
Vývoj bojov na Ukrajine
- Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
- Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
- Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
- Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.
Články






























Minúta po Minúte
Aké môžu byť straty Rusov? Indíciu ponúka pomník z mestečka vo Volgogradskej oblasti. V tejto vojne sú neproporčne zastúpení vojaci z regiónov, v ktorých žijú etnické menšiny. Obrovské straty, ktoré nie sú v ruských štatistikách, majú okrem toho aj armády doneckých a luhanských separatistov, ktoré do anexie týchto regiónov formálne nepatrili pod ruskú armádu.
Vývoj bojov (644. deň): Putin prechádza na totálnu vojnu, na armádu pôjde vyše tretina rozpočtu. Ruský prezident novým rozpočtom potvrdzuje, že je odhodlaný ďalej bojovať za akúkoľvek cenu aj celý budúci rok. Naopak, výdavky na zdravotníctvo a školstvo reálne klesnú.
Predstaviteľ ukrajinskej vojenskej tajnej služby HUR Andrij Jusov potvrdil, že niekto otrávil manželku šéfa kontrarozviedky Mariannu Budanovovú ťažkými kovmi. Uviedol, že ďalšie informácie o prípade zverejnia neskôr.

Vývoj bojov (642. deň): Novinár Roman Pataj bol pri rozvážaní sanitiek pri fronte. Píše, čoho sa tam vojaci najviac boja, ako sa darí HIMARS-u a ako funguje armáda. „Vojna sa za rok a pol až neuveriteľne zmenila. Tá zmena je taká zásadná, že je veľmi neisté, či si ju bez osobnej skúsenosti vôbec dokážu uvedomiť príslušníci slovenskej alebo akejkoľvek inej armády NATO.“
V Moskve vládne konsenzus, že treba vydržať do amerických volieb, v ktorých očakávajú Trumpov návrat, vraví Ondřej Soukup z Českého rozhlasu. Aby Rusi utíšili náznaky nespokojnosti, miestni gubernátori údajne dostali príkaz, aby za žiadnych okolností nemeškali platby, ktoré pozostalé ženy po vojakoch dostávajú.
Vývoj bojov (639. deň): Hoci sa front hýbe pomaly, straty na ľuďoch i technike dosahujú extrémne čísla. S výnimkou bojov o Bachmut a Vuhledar zo začiatku roku, momentálne sledujeme najvyššie ruské straty za celú vojnu. V Avdijivke sa znovu vrátili k útokom malých skupiniek pechoty.

Vývoj bojov (637. deň): Na ľavom brehu rieky Dnipro Ukrajinci už vyše mesiaca držia predmostie pri Krynkách. Sú tu stovky ukrajinských mariňákov a Rusom sa ich nedarí vytlačiť. Ruský minister obrany Šojgu napriek tomu tvrdí, že všetky pokusy o vylodenie Ukrajincov zlyhali. Ruskí vojaci z frontu vravia, že Ukrajinci tu majú tri drony na jedného ich vojaka.

Vývoj bojov (636. deň): Zverejnili svedectvá vojakov ukrajinskej brigády, ktorá v lete útočila, no teraz musí brániť Avdijivku. Nie je to povzbudivé čítanie, podľa vojaka Ivana majú Rusi pri meste výhodu vo všetkom okrem výcviku. O útočiacich Rusoch Ukrajinci hovoria ako o zombíkoch, pretože postupujú, aj keď sú si istí, že to pravdepodobne neprežijú.
Rusom sa podarilo získať niektoré územia pri Kliščijivke, dedine južne od Bachmutu, o ktorú sa tvrdo bojovalo posledné mesiace, keď ju Ukrajinci oslobodili. Dôležitý je najmä kopec nad dedinou – kto ho ovláda, má výhodu. Severne od Avdijivky sa naďalej bojuje o Stepove, malú dedinu na západ od železnice. Ak by ju Rusi ovládli, zlepšili by si situáciu v snahe obkľúčiť mesto.
Na Krynky a iné časti ľavého aj pravého brehu Dnipra strieľajú Rusi vo veľkom kĺzavé bomby. Ide o staršiu muníciu s hmotnosťou do 1500 kg. Nie sú veľmi presné, ale keď ich vystrelia dostatočné množstvo, dokážu zrovnať so zemou veľkú plochu. Ukrajinskí vojaci v Krynkách sa ich obávajú možno najviac zo všetkých ruských zbraní.
Vývoj bojov (635. deň): Ukrajinci pri Dnipre ovládajú nebo a útočia na ruskú logistiku. V okolí dediny Krynky sa im podarilo vyradiť elektronické rušičky a operuje tu množstvo kamikadze dronov. Môže ísť o väčšiu ukrajinskú stratégiu na prichádzajúcu zimu. Ukrajinci tiež hovorili, koľko Rusov tu zabili a koľko techniky zničili.

