
2. svetová vojna
Minúta po Minúte

Český vojnový veterán Emil Boček zomrel vo veku 100 rokov. Bol jedným z posledných žijúcich československých stíhacích pilotov britského Kráľovského letectva.
V tento deň v roku 1942 sa začali deportácie zo Slovenska – jeden z najväčších zločinov, ktoré sa na Slovensku uskutočnili počas druhej svetovej vojny.
Pri pamätnej tabuli na železničnej stanici v Poprade si po roku opäť pripomenuli prvý transport židovských žien a dievčat do vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau. Pred 81 rokmi sa začala deportácia Židov z územia Slovenska a zároveň aj začiatok riešenia tzv. židovskej otázky.
Na Slovensku ani poriadne neprebehla denacifikácia, vraví Tomáš Lang, autor novej knihy o holokauste u nás. „Vedenie komunistickej strany vzalo mladých gardistov do strany, ako to spravili v Maďarsku s ‚malými nyilašovcami‘. Kým nespracujeme minulosť, tá sa vždy znovu objaví,“ povedal v rozhovore.
Tisovo Slovensko sa chválilo, že jeho protižidovské opatrenia sú prísnejšie než Norimberské zákony, vraví v rozhovore autor novej knihy o slovenskom holokauste Tomáš Lang. Prešovský župan nariadil žltými hviezdami označiť dokonca aj detské kočíky, hovorí Lang.
V Ríme vznikne nové múzeum holokaustu, sídliť bude v areáli vily Torlonia, ktorá slúžila okrem iného ako rímske sídlo talianskeho diktátora Benita Mussoliniho. O múzeu holokaustu sa v Ríme hovorí už niekoľko desiatok rokov, tento týždeň však vláda schválila rozpočet na jeho vybudovanie.
V tento deň v roku 1939 bol v Prahe vyhlásený Protektorát Čechy a Morava. Vyhlásenia, ktoré prebehlo oficiálnym výnosom, sa zúčastnil na Pražskom hrade aj priamo Adolf Hitler.
V tento deň si pripomíname Anschluss – obsadenie rakúskeho územia nacistickým Nemeckom z roku 1938. Samotný Anschluss bol vyvrcholením dlhšie trvajúceho tlaku nacistického Nemecka na Rakúsko.
Zomrela posledná žijúca členka nemeckej odbojovej skupiny z čias nacizmu Biela ruža. Traute Lafrenzová mala 103 rokov, od skončenia 2. svetovej vojny žila v Spojených štátoch.
V tento deň roku 1936 nacistické Nemecko remilitarizovalo Porýnie. Išlo o jedno z najväčších porušení Versaillskej zmluvy nacistickým Nemeckom.
Ani moja dcéra nedokáže pochopiť, aké to je, keď máte na sebe mesiac tie isté šaty, vraví Eva Erbenová, ktorá prežila Osvienčim. „Nemáte na sebe nič okrem nejakej handry. Na pochode smrti sme takto šli od januára do apríla. V šialenej zime a bez pančúch,“ spomína v rozhovore.
Život v Terezíne bol v porovnaní s Osvienčimom vlastne znesiteľný, vraví Eva Erbenová, ktorá sa s rodičmi ocitla v koncentračnom tábore, keď mala 10 rokov. Podarilo sa jej prežiť pochod smrti, počas ktorého nacistom utiekla. O tri roky neskôr ju čakal ďalší útek – tentoraz pred komunistami.

Z Mengeleho som videla len topánky, nedokázala som sa mu pozrieť do očí, vraví Eva Erbenová, ktorá prežila holokaust. „Až po vojne som na fotografii videla, ako vlastne vyzeral,“ spomína spisovateľka. O hrôzach, ktoré zažila v Terezíne a Osvienčime, bola schopná rozprávať až po desaťročiach.
Na cesty do Auschwitzu budú zakrátko spomínať len tí, ktorí sa narodili až po 2. svetovej vojne. My, ktorí sme ju zažili, sme na odchode, píše Eva Mosnáková, ktorá prežila holokaust. „V školách sa mládež o vojnách nedozvedá. Veľmi jej želám, aby také informácie dostala z vylepšených učebníc, nie z vlastnej skúsenosti.“
Československý veterán RAF Emil Boček oslavuje 100. narodeniny. Je zrejme posledným žijúcim československým stíhacím pilotom RAF, 8. mája 2019 bol povýšený do hodnosti armádneho generála. (mzv.cz)
V tento deň v roku 1943 zatkli v Mníchove členov odbojovej skupiny Weiße Rose – Hansa a Sophie Schollovcov. Ich odpor je dodnes symbolom nesúhlasu časti nemeckej mládeže s nacistickým režimom. Niekoľko dní po zatknutí gestapom ich popravili.
Najväčší vojnový archív v Holandsku bude od roku 2025 digitálne prístupný, informoval projekt War in Court (Oorlog voor de Rechter). Oznámenie znepokojilo potomkov tých, ktorí sú podozriví alebo u ktorých sa preukázalo, že počas vojny spolupracovali s nacistami.

V tento deň v roku 1945 Spojenci bombardovali Drážďany. Ide o jedno z najznámejších bombardovaní 2. svetovej vojny. Skreslený počet obetí totiž často využívajú popierači holokaustu. Ohýbaním faktov sa snažia vytvoriť morálny ekvivalent medzi nacistickými zločinmi a spojeneckým bombardovaním.
Hoci si banderovcov na východe Slovenska mnohí spájajú s rabovaním, oni tam po 2. svetovej vojne najmä varovali pred hrozbami komunizmu. Podľa historikov preukázateľne zabili troch Slovákov, no banderovcom sa dávajú za vinu mnohé udalosti, za ktoré nemohli.
Volgograd sa na deň opäť zmenil na Stalingrad a Putin v ňom obhajoval vojnu, ktorú vedie proti Ukrajine. Na oslavách legendárnej bitky z druhej svetovej vojny sa zúčastnilo aj viacero Slovákov zo skupiny Brat za brata.