
Výklus
Minúta po Minúte
Umelú inteligenciu už využívajú aj domáce telocvične a z počítačov sa stávajú osobní tréneri. Vedecký pokrok mení aj svet športu a fitnes a môže pomôcť k lepšiemu zdraviu aj kvalitnejším výkonom. Výmena trénera za počítač prináša aj finančnú úsporu, napriek tomu stále nejde o dobrý nápad.
Mentálna únava ničí aj športový výkon a tréning hneď po práci preto nemusí byť optimálny. Ukázala to nová štúdia, jej autori upozorňujú, že duševnú námahu stále podceňujeme. Jednoduchou pomôckou je 30-minútová pauza, k pokročilej forme prevencie patrí špeciálna diéta.
Na maratónskej scéne sa objavil bežec, u ktorého sa zdá reálne, že raz pokorí hranicu dvoch hodín. 23-ročný neznámy Keňan Kelvin Kiptum bežal len dva maratóny, zakaždým začal s rezervou a potom zrýchlil tak, ako to nedokázal nikto pred ním. V nedeľu vyhral maratón v Londýne, podmienky neboli ideálne, no od svetového rekordu ho delilo len 16 sekúnd.
Keňan Eliud Kipchoge na maratóne v Bostone utrpel len druhú veľkú prehru v kariére, ktorá je výstrahou pred olympiádou v Paríži. Svetovému rekordérovi súperi ušli v najťažšom kopci a potvrdili sa obavy, že v členitom teréne nebude taký dominantný. Parížska trať bude ešte kopcovitejšia ako v Bostone.

Zapotil sa vôbec? žartovali o Chárovi, keď s úsmevom dokončil maratón v Bostone. 46-ročný bývalý hokejista výkonom na náročnej trati prekvapil a bolo vidieť, že ak by chcel, dokázal by bežať aj rýchlejšie. V cieli však priznal, že sa na 42-kilometrový beh tvrdo pripravoval a odpovedal aj na otázku, či bol maratón ťažší ako hokejové zápasy.
Príbeh Dicka Fosburyho, ktorý svojou novou technikou zmenil skok do výšky, je ako z motivačnej literatúry. Keď začal skákať naopak ako všetci ostatní, bol terčom výsmechu a dokonca mu lekár napísal list, nech s tým prestane. Fosbury minulú nedeľu zomrel vo veku 76 rokov.
Cyklistka vysadila kofeín, aby jej potom lepšie „zapísal” a je presvedčená, že to pomohlo. Vedci však hovoria, že mohlo ísť len o placebo a pôst pred súťažou zrejme nie je potrebný. Dôležitejšie je správne dávkovanie, lepšia ako káva je kofeínová žuvačka. V práci aj pri športe kofeín zvyšuje výkon až o päť percent.
Ján Volko je podľa časov v životnej forme, no bývalému majstrovi Európy to tento rok ledva stačilo na postup do finále. Sú za tým nové technológie aj zmena pravidiel Svetovej atletiky. „Už to nie je iba o tom, kto viac odtrénuje,“ hovorí Volko v newslettri Výklus.
Keď súperi vypadnú, Armand Duplantis len začína skákať. Švédsky skokan o žrdi vo veku 23 rokov dosiahol úplne všetko a viac ako konkurenti mu robí problém švédčina. Jeho príbeh ukazuje, že keď sa u dieťaťa spojí talent, odborné vedenie a zanietenie, môže dokázať veľké veci. V sobotu šiestykrát v kariére prekonal svetový rekord.
Čínske bežkyne tréner ťahal za motorkou a tvrdil, že im pomáha krv z korytnačiek. Neznáme atlétky v roku 1993 za šesť dní úplne prepísali svetové rekordy a potom sa proti tyranskému trénerovi vzbúrili. Vytrvalkyniam, ktoré volali Maova armáda, doping nikdy nedokázali a viaceré ich rekordy dodnes neprekonali ani elitné bežkyne z Afriky.
