
Zdravotníctvo
Minúta po Minúte
Je typické pre západné krajiny a USA, že chudobný znamená obéznejší, hovorí lekárka a vedkyňa Adéla Penesová. „Lebo ľudia s nižším príjmom siahajú po lacnejších a množstevne zaujímavejších potravinách. To sú aj mnohé akcie, že kúpite za nižšiu cenu XXL balenie,“ hovorí.
Všeobecná zdravotná poisťovňa a Nemocnica Bory uzavreli zmluvy na prvú etapu medicínskych programov. Nová nemocnica má tak podpísané zmluvy so všetkými tromi zdravotnými poisťovňami. Pacientom na vyšetrenie postačí len preukaz poistenca.
Údeniny sú karcinogén ako cigareta či azbest a reťazce im zastropovali ceny, hovorí Adela Penesová, lekárka a vedkyňa zo Slovenskej akadémie vied, o zozname 400 potravín, ktorým reťazce zastropovali ceny.
Je absurdné, aby boli zastropované víno a pivo, hovorí lekárka a vedkyňa zo SAV Adela Penesová. „V Európe sme jedna z troch krajín, ktoré majú najvyššiu spotrebu alkoholu na obyvateľa. Je to 12 litrov čistého etanolu na hlavu u ľudí od nula do sto rokov. To je strašne veľa.“
Odchody lekárov do Nemecka či Česka už zďaleka nie sú takým problémom, ako sme boli zvyknutí. Generácie lekárov, ktoré odišli do Nemecka, ešte maturovali z nemčiny. „Keď si pozrieme posledné zverejnené dáta o maturitách, to sú zlomky percent tých, čo maturovali na úrovni B2 z nemčiny,“ hovoria analytici rozpočtovej rady.
Slovensko sa stalo európskym skokanom v počte vzdelávaných medikov za posledných 10 rokov, no takmer vôbec sme nezvýšili počet slovenských absolventov, hovorí František Múčka z rozpočtovej rady. „Ak majú naše lekárske fakulty dosť kapacít, aby viac ako 40 % študentov tvorili zahraniční samoplatcovia, nie je dôvod, aby nevzdelávali viac tunajších študentov.“

Napätá situácia s lekármi sa nebude výrazne zhoršovať a dá sa riešiť, ale naozaj veľký problém bude so sestrami. Už teraz nám chýbajú tisícky a v budúcnosti treba k tomu pripočítať ďalších 12-tisíc, hovoria analytici rozpočtovej rady Zuzana Múčka a František Múčka.

Univerzitná nemocnica v Košiciach je druhá najväčšia na Slovensku. Niektoré jej budovy oslávia tento rok sto rokov. „Nemôžete robiť medicínu 21. storočia v budove z 19. storočia,“ hovorí prednosta kliniky stomatológie Peter Kizek. Ako jediná univerzitná nemocnica nedostala peniaze z plánu obnovy. Zvyknete si, hovoria zdravotníci.
Petíciu za zaradenie nemocnice v Brezne do vyššej druhej úrovne podpísalo takmer 30-tisíc ľudí. Jej vedenie a obyvatelia sa obávajú ohrozenia dostupnosti zdravotnej starostlivosti, argumentujú napríklad vzdialenosťou a vysokými dojazdnými časmi z viacerých obcí na Horehroní.
Vláda súhlasila s prevodom pozemkov za vyše milión eur na dva štátne ústavy srdcových chorôb. Východoslovenskému ústavu srdcových a cievnych chorôb sa tak zvýši základné imanie o 904-tisíc eur, stredoslovenskému o 285-tisíc.

V univerzitnej nemocnici v Košiciach sa liečia v storočných pamiatkach, ale peniaze z plánu obnovy nedostali. Maľovanie alebo výmenu okien tam musia schvaľovať pamiatkari. V budove je pôvodné takmer všetko, nemá výťah a nie je bezbariérová. Udržiavať hygienické štandardy je podľa prednostu náročné až nemožné.
Verím, že aj koncom roka budú fungovať všetky tri pôrodnice, hovorí riaditeľ bratislavskej univerzitnej nemocnice Alexander Mayer. V júni otvorí pôrodnicu nová nemocnica Penty Bory, ktorá môže prebrať personál aj rodičky. „Máme desiatky telefonátov od rodičiek, ktoré sú v panike, či budú mať kde rodiť. Prevádzkujeme tri veľké pôrodnice, v niektorých mesiacoch roka sú preplnené až tak, že nemáme kam pacientky dávať.“

To, ako vyzerá Univerzitná nemocnica, je len zrkadlom toho, ako bolo financované zdravotníctvo, vraví v rozhovore Alexander Mayer, riaditeľ najväčšej bratislavskej nemocnice. „Uvedomujem si, že tu bol 30 rokov finančný deficit, a odzrkadľuje to aj stav budov, v ktorých poskytujeme starostlivosť.“
Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa podpísala zmluvu s novou nemocnicou Penty na bratislavských Boroch. Poistenci najväčšej poisťovne budú mať starostlivosť v tejto nemocnici bezplatne.
Minister spravodlivosti Karas nateraz zastavil legislatívny proces k návrhu, aby riaditeľom nemocníc hrozilo väzenie, ak nezabezpečia dostatok sestier a lekárov. Hovorí, že na problém upozorňoval už vlani, ale lekárski odborári hrozili obnovením štrajku, tak návrh predložil. „Chápem, že je to nonsens, veď som tiež právnik,“ vraví v rozhovore.
Na východe Slovenska rastie počet detí s hepatitídou typu A, podľa ministerstva zdravotníctva je však situácia nateraz stabilná. Aktuálne je najsilnejšie ohnisko nákazy v Moldave nad Bodvou, na Luníku IX sa situácia upokojila. Úrady pripravujú očkovanie.
Mnohí ľudia trpiaci úzkostnou poruchou sa domnievajú, že im nikdy nedovolí žiť normálny život, ale nemusí to tak byť. „Dá sa žiť plnohodnotný život aj s úzkostnou poruchou,“ hovorí psychologička Denisa Debrecká, ktorá sama trpí touto diagnózou, ale naučila sa ju zvládať.
Popradská nemocnica má z plánu obnovy dostať najviac zo všetkých, na projekt rozsiahlej rekonštrukcie pôjde 42,3 milióna eur. Počíta s modernizovanými izbami pre pacientov, s novou kotolňou, so zateplením, ako aj s výmenou okien a osvetlenia. Stále však čaká na výsledok Hegerovho auditu na ministerstve, či peniaze naozaj dostane.

Slovensku hrozí v budúcnosti prehĺbenie nedostatku lekárov, no skutočným problémom budú sestry, ukazuje analýza autorov z rozpočtovej rady. V roku 2050 by ich mohlo chýbať o zhruba 12-tisíc viac než dnes.
Protimonopolný úrad začal posudzovať predaj regionálnych nemocníc v Žiari nad Hronom a Banskej Štiavnici. S Pentou sa na ich kúpe dohodol Agel, súčasťou transakcie je aj mamografické centrum v Banskej Bystrici a polikliniky vo Zvolene a Žiari.