
Voľba špeciálneho prokurátora
Minúta po Minúte

Zástupcom špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica bude prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Peter Kysel. Vo funkcii končí Alexander Bíró. Kysel dozoruje napríklad kauzu Judáš, kde boli obvinení Milan Lučanský a spol., a spolu s Lipšicom sa tiež uchádzal o funkciu špeciálneho prokurátora.
Nový špeciálny prokurátor Daniel Lipšic vyhlásil, že sa chce aj s kolegami pokúsiť, aby ľudia získali vieru, že zákon platí pre každého a spravodlivosť je jedna z najcennejších hodnôt našej spoločnosti. „Je šanca a nádej, možno za 30 rokov, pohnúť trestnú spravodlivosť výrazne dopredu.“

Novozvolený špeciálny prokurátor Daniel Lipšic zložil svoj sľub do rúk predsedu parlamentu Borisa Kollára. Začalo mu tak plynúť sedemročné funkčné volebné obdobie.
Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer) sa nezúčastní na skladaní sľubu špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Tvrdí, že sa nestotožňuje s jeho zvolením a myslí si, že jeho rozhodnutia budú vyvolávať nedôveru a pochybnosti medzi občanmi.
Sme rodina nemala podľa Borisa Kollára kandidáta na špeciálneho prokurátora. Pri generálnom prokurátorovi podporovali Maroša Žilinku. Politická minulosť nového špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica Kollára nevyrušuje. „Nie je to človek, ktorého by som išiel poprosiť o nadštandardné služby,“ povedal Kollár v TA3. Tykajú si, lebo boli spolu v parlamente.
Zvolený špeciálny prokurátor Daniel Lipšic by mal zložiť sľub v pondelok 15. februára v priestoroch Bratislavského hradu. Funkčné obdobie je sedem rokov. (tasr)
Bude môcť nový špeciálny prokurátor vykonávať úkony v kauze Gorila, keď v minulosti zastupoval firmu Penty Mecom v spore, kde bola vydieraná? „Nemám na to teraz konkrétnu odpoveď a musel by som to zvážiť,“ hovorí Lipšic. Keď partnera Penty Jaroslava Haščáka zadržali, ponuku obhajovať ho mala aj advokátska kancelária Dentons. Lipšic povedal, že odmietli.

Aj v politike sú ľudia, ktorí sú hodnotní odborne, aj charakterovo, hovorí zvolený špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. „Kto zriadil špeciálny súd a úrad špeciálnej prokuratúry? Zriadili ho sudcovia, prokurátori? Navrhovali to? Prišli oni za politikmi, že potrebujeme takéto inštitúcie? Vôbec nie. Boli to politici a na konci dňa časť sudcov torpédovala tieto inštitúcie a podala diskriminačné žaloby. Naratív, že títo sú dobrí a títo sú zlí neplatí.“
Daniel Lipšic zloží sľub špeciálneho prokurátora do rúk predsedu parlamentu na budúci týždeň. O vzniku špeciálnej prokuratúry a špeciálneho súdu a aj o tom, či jeho zvolenie neohrozí veľké kauzy, ktoré siahajú až k politikom, sa s ním v špeciálnom podcaste rozprávala Monika Tódová.
Predseda Smeru Robert Fico na tlačovej besede skritizoval zvolenie Daniela Lipšica za špeciálneho prokurátora a povedal, že sa rúca právny štát. Fico kritizoval tiež médiá, že neinformovali o tom, že Slovensko kleslo v rebríčku indexu demokracie časopistu The Economist zo 42. na 47. miesto.

Shooty: Popísaný list
Matovič obhajuje rozhodnutie otvoriť voľbu špeciálneho prokurátora aj pre ľudí mimo prokuratúry. Podľa premiéra to bolo potrebné aj preto, že značná časť prokurátorov počas éry Smeru nezasiahla proti tomu, čo sa dialo v ich kruhoch. „Vegetili na dne, preto bolo potrebné, aby tam prišla zvonku nejaká šťuka,“ povedal v TA3.
Daniel Lipšic vyhlásil, že si cení dôveru parlamentu a verí, že spolu s ostatnými kolegami prokurátormi ÚŠP urobia „krok k tomu, aby sme prinavrátili dôveru ľudí v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom“.
Igor Matovič hovorí, že v OĽaNO diskutovali o kandidátoch na špeciálneho prokurátora štyri a pol hodiny. Daniel Lipšic napokon dostal 43 hlasov z 53-členného klubu. Podľa premiéra vyberali medzi Lipšicom a Petrom Kyselom.
Lipšic bude lepší ako Kováčik, ale od začiatku prináša pochybnosti, hodnotí Newsfilter voľbu špeciálneho prokurátora. „Jeho vymenovanie, samozrejme, neznamená, že bude konať v prospech koalície, ale jeho spätosť s vládou je znepokojujúca.“
Podľa Nadácie Zastavme korupciu bude pre Daniela Lipšica výzvou presvedčiť verejnosť o svojej nezávislosti. „Najmä pre jeho politickú minulosť, podozrenia, že zmeny zákona mu boli šité na mieru, jeho bezpečnostnú previerku či pre útoky predošlej vlády, ktorej nominanti sú vyšetrovaní a väznení.“
Via Iuris má pochybnosti o nezávislosti Daniela Lipšica od jeho profesijnej minulosti a tiež tvrdí, že vo svojom verejnom vypočutí nepresvedčil o nezávislosti od politických predstaviteľov. Dodáva však, že „určite disponuje odbornosťou a odvahou, ktoré sú nevyhnutné na výkon tejto funkcie“.
Policajný prezident Peter Kovařík reaguje na zvolenie Daniela Lipšica: „Pre políciu je kvalitný špeciálny prokurátor veľmi dôležitý. Verím, že Daniel Lipšic je dobrou voľbou, a som presvedčený o tom, že nastavíme spoluprácu na vysokej úrovni.“
Zhodu v koalícii na Danielovi Lipšicovi dokazujú aj hlasovacie lístky vedenia parlamentu. Podporili ho predseda Národnej rady a líder Sme rodina Boris Kollár, ako aj podpredsedovia parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí), Gábor Grendel (OĽaNO) a aj Milan Laurenčík (SaS).
Ministerka Kolíková k zvoleniu Lipšica povedala, že „sa javí ako správny človek na správnom mieste“. „Bude dôležité, aby urobil všetko pre to, aby každý uveril, že je naozaj pripravený stíhať každého,“ uviedla.