Vývoj bojov (632. deň): Rusi strácajú v Avdijivke ťažkú techniku v pomere 14 k 1. Mesto má väčší vojenský význam ako v máji dobytý Bachmut. Pre Ukrajincov je okrem iného dôležité z hľadiska obrany ďalšieho územia: slúži ako bariéra, ktorá bráni Rusom, aby postupovali na dôležité uzly v Doneckej oblasti.

Vývoj bojov (630. deň): Ani Putin nemôže čakať roky. Ruská expertka spísala tri dôvody, prečo pri Ukrajine netreba strácať nádej. Argumentuje, že je stále „vysoko nepravdepodobné“, že Ukrajina kapituluje, že Moskva nemôže rátať s nápravou vzťahov so Západom a že ani jej zdroje vo vojne nie sú bezodné. „Čas nie je večný ani pre Putina,“ vraví Tatiana Stanovajová o 71-ročnom politikovi.
Pri Avdijivke sa opakuje situácia z Bachmutu a objavujú sa videá posiate ruskými mŕtvolami. Lenže sa zdá, že Bachmut sa opakuje aj v tom, že Rusi napriek obrovským stratám postupujú ďalej.

Vývoj bojov (629. deň): Ruské médiá a armáda oznámili ústup pri Dnipre, potom ho popreli – boje na rieke pokračujú. Nie je však jasné, či šlo o omyl, predčasné priznanie porážky alebo spravodajskú hru.
Pokračujú útoky na Krym, k ruským lodiam sa podarilo prebiť ukrajinským vodným dronom. Ukrajincom sa v noci podarilo zasiahnuť v blízkosti Čornomorského na západnom cípe Krymu malé vyloďovacie plavidlá Projekt 11770. Tie unesú jeden tank alebo dve obrnené vozidlá, prípadne 90 vojakov. Ukrajinci tvrdia, že člny zasiahli vo chvíli, keď na ne naloďovali obrnené vozidlo BTR-82.
Pri Avdijivke sa situácia postupne zhoršuje, Rusi útočia na Kliščijivku pri Bachmute. Pri Dnipre nič zásadne nové, sumarizuje Vývoj bojov. Ruskej armáde sa postupne darí upevňovať pozície na druhej strane železničnej trate severozápadne od Avdijivky. Aktuálne je to najohrozenejšie miesto ukrajinskej obrany, odkiaľ je najpriamejšia cesta k jedinej ceste do mesta, a tým aj k jeho odrezaniu.
Vývoj bojov (626. deň): Čím sa živili, čo ich zaujímalo a akí boli Rusi, ktorí dobrovoľne bojovali a zomreli na Ukrajine. Ruskí opoziční novinári skúmali ich motivácie a život na základe zoznamu 34-tisíc známych obetí v radoch ruskej armády. Ruskí dobrovoľníci a Rusi bojujúci iba za počítačom nemajú takmer nič spoločné.
Ukrajina podľa Maďarska nie je vhodná na členstvo v EÚ, kým tam nebude mier. Jej vstupom by aj do Únie vstúpila vojna, čo si evidentne nikto neželá, vyhlásil v reakcii na odporučenie Európskej komisie začať prístupové rokovania šéf diplomacie Péter Szijjártó.
Bitka o Avdijivku pokračuje, jej pád teraz nehrozí, ale situácia sa postupne zhoršuje. Už aj ukrajinské zdroje potvrdzujú, že Rusi prekročili železnicu smerujúcu z mesta na severozápad a usádzajú sa tam.