
Výbuchy v Bejrúte
- výbuchy v Bejrúte si vyžiadali desiatky obetí a tisíce zranených
- vybuchol sklad, v ktorom boli uložené tony dusičnanu amónneho
- materiálne škody v libanonskej metropole sú obrovské
Minúta po Minúte
Libanonský prokurátor nariadil prepustiť všetkých podozrivých v kauze výbuchu v prístave v Bejrúte z roku 2020. Rozhodnutie prišlo po tom, čo vyšetrujúci sudca v pondelok po 13 mesiacoch nečakane obnovil vyšetrovanie výbuchu, ktoré dovtedy blokovali obvinení politici. (ap)
Libanonský sudca vyšetrujúci výbuch v Bejrúte obvinil expremiéra a generálneho prokurátora. Po viac ako ročnej prestávke sa znova rozbehlo vyšetrovanie explózie, pri ktorej zahynulo 220 ľudí, stíhaných je 13 ľudí. (reuters)

Bejrút bol pre celý Blízky východ oázou modernosti, dnes je to už iné mesto, hovorí diplomatka Katarína Zembjaková, ktorá pôsobí v Libanone. „V súčasnosti je raritou, keď tu svieti mestské pouličné osvetlenie. Z Bejrútu sa stalo čierne mesto a prechádzať sa alebo jazdiť v noci je pomerne nebezpečné.“
Libanonský sudca Bitár nariadil zatknúť bývalého ministra financií v súvislosti s výbuchom v bejrútskom prístave. Sudca ho chce vypočuť. Niektorí politici sa usilovali o Bitárovo odvolanie z prípadu a obrátili sa na súd.
Libanon dostal od Ruska satelitné zábery z výbuchu v prístave v Bejrúte z augusta minulého roka. Krajina ich sľúbila posunúť libanonskej justícii s nádejou, že pomôžu odhaliť pravdu o tejto tragédii. (ap)
Hlavný sudca, ktorý vyšetruje výbuch v bejrútskom prístave, znovu prerušil vyšetrovanie po tom, čo sa dostal pod silný politický tlak. V súvislosti s explóziou totiž vydal zatykač na exministra financií. (reuters)
Príbuzní obetí výbuchu v Bejrúte protestovali proti pozastaveniu vyšetrovania. Pred súdnou budovou sa zišlo niekoľko stoviek ľudí.

Reportáž: V kolabujúcom Libanone sa prehlbuje ďalšia kríza – utečenecká. Libanon patrí medzi krajiny s najväčším podielom utečencov na počet obyvateľov, a to v situácii, keď v krajine nefunguje takmer nič.
Emmanuel Macron vyhlásil, že libanonskí lídri dlhujú svojim ľuďom pravdu o ničivom výbuchu, ktorý si presne pred rokom v Bejrúte vyžiadal 214 obetí. Uviedol to na medzinárodnej konferencii o Libanone, na ktorú sa pripojil online.
Tisíce demonštrantov v Bejrúte žiadali vyvodenie zodpovednosti rok po výbuchu v miestnom prístave, pri ktorom zahynulo viac ako 200 ľudí. Časť ľudí sa pokúšala vniknúť do parlamentu, polícia proti nim použila slzotvorný plyn a obušky.
Pápež František po operácii obnovil audiencie, želá si navštíviť Libanon, kde si dnes pripomínajú prvé výročie ničivého výbuchu v bejrútskom prístave. (reuters)

Reportáž z Bejrútu rok po explózii v prístave: Koľko toho môže Libanon ešte zniesť, kým úplne nevybuchne? Polovica občanov žije v chudobe, mestá sú väčšinu dňa bez riadnej elektriny, na benzín sa stojí hodiny, lekárňam dochádzajú lieky a ľuďom peniaze na živobytie. Krajina prežíva finančnú aj humanitárnu krízu a čochvíľa môže prísť aj o pitnú vodu.
EÚ plánuje zaviesť sankcie voči vládnucej elite Libanonu zodpovednej za politickú a ekonomickú krízu, v ktorej sa krajina nachádza. Krajina aktuálne nemá funkčnú vládu, pretože premiér Hassan Dijáb odstúpil po výbuchu v bejrútskom prístave.
Libanon má k dispozícii predbežnú technickú správu o rozsiahlom výbuchu, ktorý vlani v auguste otriasol prístavom v Bejrúte a vyžiadal si stovky zranených a mŕtvych. Dokument, ktorý zatiaľ verejnosti neukázali, Libanonu poskytlo Francúzsko.
Libanonský súd odvolal hlavného vyšetrovateľa, ktorý obvinil politikov, vrátane premiéra, z nedbanlivosti kvôli výbuchu v prístave v Bejrúte. Pri výbuchu zomrelo pri ňom dvesto ľudí. Na jedného z ministrov vydal zatykač a dnes ho chcel vypočuť.
Loď s nákladom dusičnanu amónneho, ktorý vlani explodoval v bejrútskom prístave, nesmerovala do Mozambiku, ako sa uvádzalo v dokumentácii, ale do Libanonu. Za prepravnou firmou stoja ľudia blízki Bašárovi Asadovi. Zomrelo vyše dvesto ľudí.
Interpol vydal zatýkacie rozkazy na tri osoby podozrivé v kauze výbuchu v Bejrúte vrátane majiteľa a kapitána nákladnej lode MV Rhosus, ktorá v roku 2013 priviezla do prístavu 2275 ton dusičnanu amónneho. (al jazeera)
V súvislosti s výbuchom v Bejrúte obvinili z nedbanlivosti expremiéra a troch ministrov. Tí dostali niekoľko upozornení, aby neodkladali zneškodnenie dusičnanu amónneho v skladoch, napriek tomu neprijali opatrenia.
Výbuch paliva v bytovom dome v Bejrúte zabil štyroch ľudí a vyvolal paniku medzi obyvateľmi metropoly, ktorou pred dvoma mesiacmi otriasla mohutná explózia v prístave. Tentokrát zrejme explodovala nafta v pekárstve na prízemí domu. (guardian)
Libanon chce zatknúť majiteľa a kapitána lode, ktorá do Bejrútu priviezla liadok, ktorý tam v auguste spôsobil ničivú explóziu. Súd mená neuviedol, malo by však ísť o dvoch Rusov, z ktorých jeden žije na Cypre. Doteraz v súvislosti s výbuchom zatkli 20 ľudí.