Drahé supertopánky nezrýchlia všetkých, niektorých bežcov dokonca spomaľujú, ukázal nový výskum. Obuv s karbónovou podrážkou síce zásadne zmenila vrcholový beh, pri pomalšom tempe však nie je taká efektívna. Odborníci preto rekreačným bežcom radia, akým chybám sa pri kúpe a používaní obuvi vyhnúť a kedy sa oplatí radšej ušetriť.
S nedostatkom vitamínom D zápasíme každú zimu, u športovcov je problém ešte vypuklejší. Údaje z britskej biobanky ukázali úzke prepojenie medzi deficitom D-čka a rizikom úmrtia, japonská štúdia zameraná na športovcov zase odhalila, že silové športy sú rizikovejšie ako vytrvalostné. Riešením je správna suplementácia.
Dĺžku cvičenia možno preceňujeme. Stačia tri minúty denne a riziko úmrtia výrazne klesá, ukazujú nové dáta. Vedci sa k nim dopracovali tak, že sledovali 25-tisíc ľudí, ktorí pravidelne necvičia, no počas dňa sa aspoň trikrát intenzívne namáhali. Pomohlo napríklad, keď vyniesli nákup po schodoch, pobehli so psom alebo sa hrali s deťmi.
Brit Gary McKee má 53 rokov a v priebehu 365 dní odbehol 365 maratónov. Na pomoc v boji s rakovinou vďaka tomu vyzbieral milión eur. Bežeckú výzvu zvládol popri práci a poradil si aj so zdravotnými problémami. K behu inšpiroval aj okolie či svojho syna, ktorý takisto pomohol chorým.
Vybrali sme najzaujímavejšie a najhodnotnejšie bežecké momenty v roku 2022. Po 30 rokoch bol prekonaný bežecký rekord na Ceste hrdinov SNP, odpisovaný Eliud Kipchoge vylepšil svetový rekord v maratóne a podobne inšpiratívny je aj príbeh Jána Volka. Sklamaním roka je kenský doping, antihrdinom je írsky policajt z protikorupčného oddelenia.
Športové dáta z končiaceho sa roka ukazujú, že v skupine dobehnete ďalej a na bicykli vydržíte dlhšie. Rok 2022 znamenal aj viac výstupov na Kriváň, viac maratónov či ďalší vzostup elektrických bicyklov. Ak ideme do práce na bicykli, najčastejšie sa tak deje v utorok alebo v stredu, nie v pondelok, ako tomu bolo doteraz.
Jednoduchý 10-sekundový cvik na jednej nohe môže u starších ľudí odhaliť riziko úmrtia v najbližších desiatich rokoch. Štúdia ukázala, že u tých, ktorí ho nezvládli, bolo dvojnásobne vyššie. Nezvládnutie balančného testu však nie je dôvodom na paniku. Vďaka cvičeniu je možné zlepšiť koordinačné schopnosti aj vo vyššom veku.
Intenzívny beh je najefektívnejšou prevenciou proti rakovine, tvrdí tím vedcov z Izraela na základe nového výskumu. Ten prebiehal na myšiach aj na ľuďoch a odborníci zistili, že intenzívna aeróbna aktivita znížila riziko vzniku metastatických nádorov. Pokles môže byť až o 72 percent.
Zvládli by elitní futbalisti maratón? Ak áno, zrejme by súperili s rekreačnými bežcami, píše newsletter Výklus. Na základe štúdie, v ktorej testovali vytrvalosť hráčov z bundesligy, je možné odhadnúť aj výsledný čas na maratóne. Faktom však je, že futbalisti maratónsku výdrž nepotrebujú.
Kenským bežcom pre vysoký počet dopingových prípadov hrozí plošný zákaz súťaženia podobný tomu, aký dostali v roku 2015 Rusi. Na zozname obvinených sú známe mená vrátane tréningového partnera Eliuda Kipchogeho. Ten označil dopingové prípady za národnú blamáž a bežcom odkázal, že na ceste za úspechom neexistujú skratky.