Výbuch v petrohradskom metre

Ľutujeme, ale nič tu nie je!

Minúta po minúte

Ruskí vyšetrovatelia obvinili z terorizmu troch z desiatich ľudí podozrivých zo spáchania aprílového teroristického útoku v petrohradskom metre, ktorý si vyžiadal 16 mŕtvych. (čtk)

Ruská polícia zadržala brata organizátora útoku v Petrohrade Akrama Azimova, podozrieva ho zo spoluviny. (tass)

Po útoku v petrohradskom metre zostáva hospitalizovaných viac ako 50 zranených. Stav jedného z nich je veľmi vážny, ďalší štyria majú ťažké zranenia. (tasr)

Ruskí vyšetrovatelia preverujú informácie, že muž podozrivý z útoku v Petrohrade prešiel výcvikom v jednotkách Islamského štátu v Sýrii. Akbaržon Džalilov sa tam možno zdržiaval v uplynulých dvoch rokoch, napísala agentúra TASS s odvolaním sa na svoje policajné zdroje.

Atentátnik z petrohradského metra Akbaržon Džalilov mal čistý trestný register a polícia ho nikdy nesledovala. Nebol ani na zozname extrémistov v databáze tajných služieb. (tass, čtk)

Foto – TASR

Podľa vyšetrovateľov mohol mať útočník z Petrohradu napojenie na džihádistov v Sýrii. Zdroje agentúry TASS súčasne pripúšťajú, že Uzbeka Akbaržona Džalilova riadili aj cez internet, kde mohol získať návod na zostrojenie bomby. (tasr)

V Petrohrade dnes zatvorili stanicu metra Senné námestie a prechody na ďalšie dve stanice, Sadovaja a Spasskaja. Dôvodom bolo anonymné oznámenie, informovala agentúra TASS.

Preveriť spojenie útočníka v petrohradskom metre s prívržencami IS nariadil šéf ruských vyšetrovateľov. Médiá sa pozastavujú nad tým, ako sa mu podarilo hladko prekĺznuť drahým bezpečnostným systémom v petrohradskej podzemnej dráhe. (čtk)

Ruskí vyšetrovatelia pátrajú po možných komplicoch 22-ročného samovražedného útočníka, ktorý sa odpálil v petrohradskom metre. Ocenili tiež reakciu vodiča, ktorý po explózii doviedol súpravu do ďalšej stanice, čo výrazne zľahčilo prístup záchranárom. (tasr)

Cestujúci na moskovskom letisku Vnukovo dnes nepustili do lietadla moslima, ktorého fotka sa objavila v médiách ako prvého podozrivého z útoku v metre. Hneď ako sa muž s bradou Iljas Nikitin dozvedel o pátraní, sám sa prihlásil na polícii, aby dokázal svoju nevinu. Polícia ho vypočula a muž odletel z Petrohradu do Moskvy. (čtk)

Petrohradská polícia zatvorila stanicu metra Senné námestie a kontroluje jej priestory. Vlaky tam nezastavujú. Polícia totiž dostala informáciu, že na stanici je nastražená nálož. (tass)