
Zasiahnutí koronou
Minúta po Minúte
Počet zahraničných turistov sa vlani medziročne zdvojnásobil a očakáva sa, že tento rok sa po zrušení obmedzení, najmä v Číne, priblíži k predpandemickej úrovni. Svetová turistická organizácia v roku 2022 zaznamenala celosvetovo vyše 900 miliónov príchodov turistov. (unwto)

Slovensko vyvinulo jedinečný spôsob vykazovania úmrtí spôsobených covidom a máme aj spoľahlivé dáta o úmrtiach po očkovaní. V knižnej edícii Denníka N vychádza kniha Poučenia z covidu. Experti opísali 100 kľúčových poučení z oblasti zdravotníctva, ekonomiky, základných práv, vzdelávania, zraniteľných skupín, kultúry, samosprávy, komunikácie a digitálnych služieb.
V Nemecku sa skokovo zvýšil prírastok nakazených koronavírusom; za posledných 24 hodín sa infekcia preukázala u 8324 ľudí, čo je dvakrát toľko ako v predchádzajúci deň. Krajina mala viac ako 8000 nakazených za deň naposledy koncom mája. (čtk)
Vlani v roku pandémie sa na Slovensku osamostatnilo 244 mladých ľudí vychovávaných v profesionálnej rodine. Štát im dá do dospelosti príspevok zhruba tisíc eur. Spolu bolo vlani v profesionálnych rodinách 1426 detí.

Dvojnásobný majster Slovenska Patrik Šarközi opustil detský domov a osamostatnil sa v momente, keď prišla pandémia. „V detskom domove sa vás snažia pripraviť na všetko. Na pandémiu vás však nepripraví nikto,“ rozpráva v ďalšom príbehu série Zasiahnutí koronou.

Podnikateľka čakala od štátu mesačný príspevok a namiesto toho jej prišiel príkaz, aby štátu vrátila vyše tritisíc eur. Nie je podvodníčka, iba jej úrady predtým vyplácali peniaze, lebo ani samy nevedeli, ako si vykladať vlastné pravidlá pomoci.

Dajme postihnutým firmám dve miliardy, odmenia sa nám tým, že prežijú, odporúča šéf rozpočtovej rady Ján Tóth. Peniaze odporúča dať turizmu, gastru, kultúre či športu. „Čo sa týka priemyslu, tam sa, naopak, zdá, že takúto pomoc veľmi nepotrebuje,“ hovorí ekonóm.

Korona zásadne zasiahla aj do života žien, ktoré dovtedy ledva prežívali vďaka brigádam či práci načierno. Gabriela z Bytče prišla o brigády a s deťmi im teraz zostávajú peniaze tak na cestoviny. Pani Mária žije v robotníckej ubytovni a aj s vdovskými dôchodkom zostáva na konci mesiaca v mínuse. A mladá mamička Denisa je s päťročnou dcérou odkázaná na dávku v hmotnej núdzi.
Naživo diskusia: Zasiahnutí koronou. Ekonomická poradňa Denníka N radí, kde môžete hľadať pomoc počas pandémie a na čo máte nárok ako zamestnanec či živnostník. Na otázky odpovedá právnička Natália Halasiová a ekonomická novinárka Zuzana Kollárová. Moderuje Ľudmila Kolesárová.
Online diskusia Denníka N 25. marca poradí, kde môžete hľadať pomoc počas pandémie aj na čo máte nárok ako zamestnanec alebo živnostník. Hostkami budú právnička Natália Halasiová a ekonomická novinárka Zuzana Kollárová. Moderovať bude Ľudmila Kolesárová.

Remeselníci sú už rok bez jarmokov a bez možnosti zarobiť peniaze. Takto je na tom aj kováč Michal Prypoň, keramikár Peter Schvarc a rezbár Vincent Bandúr v pokračovaní série Zasiahnutí koronou.
Novinár Karol Sudor píše o svojej skúsenosti s koronou: „Keď mi prišla správa, že som pozitívny, spočítal som si svoje rizikové faktory a pateticky sa začal lúčiť so životom. Spĺňam prakticky všetky – bývalý dvojnásobný onkologický pacient, kilogramy navyše, vysoký tlak… Vydržal som rok pandémie, a teraz, tesne pred očkovaním, je fakt koniec? A potom mi došlo, že som určite nakazil aj manželku a malého syna.“
Po kontrolách úradov práce musia niektorí ľudia vrátiť všetky peniaze z projektu Prvá pomoc. Dôvodom sú aj drobné chyby či formality. Pravidlá sú nezrozumiteľné a často sa menia aj spätne.

Športová cestovná kancelária Richarda Szűcsa musela vrátiť covidovú štátnu pomoc preto, že mal zároveň pracovný úväzok na 37 eur mesačne. Peniaze musí vrátiť aj napriek tomu, že pravidlá sa medzitým menili a má na ne nárok. Pre drobnosti prišli o pomoc viacerí.

Ekonomickou obeťou pandémie sú aj ľudia pracujúci v sociálnych podnikoch, ako napríklad zamestnanci kaderníckeho salóna: šesť zdravotne postihnutých ľudí, bývalá živnostníčka po liečbe rakoviny, nevidiaci Róm či dve rumunské matky školákov, ktoré nemajú na poplatok za občianstvo. V sérii Zasiahnutí koronou ukazujeme, ako štát pri pomoci na tieto skupiny ľudí nemyslel.
K šiestim základným radám, ako trénovať po covide či inej chorobe, patrí aj dôraz na návrat svalovej sily. Aj ak by choroba nemala žiadne negatívne následky, už len nečinnosťou stratíme za týždeň 10 percent kondície, upozorňujú odborníci v texte z bežeckého seriálu Polmaratón.
Ak sa k športu vraciate po covide či inej chorobe, základom je nízky objem aj intenzita tréningu, upozorňujú odborníci. Bežecký vicemajster Slovenska hovorí, že pri prvom trénigu mal pocit, akoby bežal prvýkrát v živote. Návrat mu trval mesiac, predchádzajúcu výkonnosť nedosiahol ani po 60 dňoch.

Prevádzkovateľ pneuservisu z Bánoviec nad Bebravou Juraj Magula nemá pre pandémiu takmer žiaden príjem a je sám na výchovu dvoch detí. „Chlapci sú skromní, pochopili situáciu. Prijali aj to, keď som im pred Vianocami povedal, že máme len štyridsať eur a musia si vybrať, či chcú darčeky alebo budú mať na stole jedlo,“ hovorí v novej sérii Zasiahnutí koronou.
Pneuservis Juraja Magulu má za posledné tri týždne tržbu 136 eur. O príjem prišla aj Renáta Korosyová, ktorá pracuje vo wellness centre. Peter Hanula stratil prácu v gastre, jeho žena je na OČR. Každý z týchto ľudí má deti. Aj pri takýchto príbehoch chceme hľadať riešenia v novej sérii Zasiahnutí koronou.