Škandál Volkswagenu

Minúta po minúte

Bývalý generálny riaditeľ nemeckého Volkswagenu Martin Winterkorn vedel o manipuláciách s testami emisií naftových áut najmenej dva mesiace pred vypuknutím škandálu. Volkswagen tvrdí, že jeho najvyššie vedenie sa podrobnosti o manipuláciách dozvedelo len niekoľko dní pred odhalením škandálu v USA. (Bild am Sonntag, čtk)

Rakúsko zhromažďuje žaloby proti VW, aby sa vyhlo premlčaniu nárokov na odškodné. Rakúska právna organizácia Cobin Claims v piatok oficiálne odštartovala akciu, do ktorej sa môžu zapojiť spotrebitelia aj firmy. (tasr)

V Nemecku po škandáloch s emisiami dieselových áut vznikne nový inštitút pre ich meranie. Emisie bude merať v skutočnej prevádzke, a nie len v laboratórnom prostredí. (čtk)

Taliansky súd prijal hromadnú žalobu o náhradu škody na Volkswagen pre podvody s emisiami pri autách s naftovým motorom. Žalobu podala v mene spotrebiteľov skupina na ich ochranu Altroconsumo. Týka sa všetkých modelov Volkswagenu. (čtk)

Volkswagen investuje 20 miliárd eur do vývoja motorov. Automobilka sa tak chystá na ďalšie sprísňovanie emisných noriem. (čtk)

Americký súd schválil dohodu o urovnaní emisného škandálu Volkswagenu. S dohodou automobilka súhlasila už pred niekoľkými týždňami. Za podvody pri meraní emisií zaplatí dokopy 4,3 miliardy dolárov. Dohoda zahŕňa aj trojročné skúšobné obdobie a záväzok, že Volkswagen zavedie rozsiahle reformy. (čtk)

Európsky parlament sa dnes vyslovil za prísnejšie pravidlá kontroly automobilových emisií a za odškodnenie podvedených majiteľov áut. Správa je kritická aj voči Európskej komisii a členským krajinám za ich nepružný prístup, pretože viac rokov vedeli o rozdieloch v meraní emisií oxidov dusíka. (čtk)

Volkswagen v USA v súvislosti s emisnou aférou zaplatí ďalších 157,5 miliónov dolárov (146,7 milióna eur). Automobilka oznámila, že sa dohodla na zaplatení, aby s desiatimi štátmi USA urovnala súdne spory týkajúce sa porušovania zákonov na ochranu životného prostredia. (tasr)

Už viac ako 102296 z vás dostáva správy e-mailom