Voľby 2016

Minúta po minúte

Predseda SNS Andrej Danko si pochvaľuje, že parlament schválil ústavnú ochranu pôdy a hlasovalo za neho až 113 poslancov. „Takémuto návrhu zákona sa nemôže postaviť nikto, kto miluje Slovensko,“ tvrdil.

Musíme ten návrh odmietnuť, lebo nie je reálny. Je len zástierkou,“ vyzýva opozíciu smerom k vládnemu návrhu na zrušenie amnestií poslanec SaS Alojz Baránik.

Minister práce Ján Richter v záverečnej reči predkladateľa k návrhu novely zákona o službách zamestnanosti použil na označenie svojho funkčného obdobia slovné spojenie „za môjho pontifikátu“. Upozornil na to poslanec Ondrej Dostál. Pontifikát sa používa len u pápežov.

Sedem nezávislých poslancov okolo Miroslava Beblavého ešte nevie, či podporí vládny návrh na zrušenie amnestií. „Diskutujeme o tom. To stanovisko vyžaduje pomerne dôkladné posúdenie toho návrhu. Budeme sa k tomu vedieť vyjadriť až pred schôdzou samotnou,“ povedal Beblavý.

„Keby si bol pekná žena, tak s tebou komunikujem častejšie,“ povedal Robert Fico Andrejovi Dankovi počas tlačovej besedy po rokovaní koaličnej rady.

„Dohodli sme sa na uprataní vzťahov, aby sme komunikovali navzájom my a nie naše tímy,“ povedal Andrej Danko. „Aby sme sa vyhli mediálnym prestrelkám, ktoré sú sústo pre bulvár.“ Chce, aby vzťahy nekazili vyjadrenia „našich podpredsedov, šéfov našich tímov“, hovoril v narážke na Mareka Maďariča a Erika Tomáša.

Andrej Danko a Robert Fico sú po koaličnej rade pokojní, po odkazoch cez médiá ukazujú, že chcú spolupracovať. „Oveľa viac budeme komunikovať a diskutovať,“ hovorí Danko o tom, že sa budú častejšie stretávať. O týždeň budú mať koaličnú radu o energetike, obaja chcú nový štátny energetický holding.

Na zasadnutí koalície podľa slov premiéra Roberta Fica vyjadrili všetky strany „rešpekt k tejto koalícii aj k záväzkom z programového vyhlásenia“. „Táto koalícia robí všetko pre to, aby sa krajine darilo, ak si dáme dokopy čísla, tak je jasné, že sme na dobrej ceste.“

„Atmosféra je konštruktívna, vecná, nehádajú sa,“ povedal Jaroslav Paška z SNS, ktorý opustil rokovanie koaličnej rady pre iné povinnosti.

„Teším sa, dúfam, že už nebude chcieť zvýšiť koncesionárske poplatky,“ povedal pred koaličnou radou Andrej Danko na to, že prišiel aj Marek Maďarič. „Ja som nezačal,“ povedal Danko na to, či je v poriadku, ako odkázal napríklad premiérovi, že on by nepil vodu z Dunaja.

Koaličná rada nebude v centrále strany Most-Híd, ako bolo plánované. Denník N o tom informovala hovorkyňa strany. Nové miesto rokovania nepovedala.

Koaličná rada bude zajtra v centrále Mosta-Híd. Denníku N to potvrdil predseda parlamentu Andrej Danko, ktorý nechcel ísť na rokovanie na úrad vlády. Danko povedal, že s premiérom stále nehovoril. „Zajtra budeme,“ odpovedal Bugár na otázku, či už zmieril Fica s Dankom.

Minister vnútra Kaliňák si nemyslí, že je v koalícii kríza. „Sú tri rôzne názory, ktoré sa postupne zjednocujú. Je to vždy skôr efektívne napätie.“ V stredu bude koaličná rada. „Keď bola vláda Ivety Radičovej, v tomto čase už bola pomaly rozpadnutá,“ povedal tiež. (Expres)

Danko odstúpenie šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka považuje za svoju zásluhu. „Ja som zatlačil tak, že si zbalil švestky,“ hovorí v rádiu Expres. Na budúcu stredu či štvrtok sa podľa neho opäť zídu koaliční partneri k situácii v energetike.