
Vývoj bojov na Ukrajine
- Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
- Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
- Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
- Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.
Články






























Minúta po Minúte
Tradične naštvaný bol po náletoch dronov na Moskvu vojnový zločinec a od vlaňajšej invázie aj vplyvný bloger Igor Girkin. Na svojich kanáloch ironicky zablahoželal ruskej armáde k ďalšiemu úspechu. „Je to víťazstvo. Ani jeden dron tentokrát nezasiahol kremeľský palác,“ napísal.

Vývoj bojov (460. deň): Na Moskvu znovu útočili drony, napáchali len malé škody. Tradiční kritici Kremľa po tomto útoku ešte viac obviňujú ministerstvo obrany z neschopnosti.
Ukrajincom sa západnými zbraňami darí narúšať ruskú obranu. Len v Mariupole údajne dva údery strelami Storm Shadow zabili 500 ruských vojakov. Tvrdenie sa nedá overiť, existuje však nepublikovateľné video, na ktorom ruský vojak ukazuje následky útoku na základňu. Vidno desiatky mŕtvol Rusov, o ktoré sa už niekoľko dní nikto nestará.

Vývoj bojov (459. deň): Rusi útočia viac, ale Ukrajinci sú efektívnejší. Takto intenzívne ešte Rusi ukrajinské mestá nebombardovali, v Bachmute sa však zastavili a ďalej sa ani nepokúšajú dostať.
Opisujeme, ako prebieha výmena zajatcov medzi Ukrajinou a Ruskom. K poslednej známej výmene došlo pri Bachmute. Každý jeden kus techniky nesie veľkú bielu vlajku, aby bolo z diaľky každému jasné, že ide o humanitárnu a nie o bojovú operáciu.
Rusi šíria správu, že zabili alebo ťažko zranili Valerija Zalužného. Generál im poslal videopozdrav. Podľa Rusov k tomu údajne došlo počas útoku na veliteľské stanovisko v Dnipre 8. mája. Čo sa v Dnipre naozaj stalo, je piatkový útok, ktorý zasiahol zdravotnícke zariadenie.

Vývoj bojov (456. deň): Ruské Su-34 museli prvýkrát bombardovať vlastné územie a nedopadlo to dobre. Najmodernejšie ruské lietadlá a zrejme elitní piloti počas obrany v Belgorodskej oblasti trafili pole.
Tri drony údajne zaútočili na ruskú loď Ivan Churs, píše Vývoj bojov. Nie je však isté, či skutočne išlo o ukrajinské drony. „Loď Ivan Churs slúži na získavanie spravodajských informácií a plavila sa asi 140 kilometrov severovýchodne od Bosporu. Nachádzala sa teda vo výlučnej hospodárskej zóne Turecka.“
Vývoj bojov (455. deň): Na Kremeľ začiatkom mája podľa Američanov naozaj zaútočili ukrajinské drony, nešlo o fingovanú akciu Ruska. Spolu s Belgorodom je to ďalší dôkaz, že Ukrajinci rozširujú vojnu na ruské územie.
Belgorodská operácia sa skončila a svoj účel splnila nadmieru dobre. Podľa očakávania bol vpád bojovníkov zložených z dvoch ruských opozičných skupín iba krátkodobá záležitosť, no ruskej armáde zasadil vážnu imidžovú ranu.

Vývoj bojov (454. deň): Ruský generál Lapin robil pri Belgorode nezmyselné veci, aby sa predviedol ako hrdina. Video, na ktorom v prvej línii poháňa výkrikmi Za vlasť! radových pešiakov však v skutočnosti odhaľuje jednu z príčin neúspechov ruskej armády.
Na ruskú Belgorodskú oblasť útočili neonacisti, čo môže zhoršiť ukrajinské PR vo svete. Na videách z útokov vidno istého Alexeja Levkina, ktorý okrem iného organizoval v Kyjive neonacistický hudobný festival. Rusko tak môže znova posilniť svoju rétoriku o tom, že na Ukrajine vládne neonacistický režim.
Ruskí blogeri po útoku na Belgorodskú oblasť kritizovali ruskú vládu, že nechráni dostatočne hranice a že malá skupina sa relatívne ľahko dostala celkom hlboko na územie Ruska. Incident zrejme prehĺbi rozpory medzi ruským rezortom obrany a jeho rivalmi, čo je pre Ukrajinu pozitívne.
Podľa analytikov sa Ukrajina na útoku na tri ruské dediny v Belgorodskej oblasti výrazne podieľala. Spoluúčasť dokazuje aj fakt, že skupina zaútočila pomocou minimálne jedného tanku a obrnených vozidiel, ktoré Ukrajine dodali západné štáty.
Vývoj bojov (453. deň): Útok na Belgorod je čertovsky nepríjemný pre Rusov, ale vojnu to nezmení. V skutočnosti sme nevideli reálnu snahu obsadiť kus ruského územia. Keď budú historici analyzovať ruskú vojnu, pondelkový útok na tri dediny bude zrejme výstavný kúsok tzv. PSYOPS, teda psychologickej operácie.

Vývoj bojov (452. deň): Rusi dorazili na západný okraj Bachmutu – vykrvácaní a neschopní ďalšieho postupu. Dobytie zničeného mesta je pre nich momentálne maximum, ďalej neprerazia.
Situácia medzi ruskými jednotkami pri Bachmute sa podľa účtu Tatarigami zhoršila, keď ruské ministerstvo obrany začalo nasadzovať väzňov. Doteraz sa o tom veľmi nepísalo, ale podľa britského ministerstva obrany začala ruská armáda verbovať ľudí v ruských väzniciach podľa vzoru vagnerovcov.
Vývoj bojov (448. deň): Bez vody, bez jedla, bez veliteľov. S disciplínou a morálkou môžu mať ruské jednotky na Ukrajine vážny problém. Poslali ich narýchlo bez výcviku či príprav a pri Bachmute utrpeli ťažké straty. Chýbali im velitelia, na inom mieste museli piť kontaminovanú vodu.
Rusko sa snaží oslabiť schopnosť Ukrajiny útočiť útokmi na jej sklady. V meste Chmeľnyckyj zničenie jedného sprevádzal výbuch v podobe obrovského ohnivého hríba pripomínajúceho jadrový výbuch. Čo v zničenom sklade bolo, nie je známe. Ukrajinci to neprezradia, ale je jasné, že tento útok ich veľmi bolí.
Pri Bachmute Ukrajinci ďalej postúpili a zničili veliteľstvo ruskej 4. brigády aj s uznávaným plukovníkom Vjačeslavom Makarenkom, ktorý jednotke velil. Táto brigáda a jej veliteľ sú považované za to lepšie, čo v ruskej armáde zostalo.