
Životné prostredie
Minúta po Minúte
Tohtoročné lesné požiare v Kanade mohli uvoľniť až trojnásobok ročných emisií krajiny, odhaduje vláda; do svojho súčtu na tento rok však tieto emisie nezahrnie.
Vláda hľadá spôsob, aby výmenu turbín v Gabčíkove nezastavilo verejné obstarávanie a povoľovacie konanie, povedal Robert Fico pri vodnom diele. Štátny podnik, ktorý Gabčíkovo prevádzkuje, už dokončil generálnu opravu plavebných komôr.
Úspechom klimatickej konferencie by bolo, ak by sa do záverečného textu dostal záväzok postupne ukončiť produkciu všetkých fosílnych palív, píše Zelený newsfilter. Konferencia sa začína dnes v Spojených arabských emirátoch, ktoré môžu ako ropná veľmoc prijatie takéhoto záväzku sabotovať.

Shooty: V mene svätého Huberta
Belgický premiér Alexander De Croo hovorí, že je možné predĺžiť prevádzku jadrových elektrární v Belgicku o 20 rokov. Jeho vláda v súčasnosti doťahuje s prevádzkovateľom elektrární firmou Engie posledné detaily o predĺžení životnosti o 10 rokov.
Vláda chce, aby súčasní majitelia pozemkov už nemuseli platiť štátu náklady na odstraňovanie starých ekologických záťaží. Úhradu predvlani presadil bývalý minister životného prostredia Ján Budaj, jeho bývalý štátny tajomník Michal Kiča tvrdí, že kabinet chce prihrať podnikateľom stovky miliónov eur.
V Indonézii sa narodilo mláďa kriticky ohrozeného nosorožca sumatrianskeho. Ide o najmenší druh nosorožca, vo voľnej prírode žije odhadom len niekoľko desiatok kusov. (afp)

Ani Šumava zatiaľ nespĺňa kritériá, na rozdiel od Malej Fatry ju nerušia, ale budujú, vraví riaditeľ národného parku Pavel Hubený. Obce v jeho okolí teraz podľa neho živí turistický ruch, Šumavu ročne navštívia dva milióny ľudí.
Turbíny v Gabčíkove sú 15 rokov po životnosti. Minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) naznačil, že pri výbere dodávateľa nových turbín nemusí zorganizovať verejné obstarávanie. Ide o nákup, ktorý môže byť za štvrť miliardy eur.
Až ma prekvapilo, ako som sa v rezorte našiel, odpovedá Tomáš Taraba na otázku, či sa hodí na ministra životného prostredia. Aktuálne rozhoduje o tom, či znovu povolí odlov vlka. „Je absolútne mylné si predstavovať, že na Slovensku nemáme právo regulovať výskyt vlka. (…) Problém vlka je, že v našej prírode nemá predátora. Tak ako odlov úplne regulárne robia na Západe, tak nebude žiadny problém robiť to na Slovensku, ak sa ukáže, že je to potrebné.“
EÚ sa bude na klimatickej konferencii COP28 usilovať o ukončenie fosílnych palív v energetike, píše agentúra EFE. Bude sa snažiť presadiť aj záväzok strojnásobenia obnoviteľných zdrojov a zvýšenia energetických úspor do roku 2030.
Inak to nejde, prezidenti majú program skôr a ministri neskôr, reaguje minister životného prostredia Tomáš Taraba na článok Denníka N o jeho ceste na svetovú klimatickú konferenciu, na ktorú letí až po Zuzane Čaputovej. Žiadne pravidlo to pritom nezakazuje. Napríklad aj kanadského premiéra Justina Trudeaua sprevádzal pred dvomi rokmi minister životného prostredia Steven Guilbeault.
Znečistený vzduch zabil v EÚ v roku 2021 viac ako pol milióna ľudí, ukazujú dáta Európskej agentúry pre životné prostredie (EEA), podľa ktorej bolo možné polovici úmrtí zabrániť znížením znečistenia na limity odporúčané lekármi.
Zuzana Čaputová píše, že na klimatickú konferenciu necestuje s Tomášom Tarabom spoločne len preto, že každý má program v inom čase. Reagovala na náš článok, podľa ktorého sa členovia delegácie obávajú, že sa Taraba v Dubaji stretne so zástupcami nedemokratických krajín či lobistami uhlíkového priemyslu.
Minister Tomáš Taraba sľubuje zmeny v posudzovaní vplyvov na životné prostredie – procesoch známych pod skratkou EIA. Chce ich zmeniť tak, že ich nebude potrebovať 80 percent dnes posudzovaných investičných projektov.
O rušení národného parku Malá Fatra sa na ministerstve životného prostredia nerokovalo, tvrdí Tomáš Taraba. Pripomenul, že park nespĺňa medzinárodné kritériá IUCN na 50 % územia v bezzásahovom režime. Ide však len o odporúčania, ktoré neplnia ani mnohé národné parky v zahraničí.
Povinnosť upraviť a vytriediť odpad pred uložením na skládku, ktorú mali mať obce a mestá od budúceho roka, sa opäť o rok posunie. Oznámili to minister Tomáš Taraba a zástupcovia ZMOS-u a Únie miest. Samosprávy vedia o novej povinnosti vyplývajúcej z európskych smerníc viac ako tri roky.
Tomáš Taraba aj prezidentka poletia na svetovú klimatickú konferenciu do Dubaja, no radšej každý zvlášť. Členovia slovenskej delegácie, s ktorými sa rozprával Denník N, sa obávajú, že minister životného prostredia sa môže stretnúť so zástupcami z nedemokratických krajín alebo s lobistami zo znečisťujúceho priemyslu a urobiť krajine hanbu.
Pri oteplení o 3 stupne by priemerné obdobie sucha na Zemi trvalo 10 mesiacov, píše Zelený newsfilter na základe odhadov OSN. Pri oteplení o 1,5 stupňa to môžu byť len dva mesiace. Vedci však dávajú lepšiemu scenáru iba 14-percentnú šancu, aj to len v tom najoptimistickejšom prípade.
Eurokomisia navrhla zákon o monitorovaní lesov, ktorý by mal prispieť k ich lepšej odolnosti proti cezhraničným hrozbám, akými sú škodce, suchá a požiare. Krajiny by podľa neho zhromažďovali detailné informácie o lesoch vrátane toho, aké druhy stromov v nich rastú, či ide o pralesy a chránené lesy, objem odumretého dreva či ročné prírastky.