Denník N

Voľby 2016

Články

Minúta po Minúte

Tomáš Valášek zo Za ľudí: „Vieme si predstaviť aj to, že nie sme vo vláde, vláda sa dá zostaviť aj bez strany Za ľudí. Tých možností je viacero. Sme si dobre vedomí, že sme najmenší, nešli sme do politiky, aby sme boli za každú cenu pri moci,“ povedal v Rádiu Expres.

Priebežné výsledky po sčítaní takmer 34 percent okrskov: OĽaNO 23,7 – Smer 20,6 – ĽSNS 8,9 – Sme rodina 8,7 – PS/Spolu 5,11 – KDH 5 – Za ľudí 4,8 – SaS 4,7 – MKS 4,4 – SNS 3,5. Sčítaných je 47 percent okrskov z obcí a 17 percent z miest.

Predseda SNS Andrej Danko si pochvaľuje, že parlament schválil ústavnú ochranu pôdy a hlasovalo za neho až 113 poslancov. „Takémuto návrhu zákona sa nemôže postaviť nikto, kto miluje Slovensko,“ tvrdil.

Musíme ten návrh odmietnuť, lebo nie je reálny. Je len zástierkou,“ vyzýva opozíciu smerom k vládnemu návrhu na zrušenie amnestií poslanec SaS Alojz Baránik.

Minister práce Ján Richter v záverečnej reči predkladateľa k návrhu novely zákona o službách zamestnanosti použil na označenie svojho funkčného obdobia slovné spojenie „za môjho pontifikátu“. Upozornil na to poslanec Ondrej Dostál. Pontifikát sa používa len u pápežov.

Sedem nezávislých poslancov okolo Miroslava Beblavého ešte nevie, či podporí vládny návrh na zrušenie amnestií. „Diskutujeme o tom. To stanovisko vyžaduje pomerne dôkladné posúdenie toho návrhu. Budeme sa k tomu vedieť vyjadriť až pred schôdzou samotnou,“ povedal Beblavý.

„Keby si bol pekná žena, tak s tebou komunikujem častejšie,“ povedal Robert Fico Andrejovi Dankovi počas tlačovej besedy po rokovaní koaličnej rady.

„Dohodli sme sa na uprataní vzťahov, aby sme komunikovali navzájom my a nie naše tímy,“ povedal Andrej Danko. „Aby sme sa vyhli mediálnym prestrelkám, ktoré sú sústo pre bulvár.“ Chce, aby vzťahy nekazili vyjadrenia „našich podpredsedov, šéfov našich tímov“, hovoril v narážke na Mareka Maďariča a Erika Tomáša.

Andrej Danko a Robert Fico sú po koaličnej rade pokojní, po odkazoch cez médiá ukazujú, že chcú spolupracovať. „Oveľa viac budeme komunikovať a diskutovať,“ hovorí Danko o tom, že sa budú častejšie stretávať. O týždeň budú mať koaličnú radu o energetike, obaja chcú nový štátny energetický holding.

Na zasadnutí koalície podľa slov premiéra Roberta Fica vyjadrili všetky strany „rešpekt k tejto koalícii aj k záväzkom z programového vyhlásenia“. „Táto koalícia robí všetko pre to, aby sa krajine darilo, ak si dáme dokopy čísla, tak je jasné, že sme na dobrej ceste.“

„Atmosféra je konštruktívna, vecná, nehádajú sa,“ povedal Jaroslav Paška z SNS, ktorý opustil rokovanie koaličnej rady pre iné povinnosti.