
Najvyšší súd
Minúta po Minúte
Dovolací senát Najvyššieho súdu ani dnes nerozhodol v kauze bývalého šéfa kontrarozviedky Petra Gašparoviča a expolicajta Ladislava Vičana. Dôvodom je hospitalizácia Vičana, ktorý trval na svojej účasti. Gašparovič neprišiel bez ospravedlnenia a dostal pokutu 300 eur.
Súdna rada vedela, aké komplikácie stážou sudcu Mariána Mačuru spôsobí. V jeho prípade uprednostnila záujmy Najvyššieho súdu pred Špecializovaným trestným súdom.
Sudcovská rada a predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta podajú návrh na začatie disciplinárneho konania voči sudcovi Jurajovi Klimentovi pre incident z októbra spred budovy súdu v Petržalke. Informovala o tom hovorkyňa Najvyššieho súdu.
Predsedovia Najvyššieho a Najvyššieho správneho súdu Ján Šikuta a Pavol Naď sa nechcú vyjadrovať k útokom ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka na adresu sudcu Michala Kubiša. „Vzhľadom na to, že ide o prebiehajúcu vec, predseda Najvyššieho súdu, rovnako ako v minulosti, zostáva vo veci zdržanlivý,“ reagovala hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.
Najvyšší súd definitívne oslobodil Petra Paľova spod obžaloby v kauze vraždy advokáta Mareka Rakovského, ktorý bol zároveň mestským poslancom v Žiari nad Hronom. Odvolací senát zamietol odvolanie prokurátora proti oslobodzujúcemu rozsudku špecializovaného súdu z júna 2020.
Ústavný súd konštatoval ďalšie porušenie práv účastníka konania za prieťahy v dovolacom konaní, v ktorom rozhodoval a bol sudcom spravodajcom František Mozner, predseda trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu. Ústavní sudcovia tak už po štvrtý raz vytkli Moznerovi prieťahy v konaní. Trikrát predtým sa ich rozhodnutie týkalo nástenkového tendra.

Budova Najvyššieho súdu na Župnom námestí v Bratislave by mala byť zrekonštruovaná. Ide o nákladovo najefektívnejšie riešenie, vyplýva zo štúdie uskutočniteľnosti, ktorú pre súd spracoval Metropolitný inštitút Bratislavy.
Najvyšší súd potvrdil rozhodnutie sudcu Špecializovaného trestného súdu Petra Pulmana o odmietnutí obžaloby na Jozefa Brhela a Roberta Kaliňáka. Znamená to, že by sa opäť k rozhodovaniu mohol dostať generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorému obvinení podali návrh podľa paragrafu 363.
Predseda senátu Najvyššieho súdu Juraj Kliment opäť zrušil májové termíny verejných zasadnutí s expolicajtom Mariánom Kučerkom. Toho vlani v máji neprávoplatne odsúdil za korupciu Špecializovaný trestný súd na 11 rokov a trest prepadnutia majetku.
Ešte donedávna šéf trnavskej okresnej polície Rastislav Grznár cíti po svojom obvinení krivdu a vyhlasuje, že je nevinný. „Ťažko sa mi hľadajú slová na toto všetko po toľkých rokoch služby. Polícia v môj prospech neurobila nič – buď je to amaterizmus, alebo cieľavedomá činnosť policajtov proti mojej osobe,“ hovorí.
Bývalého krajského trnavského policajného riaditeľa Bystríka Stanka budú naďalej stíhať na slobode, rovnako aj okresného riaditeľa Rastislava Grznára. Obaja sú podozriví, že za úplatky kryli narkobiznis. Grznár požiadal o odchod do civilu.

Najvyšší súd začal rozhodovať o tom, či bývalý policajný krajský riaditeľ Bystrík Stanko skončí vo väzbe. Okrem neho rozhoduje súd aj o trnavskom okresnom riaditeľovi Rastislavovi Grznárovi. Sú podozriví, že za úplatky kryli narkomafiu.
Ústavný súd po tretí raz konštatoval, že Najvyšší súd porušil práva odsúdených exministrov Mariána Janušeka a Igora Štefanova v kauze nástenkový tender. Ide o prípad, v ktorom je pre prieťahy v konaní disciplinárne stíhaný predseda trestnoprávneho kolégia a prezident Združenia sudcov Slovenska František Mozner.
Najvyšší súd neuvádza podrobnosti o zatykači na expolicajta Mariána Kučerku, ktorý je neprávoplatne odsúdený na 11 rokov a trest prepadnutia majetku za korupciu. Súd sa už dvakrát pokúsil rozhodnúť o jeho odvolaní, no Kučerka sa vždy ospravedlnil zo zdravotných dôvodov.
Predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta podal návrh na začatie disciplinárneho konania proti predsedovi trestnoprávneho kolégia Františkovi Moznerovi. Dôvodom je opakované porušenie zákonnej lehoty určenej na vyhotovenie a odoslanie rozhodnutia.
Predsedom trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu ostáva František Mozner. Vo voľbe ho podporilo 9 z 12 prítomných členov kolégia, a to napriek tomu, že čelí dvom disciplinárnym návrhom. Za protikandidáta Petra Štifta hlasovali traja sudcovia.
Vrátenie prípadu Vladimíra Pčolinského vyšetrovateľovi Najvyšším súdom znamená, že sa ešte nedostane pred súd, no paragraf 363 mu už nepomôže. Ústavný súd navyše zamietol už tretiu Pčolinského ústavnú sťažnosť.
Ani disciplinárny návrh na prezidenta združenia sudcov Františka Moznera neznižuje dôveru a vážnosť jeho osoby, tvrdia viceprezidenti tejto stavovskej organizácie. Návrh, ktorý súvisí s prieťahmi v konaní, prirovnávajú k zanedbateľnej banalite a ukazujú pritom na predsedu Špecializovaného trestného súdu Jána Hrubalu a špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.
Muž odsúdený za vraždu svojej priateľky sa dostal na slobodu preto, že zlyhala komunikácia medzi Najvyšším a Ústavným súdom. Najvyšší súd poslal muža do väzby, jeho rozhodnutie však bolo nezákonné, keďže iba pár dní predtým o prípade rozhodoval aj Ústavný súd.

Sídlo Najvyššieho súdu je od začiatku roka bez sudcov a zamestnancov. Budova čaká na rekonštrukciu, ktorá je nevyhnutná. „Je možné, že sa pri nej pôjde až na kosť,“ povedala podpredsedníčka súdu Andrea Moravčíková.