Denník N

Vývoj bojov na Ukrajine

Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko v seriáli kriticky zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách na Ukrajine z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Na konci článku vždy pridáva jú prehľad potvrdených strát či videá dňa.

Články

Minúta po Minúte

Pri Bachmute tlačia Rusi, pri Kreminnej Ukrajinci. Na západe pri Dnipre pokračuje ostreľovanie ponad rieku. Delostrelecké súboje prebiehajú aj v Zaporižskej oblasti. Neoverené správy hlásia, že Rusi utŕžili straty zahŕňajúce stovky mŕtvych a zranených v dedine Poloha severozápadne od Mariupola. Dôkazy však neexistujú.

Rusi sa snažia preraziť južne od Bachmutu. Intenzívnejšie útoky na juhu prišli po tom, ako vagnerovci cez víkend de facto priznali, že nedokážu obsadiť Bachmut čelným útokom. Z juhu sa snažia postúpiť k ceste spájajúcej Bachmut s Kramatorskom a zo severu prerušiť trasu medzi Bachmutom a Siverskom. Ak by sa im podarilo jedno aj druhé, Ukrajinci by sa ocitli v obkľúčení. 

Komu bude na Ukrajine patriť zima? Celkovo sa nateraz čaká, či po zamrznutí pôdy, ktoré uľahčí ofenzívne akcie, preberú po dlhom čase iniciatívu Rusi, alebo to budú naďalej Ukrajinci, kto bude krok po kroku okupantov vytláčať. Viacerí  analytici varujú, že pod veliteľom Surovikinom treba už ruskú armádu vnímať inak než predtým.

Zisťovali, kto bombarduje Zaporižžskú jadrovú elektráreň, ktorú aktuálne okupujú Rusi. Trvá to už mesiace, z času na čas do priestorov zariadenia dopadnú delostrelecké granáty, pričom Ukrajina a Rusko sa navzájom obviňujú. Na základe polohy kráterov, tvaru balistickej krivky delostreleckých granátov a ďalších detailov sa autori analýzy prikláňajú k tomu, že strely v elektrárni pochádzajú z ruských zbraní.