
Voľba šéfa OSN
Minúta po Minúte
„Objednávka, ktorú vystavujú mocnosti, neznela na náš región, ale hodnotím tú kampaň pozitívne a veľmi nás to zviditeľnilo,“ hodnotí Miroslav Lajčák spätne súboj o post šéfa OSN. To, že skončil druhý, prijal „istým spôsobom aj s úľavou“, pretože nebude musieť riešiť to, čo nový šéf OSN.
Valné zhromaždenie OSN potvrdilo, že novým generálnym tajomníkom organizácie bude António Guterres. Bývalý portugalský premiér zároveň zložil prísahu, svojej funkcie sa ujme 1. januára 2017. (abc)
Nový šéf OSN António Gutterez označil za svoju top prioritu ukončenie vojny v Sýrii. Odchádzajúceho generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna má nahradiť 1. januára. (bbc)
Nový generálny tajomník OSN António Guterres hovorí, že prioritou pre neho bude vyriešenie situácie v Sýrii a boj s terorizmom. Pri riešení vojny v Sýrii sa podľa neho musia zjednotiť všetci členovia Bezpečnostnej rady OSN. Guterresa vo funkcii ešte musí potvrdiť Valné zhromaždenie OSN. (čt24)
Miroslav Lajčák kritizuje po voľbe šéfa OSN nejednotnosť krajín východu Európy a V4. „Neboli sme dostatočne jednotní, neboli sme dostatočne solidárni, nezriedka prevážili individuálne záujmy nad záujmami regionálnej skupiny,“ poznamenal s tým, že nebol splnený prísľub, že krajiny východnej Európy budú podporovať kandidátov s najväčšími šancami.
Slovenského ministra Miroslava Lajčáka pri výbere šéfa OSN zo stálych členov Bezpečnostnej rady OSN podporili len Rusi a Číňania. Francúzsko sa zdržalo a Briti a Američania boli proti. Potvrdili to diplomatické zdroje Denníka N aj reportérky RTVS vo Washingtone.
Proti kandidatúre Miroslava Lajčáka boli dvaja stáli členovia Bezpečnostnej rady, zrejme Veľká Británia a USA. Viac ako výkon slovenského ministra mohli pre jeho zablokovanie rozhodnúť xenofóbne, proruské či protibritské vyhlásenia slovenského premiéra Roberta Fica.
Fico si pohneval spojencov a ani podliezaním Putinovi miesto v OSN pre Slovensko nezískal. Prečo má Lajčákov neúspech blízko ku katastrofe, vysvetľuje Roman Pataj.
Miroslav Lajčák ohodnotil svoje umiestnenie pri výbere šéfa OSN ako bezprecedentný úspech v histórii slovenskej diplomacie. Zároveň zablahoželal budúcemu generálnemu tajomníkovi, Portugalčanovi Guterresovi.
Kto je nový generálny tajomník OSN Guterres? Naposledy mal na starosti utečencov. Bývalý portugalský premiér sa komplikovaného úradu ujme na začiatku roka 2017, čakajú ho veľké výzvy.
Rýchly konsenzus na Guterresovi je prekvapením podľa diplomatického korešpondenta Juliana Borgera. Predpokladalo sa, že Moskva ho môže vetovať, pretože trvala na kandidátovi z východnej Európy. (guardian)
Guterresovi k víťazstvu v súboji o post šéfa OSN na Twitteri už zagratulovala Bulharka Kristalina Georgieva, ktorá vstúpila do súboja len minulý týždeň. Komisárka EÚ pre rozpočet prišla veľmi neskoro, až po tom, ako neuspela jej krajanka a šéfka UNESCO Irina Boková.
Portugalčan António Guterres mal v súboji o post šéfa OSN od začiatku suverénne najväčšiu podporu. Podľa agentúry AP dostal v Bezpečnostnej rade 13 hlasov, ďalšie dva boli bez názoru.

Miroslav Lajčák neuspel v súboji o post šéfa OSN, novým generálnym tajomníkom sa stane Portugalčan António Guterres. Podľa Financial Times získal už po šiestykrát najviac hlasov a ani jeden z piatich členov stálej Bezpečnostnej rady ho nevetoval.
„Čakal by som väčšiu podporu V4 pre Lajčáka,“ povedal slovenský podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Jeho kolegyňa Kristalina Georgievová, ktorú nominovalo Bulharsko minulý týždeň do súboja, je podľa neho dobrá kandidátka, prišla však podľa neho trochu neskoro. Výber nového generálneho tajomníka OSN sa dnes dostane do finálnej fázy.
Rusko dalo najavo, že by za šéfa OSN najradšej chcelo Východoeurópanku. „Veríme, že na rade v prípade nasledujúceho generálneho tajomníka OSN je východná Európa. Veľmi radi by sme na čele OSN videli ženu,“ povedal ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin. Pred týždňom Bulharsko vymenilo svoju kandidátku na post tajomníka OSN. Irinu Bokovovú nahradila eurokomisárka Kristalina Georgievová. (rferl)
Slovenský podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič si nevie predstaviť zrušenie sankcií proti Rusku bez pokroku na Donbase. „Tranzit ruského plynu nesmie obísť Ukrajinu,“ odkazuje Rusku. Ľutuje tiež, že V4 sa nepostavila jednotne za kandidatúru Lajčáka na post šéfa OSN. Jeho kolegyňa Kristalina Georgievová, ktorá vstúpila do súboja na poslednú chvíľu, je podľa neho veľmi dobrá kandidátka.
Nech dopadne voľba šéfa OSN akokoľvek, výkon nášho kandidáta, ako aj slovenskej diplomacie je nesporným úspechom a zaslúži si vysoké hodnotenie, píše Kálmán Petöcz.
Šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker informoval aj slovenského premiéra Fica ako lídra predsedajúcej krajiny EÚ o vstupe bulharskej komisárky Kristaliny Georgievovej do súboja o post šéfa OSN. Oznámil mu tiež v liste, že podľa pravidiel fungovania v EÚ si Georgieva na október berie neplatenú dovolenku a nebude môcť využívať úradnícky aparát v Bruseli.
O post generálnej tajomníčky OSN má záujem aj Bulharka Kristalina Georgieva, európska komisárka pre rozpočet a ľudské zdroje. Bulharská vláda oznámila jej nomináciu po tom, čo stiahla podporu Irine Bokovovej, šéfke UNESCO. O post šéfa OSN má záujem aj slovenský minister zahraničia Miroslav Lajčák. (reuters)