Trump prezidentom

Donald Trump sa stal 45. prezidentom USA

Minúta po minúte

Ruský veľvyslanec vo Washingtone Sergej Kisljak, ktorého meno sa v posledných mesiacoch objavovalo v súvislosti s aférami okolo prezidenta Trumpa, ukončil svoje diplomatické pôsobenie v USA. Meno jeho nástupcu zatiaľ nie je známe. (ap)

Zať a poradca prezidenta Trumpa Jared Kushner bude o ruskej úlohe počas minuloročných prezidentských volieb vypovedať v kongrese nielen v pondelok, ale aj v utorok. Oznámil to výbor pre tajné služby snemovne reprezentantov, ktorý je jedným zo štyroch kongresových výborov prešetrujúcich ruskú kauzu. (reuters)

Hovorca Bieleho domu Sean Spicer potvrdil svoju rezignáciu, z funkcie odíde koncom augusta. „Bolo mi cťou slúžiť prezidentovi Trumpovi a tejto úžasnej krajine,“ napísal na Twitteri. Biely dom je podľa neho v situácii, keď mu „prospeje čistý stôl“. (ap)

Rusko súhlasilo s nomináciou Jona Huntsmana za veľvyslanca USA v Moskve. Bývalý guvernér štátu Utah bol za Georgea H. W. Busha veľvyslancom v Singapure, za vlády Baracka Obamu slúžil v Číne. Teraz si ho vybral Donald Trump, jeho nomináciu musí ešte schváliť Senát. (tass)

Na schôdzke Trumpovho syna s ruskou právničkou počas prezidentskej kampane v USA bol aj bývalý člen sovietskej kontrarozviedky. Uviedla to televízia NBC News s tým, že spomínaný predstaviteľ súčasné väzby na ruské tajné služby odmieta. Jeho meno stanica nezverejnila, len uviedla, že je to rusko-americký lobista.

Video: Donald Trump sa po príchode do Francúzska zvítal s Brigitte Macronovou, podanie ruky však nebolo ideálne. (bfm)

Merkelová vyhlásila, že je dôležité naďalej hovoriť s Trumpom aj napriek jasným nezhodám. Minulotýždňový samit G-20 podľa nej ukázal spoločnú pôdu, napríklad v boji proti terorizmu, no taktiež treba pomenovať jasné rozpory, napríklad pri parížskej klimatickej dohode. (dpa)

Eiffelova veža nie je od dnešného popoludnia prístupná turistom. Súvisí to s návštevou  Trumpa, ktorý bude večer so svojím francúzskym kolegom Macronom večerať v reštaurácii na druhom poschodí veže. (čtk)

Už viac ako 125764 z vás dostáva správy e-mailom