
Životy žien
Minúta po Minúte
Definícia znásilnenia postavená na súhlase platí od roku 2019 vo Švédsku, kde sa vďaka tomu zvýšil nielen počet nahlásených znásilnení, ale aj odsúdení. „Obete pri zmene legislatívy získali väčšiu dôveru nahlasovať veci na polícii. Majú pocit, že im štát vychádza viac v ústrety. Zároveň sa zvýšil aj počet ľudí, ktorí vyhľadali odbornú pomoc,“ hovorí Johanna Nejedlová z organizácie Konsent.
Dánska spisovateľka Tove Ditlevsenová v memoároch nazvaných Kodanská trilógia približuje svoj boj so závislosťou od liekov. Je v nich úprimná voči sebe, svojej rodine aj spoločnosti. Píše priamočiaro, tvrdo a bez fňukania o svojom nešťastnom osude, ktorý ukončila samovraždou.
Od ženy čakáme, že bude tri roky alebo dlhšie doma. Keď sa vráti do práce, systém ju prevalcuje, hovorí bývalá poradkyňa v europarlamente Gabriela Virostková. „Dieťa je spoločný projekt, je to v záujme mužov aj celej spoločnosti mať deti, ale podmienky tomu neprispôsobili. Je to nefér a v 21. storočí je to surreálne.“

Desať rokov v práci som nevyhorela, po roku na materskej som tomu bola blízko, hovorí Gabriela Virostková, ktorá pracovala ako poradkyňa v europarlamente a neskôr pre štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Martina Klusa. Dnes opisuje, ako ju zmenilo narodenie jej dieťaťa.

Presne pred 20 rokmi sa začala letecká fáza invázie spojeneckých vojsk do Iraku. Predchádzali jej zasadnutia Valného zhromaždenia a Bezpečnostnej rady OSN, na ktorých Slovensko zastupovala veľvyslankyňa Klára Novotná. „Zodpovednosť sme vtedy mali všetci, aj Slovensko, ktoré som v tom čase reprezentovala,“ hovorí v rozhovore, v ktorom spomína na vtedajšie udalosti.
Ženy v USA zomierajú pri pôrode častejšie ako v Palestíne a covid-19 to ešte zvýraznil. Spojené štáty sú dlhodobo s náskokom najhoršou vyspelou krajinou v materskej úmrtnosti, v roku 2021 tam na 100-tisíc pôrodov zahynulo 33 žien.

Výtvarníčka Lenka Blažejová napísala knihu o živote vysokocitlivých ľudí. „Naozaj nepomôže, keď niekomu poviete, že niečo príliš prežíva a nech si to tak neberie, alebo mu poviete, aby sa nehanbil. Ako to mám spraviť?“ hovorí. V rozhovore ďalej opisuje, ako sa vyrovnávala so stratou troch bábätiek a prečo píše knihu pre deti, ktorým sa rozvádzajú rodičia.
Ekonomická závislosť je jedným z nástrojov násilia na ženách. Aj na Slovensku je to bežná prax, hovorí riaditeľka OZ Žena v tiesni Tatiana Brnová. Reaguje na prípad Španielky Ivany Moralovej, ktorá počas 25 rokov manželstva bola v domácnosti a od manžela si musela pýtať aj na vložky. Po rozvode vysúdila 200-tisíc eur.

Veronika Magočová má 28 rokov a robila prvú operáciu mozgu svojho druhu na Slovensku. „Občas ma oslovia sestrička alebo sa pýtajú na vek,“ hovorí. Magočová bola hlavnou operatérkou pri prvej hlbokej mozgovej stimulácii u pacienta s Parkinsonovou chorobou bezrámovou metódou na Slovensku.
Televízna šou Ruža pre nevestu nás stále učí, že ženy by sa mali hlavne snažiť prispôsobiť potenciálnemu partnerovi, píše Vitalia Bella. „Usmievať sa, aj keď sa im do toho nechce, rozprávať na počkanie o svojich minulých vzťahoch, smiať sa na jeho vtipoch, robiť mu príjemnú spoločnosť. Hlavne nebyť vážne.“
V Berlíne sa budú môcť ženy kúpať v bazénoch a na kúpaliskách bez horného dielu plaviek. Mesto zmenilo nariadenia po sťažnostiach miestnej ženy, ktorá sa obrátila na ombudsmana s podozrením na diskrimináciu po tom, čo ju z jedného bazéna vykázali.

Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave sa ospravedlnila za neetické správanie pedagóga Ivana Csudaia voči študentkám a študentom. Denník N pred rokom priniesol svedectvá troch bývalých študentiek školy, ktoré hovorili o šikane, ponižovaní a sexuálnom obťažovaní zo strany Csudaia.
Afganistan pod vládou Talibanu je najrepresívnejšou krajinou na svete v oblasti ženských práv, uviedla predstaviteľka OSN pre Afganistan Roza Otunbajevová pri príležitosti MDŽ. „Uväzniť polovicu populácie v ich domovoch počas jednej z najväčších svetových humanitárnych a ekonomických kríz je kolosálnym činom národného sebapoškodzovania,“ povedala.
Zamestnanosť žien v Afganistane klesla o štvrtinu, odkedy sa k moci v krajine dostal Taliban. Vypláva to z odhadov Medzinárodnej organizácie práce, podľa ktorej tento pokles urýchlili obmedzenia súvisiace so zamestnaním žien a štúdiom dievčat.
Keď ste chudobní, je to, ako keby bol celý svet proti vám, hovorí z vlastnej skúsenosti herečka Daisy May Cooper, ktorá hrá v novom seriáli Rain Dogs. „Každý deň sa skladá zo série rozhodnutí, ktoré vám pripomínajú šachovú hru. Premýšľate v štýle: ak si kúpim tampóny, nebudem mať peniaze na autobus, a tak sa nedostanem na pohovor. Čiže nezískam prácu, z ktorej by som zaplatila nájom a jedlo.“
Rovnosť medzi ženami a mužmi vo svete je čoraz vzdialenejším cieľom, povedal šéf OSN António Guterres pred Medzinárodným dňom žien. Tento cieľ sa podľa neho dosiahne „prinajlepšom o 300 rokov“ a dodal, že dosiahnutý pokrok sa nám stráca pred očami.
Modelka Kate Konlin opísala, ako sa stala obeťou známeho podvodníka z Tinderu Simona Levieva. Najprv si získal jej dôveru a postupne si od nej vypýtal 150-tisíc dolárov. „Leviev vzbudil na začiatku vzťahu u žien veľké emócie a bolo jednoduché mu veriť. Vo chvíli, keď zistili, že už investovali priveľa peňazí, bolo pre ne určite ťažké priznať si, že sú obeťami podvodu,“ hovorí psychologička Markéta Šetinová.

Dobrú sexuálnu výchovu môžu robiť aj kresťanskí odborníci, bojíme sa toho, čo nepoznáme, hovorí rehoľná sestra Agnieszka Ewa Jarkowska, ktorá sa roky venuje osvete o sexuálnom zneužívaní. Je presvedčená, že sexuálna výchova, ktorá dieťa naučí pomenovať svoje telo, rozumieť mu a hovoriť o ňom bez ostychu, je dobrou prevenciou pred zneužívaním.
Američanka Deborah Dorbertová porodí dieťa, ktoré do pár hodín po pôrode zomrie pre zriedkavý Potterovej syndróm. Floridské úrady a lekári jej odopreli právo na potrat, ktorý by predčasne ukončil jej traumatizujúce tehotenstvo. Guvernér Floridy Ron DeSantis však chce protipotratový zákon ešte sprísniť.
V USA prišla o prácu učiteľka, pretože niekto s ňou pomocou umelej inteligencie vygeneroval falošné porno, píše Washington Post. „Rodičia to nechápali, trvali na tom, aby už neučila ich deti,“ rozpráva psychologička Kristen Zaleskiová. Nárast počtu deepfake videí však podľa odborníkov poháňa rastúci dopyt po nich.