupcom šéfa inšpekcie, prevelili ho ako radového policajta na obvodné oddelenie do Bánoviec nad Bebravou. „Cítim nespravodlivosť, bolo nám zasiahnuté do života a toto by sa nemalo diať,” hovorí.
Ak vyšetrovatelia NAKA okolo Jána Čurillu uspejú s odvolaniami na Krajskom súde v Bratislave, minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu bude revidovať svoje rozhodnutia o ich postavení mimo služby. Povedal to predseda Hlasu Pellegrini, svojho ministra sa zastáva a spochybňuje odstavených policajtov.
Dôveryhodnosť justície dostala ďalšiu trhlinu, píše Ján Mazák po rozhodnutiach o odstavených policajtoch. „Znalci procesného práva a obsahu základného práva na súdnu ochranu tvrdia, že ak nie je daná právomoc súdu, tak konanie zastaví a postúpi vec tomu, ktorému je daná právomoc. Návrh sa nemôže zamietnuť.“
Bez spolupracujúcich obvinených by nebolo možné odsúdiť bossov mafiánskych skupín, vyhlásil Daniel Lipšic. Ako príklad uvádza takáčovcov, piťovcov či sýkorovcov. Špeciálny prokurátor pripomína, že inštitút, ktorý chce teraz Robert Fico rušiť, je v legislatíve takmer 20 rokov a využíva sa v každom jednom prípade zločineckej skupiny.
Mária Kolíková varuje, že vláda svojimi zmenami oslabí celý systém, ktorý chráni krajinu pred organizovaným zločinom. Štefan Hamran hovorí, že oslabením postavenia kajúcnikov a zrušením špeciálnej prokuratúry by sa „otriasol právny štát v základoch“.
Zrušenie spolupracujúcich obvinených by prialo mafii. Hoci Robert Fico hovorí o Ľudovítovi Makóovi, inštitút je dôležitý hlavne pri kauzách organizovaného zločinu a vďaka nemu boli odsúdení predstavitelia viacerých násilných gangov.
Robert Fico naznačil rušenie spolupracujúcich obvinených, kľúčovú legislatívu pri boji s organizovaným zločinom. Kajúcnikov nazval udavačmi. Na otázku v Sobotných dialógoch, či zostane zachovaný Špecializovaný trestný súd, odpovedal: „Dobre to zmeníme, nebojte sa.“
Novou námestníčkou na NBÚ sa stala Jana Maškarová, bývalá viceprezidentka Policajného zboru. Ľudovít Makó v minulosti vypovedal, že vynášala informácie z prípadu pripravovanej vraždy vyšetrovateľa NAKA Jána Čurillu. Maškarová to popiera a teraz na NBÚ dostane na starosť medzirezortnú spoluprácu a riadenie procesov v oblasti ochrany utajovaných skutočností.
Šéf policajnej inšpekcie Branislav Zurian odstavil deviatich policajtov, z toho siedmi boli na inšpekcii v riadiacej funkcii. Zmeny sa dotkli aj jeho predchodcu Petra Juhása, Pavla Ďurku či Ladislava Koteka, voči ktorému nedávno spravili zásah cestou do práce na služobnom aute.
Rodinám vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu poslali ľudia v zbierke cez Donio vyše 114-tisíc eur. Policajtov postavil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok mimo služby a majú znížené výplaty. V štyroch prípadoch už súd rozhodol, že sa majú vrátiť do práce, v troch sudcovia povedali, že o tom nemôžu rozhodovať.
Štyria zo siedmich policajtov okolo Jána Čurillu sa smú vrátiť do práce, súdy už rozhodli o všetkých. Prinášame základné otázky a odpovede o tom, ako je možné, že súdy rozhodujú rozdielne, a či sa niektorí policajti naozaj mohli vrátiť do práce.
Čím viac pochybností o rozhodnutiach súdov, tým lepšie pre Šutaja Eštoka, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. „V štyroch prípadoch súd vyšetrovateľom NAKA vyhovel a v troch ich sťažnosť zamietol. Pre ministra to neznamená výhru. Ale úplné znejasnenie, čo sa vlastne deje, toho, kto má na čo nárok a kto mohol ako rozhodnúť, tiež nie je na zahodenie.“
Policajt NAKA Branislav Dunčko sa vracia do práce. Mestský súd Bratislava IV v jeho prípade vydal neodkladné opatrenie, informoval advokát Peter Kubina. Zo siedmich prípadov tak súd v štyroch vyhovel policajtom, ktorých minister vnútra Matúš Šutaj Eštok postavil mimo služby. V troch povedal, že nie je oprávnený o neodkladných opatreniach rozhodnúť.
Po reorganizácii Úradu inšpekčnej služby skončia viacerí funkcionári a príslušníci na okresných riaditeľstvách polície, informuje Markíza. Na okresné zbory majú ísť napríklad policajti z tímu Reštart. Tí pomáhali s viacerými kauzami vyšetrovateľom NAKA okolo Jána Čurillu.
Vyšetrovateľ NAKA Milan Sabota sa môže v piatok vrátiť do práce, rozhodol Mestský súd Bratislava IV. Doteraz policajtom v troch prípadoch vyhovel a v ďalších troch nie. Ostáva ešte jedno rozhodnutie, na ktoré uplynie lehota dnes.
Nový policajný prezident Ľubomír Solák hovorí, že polícia bude vyšetrovať aj korupciu na najvyšších miestach. Odstavenie vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu a ani iné kroky ministra vnútra nechcel komentovať. Dôveru Jaroslava Spišiaka stratil, keď hovoril, že policajti by nemali dostávať status chránených oznamovateľov.
Do práce sa nemôže vrátiť ani funkcionár policajnej inšpekcie Pavol Ďurka, ktorý patril medzi spolupracovníkov vyšetrovateľa NAKA Jána Čurillu. Mestský súd Bratislava IV nevyhovel jeho návrhu na vydanie neodkladného opatrenia a dal za pravdu ministerstvu vnútra, ktoré o rozhodnutí informovalo.