
Najvyšší súd
Minúta po Minúte
Ústavný súd po tretí raz konštatoval, že Najvyšší súd porušil práva odsúdených exministrov Mariána Janušeka a Igora Štefanova v kauze nástenkový tender. Ide o prípad, v ktorom je pre prieťahy v konaní disciplinárne stíhaný predseda trestnoprávneho kolégia a prezident Združenia sudcov Slovenska František Mozner.
Najvyšší súd neuvádza podrobnosti o zatykači na expolicajta Mariána Kučerku, ktorý je neprávoplatne odsúdený na 11 rokov a trest prepadnutia majetku za korupciu. Súd sa už dvakrát pokúsil rozhodnúť o jeho odvolaní, no Kučerka sa vždy ospravedlnil zo zdravotných dôvodov.
Predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta podal návrh na začatie disciplinárneho konania proti predsedovi trestnoprávneho kolégia Františkovi Moznerovi. Dôvodom je opakované porušenie zákonnej lehoty určenej na vyhotovenie a odoslanie rozhodnutia.
Predsedom trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu ostáva František Mozner. Vo voľbe ho podporilo 9 z 12 prítomných členov kolégia, a to napriek tomu, že čelí dvom disciplinárnym návrhom. Za protikandidáta Petra Štifta hlasovali traja sudcovia.
Vrátenie prípadu Vladimíra Pčolinského vyšetrovateľovi Najvyšším súdom znamená, že sa ešte nedostane pred súd, no paragraf 363 mu už nepomôže. Ústavný súd navyše zamietol už tretiu Pčolinského ústavnú sťažnosť.
Ani disciplinárny návrh na prezidenta združenia sudcov Františka Moznera neznižuje dôveru a vážnosť jeho osoby, tvrdia viceprezidenti tejto stavovskej organizácie. Návrh, ktorý súvisí s prieťahmi v konaní, prirovnávajú k zanedbateľnej banalite a ukazujú pritom na predsedu Špecializovaného trestného súdu Jána Hrubalu a špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.
Muž odsúdený za vraždu svojej priateľky sa dostal na slobodu preto, že zlyhala komunikácia medzi Najvyšším a Ústavným súdom. Najvyšší súd poslal muža do väzby, jeho rozhodnutie však bolo nezákonné, keďže iba pár dní predtým o prípade rozhodoval aj Ústavný súd.

Sídlo Najvyššieho súdu je od začiatku roka bez sudcov a zamestnancov. Budova čaká na rekonštrukciu, ktorá je nevyhnutná. „Je možné, že sa pri nej pôjde až na kosť,“ povedala podpredsedníčka súdu Andrea Moravčíková.

Plánovaná rekonštrukcia sídla Najvyššieho súdu môže byť nakoniec ohrozená. Predseda súdu Ján Šikuta má informáciu, že súd už nedostane na rekonštrukciu peniaze z plánu obnovy.
Predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta sa zastal kolegov, na ktorých ustavične útočí predseda Smeru Robert Fico. „Ako predseda Najvyššieho súdu dôrazne odmietam opakujúce sa politické ataky na sudcov Najvyššieho súdu, ktorí majú moju plnú dôveru,“ uviedol v stanovisku.
Robert Fico žiada v liste predsedu Najvyššieho súdu Jána Šikutu, aby prijal opatrenia proti „evidentnej angažovanosti“ niektorých sudcov. Fico spomína rozhodovanie sudcu Klimenta v prípade obhajcu Mareka Paru a odvoláva sa na Šikutove slová, že Najvyšší súd nesmie byť využívaný ako nástroj politického boja.
Predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta reaguje na útoky na sudcov. „Neustále sa opakujúce politické ataky na sudcov Najvyššieho súdu považuje predseda súdu za neprípustné a v tomto smere vyzýva na zdržanlivosť,“ informovala hovorkyňa Zuzana Vilím.
Najvyšší súd po dvoch mesiacoch napísal prelomové rozhodnutie o paragrafe 363, dáva za pravdu Úradu špeciálnej prokuratúry, ale nepriamo aj NAKA v kauze Pčolinský, kde generálna prokuratúra zrušila stíhanie. Z odôvodnenia senátu 3T vyplýva, že špeciálna prokuratúra je nezávislý orgán a nemusí s podaním obžaloby čakať na rozhodnutie generálneho prokurátora podľa paragrafu 363.
Sudca Najvyššieho súdu František Mozner považuje spor s predsedom súdnej rady Jánom Mazákom za uzavretý. Po ospravedlnení Mazáka za jeho neprimerané výroky už Mozner stiahol aj žalobu na predsedu súdnej rady. Na to, či by mal byť Mazák braný aj tak na zodpovednosť, hovorí, že „je to otázka na iné osoby, prípadne na neho samotného“.
Predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta vraví, že predseda súdnej rady Ján Mazák poškodil dobré meno súdu a mala by za to voči nemu byť vyvodená zodpovednosť. Šikuta takto zareagoval na výroky z decembra 2020, ktorými Mazák spojil sudcu Najvyššieho súdu Františka Moznera s obvinenými z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Pred tromi mesiacmi sa za ne ospravedlnil.
Ospravedlnenie Jána Mazáka predsedovi trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu nie je spôsobilé reparovať naštrbené renomé tohto súdu, vyhlásil šéf NS SR Ján Šikuta. Mazák sa ospravedlnil za to, že v liste adresovanom predsedníčke Poradnej rady európskych sudcov hovoril o Mozerovi ako o podozrivom z pokusu spolupracovať s osobami stíhanými v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka.
Robert Fico a advokáti Pavol Gašpar a Marek Para podali trestné oznámenie na sudcov Najvyššieho súdu, ktorí sú v senáte, ktorému asistuje syn poslanca Smeru Matúš Šuca. „Pán Fico je fundovaný právnik a myslím, že vie, prečo to robí,“ reagoval na to poslanec Šuca. Asistenti sa bežne podieľajú na rozhodnutiach jednotlivých senátov, pripravujú sudcom podklady. Práve tento senát podľa Fica zlyhal v kauze Norberta Bödöra. (sme)
Ústavný súd neprikázal Najvyššiemu súdu prepustiť Norberta Bödöra z väzby, potvrdil predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta. Trestné oznámenie na sudcov Najvyššieho súdu, ktoré podali jeho advokáti, preto považuje za neprimeraný tlak.
Podanie trestného oznámenia na sudcov Najvyššieho súdu sa ukazuje ako „neprípustný tlak na rozhodnutie v konkrétnej veci“, povedal František Mozner, predseda trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu. Trend trestania sudcov je podľa neho nebezpečný. Zároveň dodal, že Ústavný súd neprikázal Najvyššiemu súdu prepustiť obvineného Norberta Bödöra z väzby.
Vzťahy medzi sudcami sa na Najvyššom súde do určitej miery upokojili, povedal predseda súdu Ján Šikuta. V roku 2021 sa podľa neho podarilo súd personálne zastabilizovať.