
Zimné olympijské hry
- program Slovákov na olympiáde
Minúta po Minúte
Americké Salt Lake City chce hostiť zimné olympijské hry v roku 2034, aby sa vyhlo súpereniu o sponzorov s inými americkými usporiadateľmi. USA sú spoluorganizátor MS vo futbale 2026, v Los Angeles bude letná olympiáda 2028.
Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach označil vplyv klimatickej zmeny na zimné športy za alarmujúci. Obáva sa, že viac ako 50 percent súčasných európskych lyžiarskych stredísk nemusí do roku 2050 existovať.
Japonské mesto Sapporo prerušilo úsilie o získanie práva na usporiadanie zimných olympijských hier v roku 2030. Primátor mesta Kacuhiro Akimoto povedal, že kandidatúru poškodil korupčný škandál z tokijskej olympiády.
Medzinárodný olympijský výbor odložil voľbu dejiska zimných olympijských hier v roku 2030. Rozhodol sa tak vzhľadom na výzvy spojené s klimatickou zmenou a jej vplyv na snehové podmienky a zimné športy.
Zimné olympijské hry v Pekingu 2022 sledovali v televízii a na digitálnych platformách viac ako 2 miliardy ľudí po celom svete. „Boli to hry s najväčším digitálnym zapojením v histórii,“ povedal prezident MOV Thomas Bach. V porovnaní so ZOH 2018 v Pjongčangu išlo o 5-percentný nárast divákov. (insidethegames)
FIS plánuje urobiť zmeny v disciplínach severskej kombinácie s cieľom udržať sa v programe zimných olympijských hier. Od sezóny 2023/2024 by mohol pribudnúť superšprint, preteky s hromadným štartom alebo súťaž miešaných tímov.
Japonské Sapporo nevypíše referendum o kandidatúre na usporiadanie zimných olympijských hier v roku 2030. Zastupiteľstvo mesta zamietlo návrh, ktorý podali predstavitelia Komunistickej strany. V zastupiteľstve majú prevahu zástupcovia vládnucej Liberálnodemokratickej strany.
Petra Vlhová získala ocenenie Zlaté kruhy SOŠV za olympijské víťazstvo. Slovenský olympijský a športový výbor ocenil jej výkony v Pekingu aj šekom vo výške 50-tisíc eur. Ocenenie Zlatý odznak SOŠV za výnimočný prínos pre olympijské a športové hnutie dostal tréner hokejovej reprezentácie Craig Ramsay.
Hlavnými kandidátmi na usporiadanie ZOH 2030 sú Salt Lake City a Sapporo. Obe mestá v minulosti už organizovali zimné olympijské hry, verdikt by mal padnúť budúci rok.
Karol Divín bol prvý Európan, ktorý dokázal skočiť trojitého rittbergera, má aj olympijské striebro. Pred olympiádou 1960 sa však zranil – keď ho televízny reportér prehovoril, aby predviedol ešte jeden skok. Legendárny krasokorčuliar tento týždeň zomrel.

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová prijala v Prezidentskom paláci medailistov z olympijských a paralympijských hier v Pekingu. Na stretnutí s prezidentkou boli Petra Vlhová, hokejisti Branislav Konrád a Samuel Takáč a paralympionici Henrieta Farkašová, Miroslav Haraus a Alexandra Rexová. (tasr)
Španielske regióny Katalánsko a Aragónsko predložia spoločnú ponuku o organizovanie zimných olympijských hier v roku 2030. Podľa španielskych médií prezident Španielskeho olympijského výboru Alejandro Blanco o tom v pondelok informoval španielskeho premiéra Pedra Sáncheza.
.pod lampou: Čo sa stalo nášmu hokeju na olympiáde a čo všetko sa muselo zmeniť, aby sme mohli získať bronz. Diskutovali Miro Šatan a Peter Kruľ zo Slovenského zväzu ľadového hokeja. (tyzden.sk)
Juraj Slafkovský st. hovorí, že nebolo jednoduché poslať 14-ročného syna do zahraničia. „Nechceli sme však brániť jeho snom,“ tvrdí v rozhovore.
Zástupcovia MOV odsudzujú porušenie tradície olympijského prímeria ruskou stranou. Olympijské prímerie sa začalo sedem dní pred začiatkom olympiády v Pekingu a končí sa sedem dní po skončení paralympiády. Tradícia olympijského prímeria sa datuje z obdobia starogréckych olympiád.
Sledovať olympijské finále krasokorčuliarskej súťaže žien bolo až úzkostné, hodnotia Michal Červený a Štefan Bugan v podcaste Športovec. Kamila Valijevová napokon nezískala medailu a prepukla vo veľký plač. Redaktori hodnotia aj hokejový bronz a zlato Petry Vlhovej.
Miroslav Šatan po prílete z Pekingu poslal odkaz kritikom: „Verím, že pochybovači, ktorí brzdili zmenu aj na klubovej úrovni, tomu teraz uveria a to, o čo sa snažíme v reprezentácii, sa rozšíri aj do klubov a vychovávame stále viac takých mladých a šikovných hráčov, ako sme videli na olympiáde,“ povedal prezident hokejového zväzu.
Počas osláv v Bratislave bol najväčší záujem o 17-ročného Juraja Slafkovského, ktorý prvýkrát zažíva, čo je to byť slávnym. „Je dôležité držať sa pri zemi, opakujú mi to hlavne rodičia. Opakujú to všetci, ktorí sa mi snažia pomôcť v kariére, a aj starší spoluhráči,“ povedal.

Slovenskí hokejisti sa po návrate z olympiády neodmietli stretnúť s Čaputovou či Hegerom na protest, ako to naznačovali opoziční politici. Hokejový zväz pozvanie zrušil pre nedostatok času, vyčerpanie hráčov a aj preto, že v tom istom čase zasadala bezpečnostná rada. Stretnutie sa ešte môže konať v najbližších dňoch.

Slovenskí hokejisti vyrazili v autobuse na okružnú jazdu. „Verím, že hráči si oslavy užijú, okrem Libora Hudáčka ich zažijú všetci prvýkrát,“ povedal prezident SZĽH Miroslav Šatan. Na Námestie SNP by mali hráči doraziť približne o 16.45 h.