
Životy žien
Minúta po Minúte

Šokovalo ma, že si ako matka dvoch detí podľa niektorých žien nezaslúžim šancu mať ďalšie dieťa, vraví v rozhovore Barbora Fandelová. Keďže poisťovne umelé oplodnenie po štyridsiatke neuhrádzajú, po prvom neúspešnom kole sa rozhodla financovať to druhé z verejnej zbierky. Keď verejne opísala svoj boj s neplodnosťou, mnohé komentáre a ohlasy ju povzbudili. Od niektorých žien, ktoré samy podstupujú umelé oplodnenie, však zažila odsúdenie.
Odsúdená bazárová podvodníčka hovorí, prečo na internete okrádala ľudí a ako sa jej podarilo z tohto života vymaniť. „Pripadala som si ako hyena, ale pud mať peniaze bol silnejší,“ vraví mladá žena, ktorej súd udelil dva podmienečné tresty.
Veľmi často sa stretávame s fenoménom tzv. funkčných alkoholikov, hovorí psychológ Marián Huštaty. „Je to človek, ktorý pije, ale vie, že sa musí postarať o seba, deti a rodinu. Takto pije veľa žien: chodia do práce, prídu domov, postarajú sa o dieťa, všetko zvládajú, ale popíjajú pritom.“ To, že sa pijúci rodič dokáže dobre postarať o deti, je podľa neho ilúzia.
Prichádzajú k nám mamičky, ktoré majú problém s pitím a hanbia sa za to, hovorí odborník na liečbu závislostí Marián Huštaty. „Pred desiatkami rokov zvykli rodiny na Slovensku žiť pohromade a pomáhali si. Dnešný model fungovania je iný, zvlášť v hlavnom meste. Mnoho ľudí je tu osamotených, žijú bez podpory rodičov.“

Dodnes ma ľudia považujú za príliš funkčnú na to, akú mám diagnózu, hovorí Kristína Janačková, ktorej v 25 rokoch diagnostikovali schizofréniu. „Ľudia majú predstavu, že to je niečo divoké, nespútané, agresívne. No moja psychotická epizóda by sa dala charakterizovať aj ako pokojné obdobie. Stále som chodila do práce a školy,“ vraví v rozhovore.
Manželovi rodičia nám dávajú peniaze pri každej príležitosti, a to aj v prehnanej výške, dá sa s tým niečo urobiť? „Viem, že niektorí ľudia nevedia inak prejaviť náklonnosť a lásku ako len materiálne a cez peniaze. Mňa to ale v niektorých situáciách uráža,“ vysvetľuje pani Marianna. Podľa psychológa Martina Milera môže dar kedykoľvek odmietnuť, zložitejšie však bude to, čo nastane potom.
Prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala spolu s desiatkami osobností verejného života na zastavenie násilia na ženách. Urobili tak pri príležitosti blížiaceho sa Medzinárodného dňa za odstránenie násilia na ženách.
Prezidentka diskutovala so študentmi obchodnej akadémie v Bratislave o problematike násilia na ženách a v partnerských vzťahoch. Diskusia sa uskutočnila pri príležitosti sobotného Medzinárodného dňa za odstránenie násilia na ženách.
Do armády sme prišli bojovať, nie prehadzovať papiere, vravia ukrajinské ženy, ktoré sa pripojili k obrane vlasti. Hoci podľa vyjadrení generála chodili do náborových stredísk od prvého dňa vojny, stále bojujú v pánskych trenkách, do ktorých si nevedia strčiť hygienické vložky, a čelia sexuálnemu obťažovaniu či diskriminácii na základe pohlavia.
Grobianstvo Andreja Danka sa naplno ukazuje pri komunikácii so ženami, píše Jana Shemesh. „Najnovšie si od neho moderátorka Krescanko Dibáková vypočula, že je drzá, vyškiera sa, je dievča z malej dediny a podobne. Zdá sa, že mu prekážajú ženy, ktoré ho ohrozujú preto, lebo ho prevyšujú. Čo však chceme od muža, ktorý chcel vybozkávať Alenu Zsuzsovú a nehanbí sa za to?“
Chorvátsky minister zahraničia Gordan Grlić-Radman čelí kritike pre to, že sa snažil pobozkať svoju nemeckú kolegyňu Annalenu Baerbockovú. Tej to bolo evidentne nepríjemné a bozku sa vyhla. Nemecké médiá tento incident označili za „útok bozkom“. Chorvátsky politik na svojom správaní nevidí nič zlé.

Vedkyňa Ružena Bajcsy opisuje, ako prežívala stratu rodičov, ktorých zabilo gestapo, aj ako neskôr po emigrácii do USA zvládala odlúčenie od detí, ktoré ostali v Československu. „Mohli sme si len písať. Listy boli, pravdaže, cenzurované. Ale mohla som im posielať listy a listy mi chodili aj od nich,“ vraví v rozhovore a dodáva, že najhoršie znášala Vianoce.
Medzi ženami do 50 rokov v posledných rokoch výrazne pribúdajú prípady rakoviny prsníka. Bratislava má pritom až o 80 percent vyšší výskyt ako menej rozvinuté okresy na východe. Upozornil na to Imrich Berta z Inštitútu zdravotných analýz.

Výtvarník Ivan Csudai už na VŠVU neučí. Ide o výsledok niekoľkoročného procesu, ktorý otvorili bývalé študentky, keď hovorili o šikane, ponižovaní a vulgárnych nadávkach v jeho ateliéri. „VŠVU mala možnosť naše výpovede zamiesť pod koberec, ako sa to udialo v roku 2018, no neurobila to,“ hovorí umelkyňa Ivana Šáteková, ktorá u Csudaia študovala.
Slovensko v rodovej rovnosti čoraz výraznejšie zaostáva za európskym priemerom. V najnovšom rebríčku opäť patrí medzi päticu najhorších v EÚ, hoci si mierne polepšilo. (euractiv)
85 percent žien na Slovensku má strach, keď idú samy v neskorých hodinách po ulici, ukázal prieskum. Deväť z 10 mladých žien vo veku do 35 rokov sa ocitlo v nepríjemnej situácii s mužmi, polovica žien dostáva nevhodné správy na sociálnych sieťach, 44 % zažilo okrikovanie na ulici a 35 % malo nepríjemný pocit, že ich niekto prenasleduje.
Európsku Sacharovovu cenu za slobodu myslenia získala Mahsa Amíníová, Kurdka symbolizujúca odpor proti potlačovaniu práv žien v Iráne. Amíníová zomrela vlani po zadržaní mravnostnou políciou, jej smrť vyvolala veľké protesty.
Ženský časopis Emma urobil veľký rozhovor s Tomášom Drahošom, ktorý vystupuje pod menom Tomy Kotty a ktorý zbil svoju expriateľku Ráchel Karnížovú. „Násilník v ňom nečelil kritike, ale skôr súcitu redaktorky,“ píše Filip Struhárik.

Nobelova cena pre Narges Mohammadi je veľkou príležitosťou, aby sa o situácii žien v Iráne hovorilo vo svete. „Iránsky ľud však potrebuje viac pomoci. Chceme, aby ostatné vlády nielen odsúdili činy iránskeho režimu, ale aby podnikli výraznejšie kroky na pomoc Iránkam a Iráncom,“ povedala iránska stand-up komička Nastaran Motlagh, ktorá žije na Slovensku.
Austrian Airlines podľa rakúskeho súdu klamali cestujúcich reklamou, že ich lety sú udržateľné. Firma z veľkej časti používa fosílne palivá. Na aerolínie podalo žalobu rakúske združenie na ochranu spotrebiteľov.